28 may - Respublika Günü və Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyi münasibəti ilə “Hilton Tallinn Park” mehmanxanasında rəsmi qəbul keçirilmişdir
Azərbaycanın Estoniyadakı Səfirliyi 28 May - Respublika Günü, habelə Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının qurulmasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Hilton Tallinn Park” mehmanxanasında rəsmi qəbul keçirib. Qəbulda Estoniya Respublikasının sabiq prezidenti Arnold Rütel, parlamentin üzvləri, hökumət nümayəndələri, Tallinndə akkreditə olunmuş diplomatik korpusun rəhbərləri və əməkdaşları, jurnalistlər, görkəmli ictimai və mədəniyyət xadimləri, iş adamları, Estoniyanın Azərbaycan, yəhudi, tatar, gürcü icmalarının təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən səfir Murad Nəcəfbəyli Respublika Gününün əhəmiyyəti, həmçinin Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının yaradılması və tarixi haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, 1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa etmiş Azərbaycan bu illər ərzində Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarının 20 faizinin işğal olunmasına, etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan çox Azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsinə baxmayaraq, siyasi, iqtisadi, sosial və diplomatik sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə edib. Bütün bu uğurlarda Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin imzası var.
Səfir diqqətə çatdırıb ki, hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparılan daxili və xarici siyasət ölkəmizin davamlı inkişafını təmin edir. O, Azərbaycanın son 28 il ərzində beynəlxalq aləmdə özünü etibarlı tərəfdaş kimi göstərdiyini, regional inkişafa, təhlükəsizliyə, sabitliyə, eləcə də multikulturalizmə töhfə verdiyini nəzərə çatdırıb. Həmçinin səfir, Azərbaycanın diplomatik xidmət orqanlarının 100 illik yubileyinin təntənəli şəkildə qeyd olunacağını vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyətini əks etdirən müxtəlif videoçarxlar nümayiş olunub, milli musiqimiz səsləndirilib.

Reception on the occasion of the Republic Day and 100th Anniversary of Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan held in Tallinn
On the occasion of 28 May – Republic Day and 100th Anniversary of the Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan the official reception organized by the Embassy took place at Hilton Tallinn Park Hotel.
The event was attended by former President of the Republic of Estonia Mr. Arnold Rüütel, members of Estonian Parliament and government, heads and staff members of diplomatic missions accredited in Tallin, journalists, prominent representatives of Estonian public society, businessmen, as well as members of national communities.
After the national anthems of Azerbaijan and Estonia were played, Ambassador Dr. Murad N. Najafbayli spoke about the significance of the Republic Day, the establishment and history of Diplomatic Service of the Republic of Azerbaijan.
Ambassador noted that in 1991, when independence of the country has been restored, Azerbaijan immediately faced huge political, economic and humanitarian challenges posing a real threat to its existence as an independent and sovereign state. The most serious of these was military aggression of Armenia that resulted in the continuous occupation of 20 percent of the territory of Azerbaijan, including Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts. As a result of ethnic cleansing committed by Armenia, more than one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Despite of this, Azerbaijan achieved a great success in political, economic, social and diplomatic fields. All these achievements are closely linked with the name of the National Leader of Azerbaijani people, late President Heydar Aliyev.
According to the Ambassador, President Mr. Ilham Aliyev ensures successfully the sustainable development of the country by political and economic reforms. Ambassador emphasized that Azerbaijan has recommended itself as a reliable partner with its independent policy in the international area over the past 28 years and has made a great contribution to regional development, security, stability, and multiculturalism.
Ambassador also noted that 100th Anniversary of Diplomatic Service of Azerbaijan will be celebrated solemnly in 2019.
Various videos presenting Azerbaijan’s economy and culture were shown at the event, featured with Azerbaijani music. Special editions of Azerbaijani magazines dedicated to the 100th Anniversary of Azerbaijani Diplomatic Service were presented to the guests at the event.