AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Fransa Milli Assambleyası tərəfindən qəbul etdiyi qətnamə ilə bağlı şərhi
Fransa Milli Assambleyasının “Erməni xalqının və Avropa və Şərqin xristian icmalarının qorunması” adlı qətnaməni qəbul etməsi Fransa Parlamentinin növbəti tamamilə əsassız, qeyri-dost və təxribatçı fəaliyyətidir. Senatın ardınca Aşağı Palatanın qərəzli qətnamə qəbul etməsi Azərbaycana qarşı aparılan davamlı kampaniyadan xəbər verir.
Qətnamənin adından da göründüyü kimi, reallıqla heç bir əlaqəsi olmayan, məsələyə dini çalarlar qatmaq istəyən Milli Assambleya üzvləri ermənipərəst mövqelərini süni əsaslandırma ilə təqdim etməyə çalışır.
Azərbaycan müxtəlif dini etiqad və etnik mənsubiyyətə malik insanların harmoniya və sülh şəraitində bir ailə kimi yaşadığı çox millətli və çox konfessiyalı dövlətdir. Biz Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsini dinlərarası və sivilizasiyalarası toqquşma kimi qələmə vermək cəhdlərini rədd edir, sülh və təhlükəsizlik üçün ciddi təhdid olan bu cür yanaşmanı qətiyyətlə pisləyirik.
Bu qətnamənin hüquqi qüvvəsi yoxdur. Lakin, Senatın halında olduğu kimi, Milli Assambleyanın sənədinin siyasi mənasını nəzərə alaraq, bu kökündən yalnış qətnamələrin beynəlxalq hüququnun norma və prinsipləri, BMT Nizamnaməsi və Helsinki Yekun Aktı, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli qətnamələri, eləcə də Azərbaycan ilə Fransa arasında mövcud olan ikitərəfli sənədlər ilə ziddiyyət təşkil etdiyini vurğulamaq istərdik.
Fransa qanunverici orqanının bu addımı ölkənin vasitəçi mandatına ciddi zərbə vurur, eləcə də ikitərəfli münasibətlərə kölgə salır.
Onu da vurğulamaq lazımdır ki, Fransa Milli Assambleyası bu günədək etnik təmizləməyə məruz qalan və fundamental insan hüquqları pozulan bir milyon azərbaycanlı haqqında bir dəfə də olsun dinləmə keçirməyib və hər hansı qətnamə qəbul etməyib. Bu isə Fransa qanunverici orqanının tam qərəzli mövqe tutduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Milli Assambleya tərəfindən Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin 10 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatının müddəaları ilə tam ziddiyyət təşkil edən yanaşmanın sərgilənməsi həm bölgədə həm də qlobal səviyyədə sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi səylərinə ciddi xələl gətirir.
Qeyd etmək istətdik ki, Milli Assambleyanın əsassız və qərəzli qətnamə qəbul etməsi ilə bağlı Fransanın Azərbaycandakı səfiri Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılacaq və Azərbaycan tərəfinin qəti etirazı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılacaq.

Comment by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the resolution adopted by the French National Assembly
The adoption of the resolution of the French National Assembly entitled "Protection of the Armenian people and the Christian communities of Europe and the East" is another completely unfounded, unfriendly and provocative activity of the French Parliament. The adoption of a biased resolution by the Lower House following the Senate is a sign of the ongoing campaign against Azerbaijan.
As the name of the resolution suggests, the members of the National Assembly, who have nothing to do with reality and want to add religious tones to the issue, try to present their pro-Armenian positions with artificial justification.
Azerbaijan is a multi-ethnic and multi-confessional state where people of different religions and ethnicities live as one family in harmony and peace. We reject the attempts to present the Armenia-Azerbaijan conflict as a clash of religions and civilizations, and strongly condemn such an approach, which poses a serious threat to peace and security.
This resolution has no legal force. Nevertheless, given the political significance of the National Assembly document, as in the case of the Senate, we would like to emphasize that these fundamentally wrong resolutions contradict the norms and principles of international law, the UN Charter and the Helsinki Final Act, UN Security Council resolutions of 1993, as well as bilateral documents between Azerbaijan and France.
This action by the French legislative body seriously undermines the country's mediation mandate, as well as bilateral relations.
It should also be noted that the French National Assembly has never held a hearing or adopted a resolution on the one million Azerbaijanis who have been subjected to ethnic cleansing and fundamental human rights violations. This clearly demonstrates that the position of the French legislative body is completely biased.
The National Assembly's approach, which completely contradicts the provisions of the statement of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia of November 10, 2020, seriously undermines the efforts to ensure peace and security both in the region and globally.
We would like to note that the Ambassador of France to Azerbaijan will be summoned to the Ministry of Foreign Affairs in connection with the adoption of the groundless and biased resolution by the National Assembly, and the strong protest of Azerbaijan will be brought to his attention.