Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Estoniyanın xarici İşlər nazirinin müavini Küllike Silaste-Ellinqi qəbul etdi
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Bakıda keçirilənVIIQlobal Forumu çərçivəsində Estoniyanın xarici İşlər nazirinin müavini Killike Silaste-Ellinqi qəbul etdi.
Görüşdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti, regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamasalınması və hazırkı vəziyyəti barədə məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov, diqqəti BMT Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı qəbul etdiyi müvafiq qətnamələrə yönəltdi. Nazir bildirdi ki, sözügedən qətnamələrdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından dərhal, tamamilə ve qeyd-şərtsiz çıxarılması öz əksini tapsa da təəssüf ki, qətnamələr hələ də icra edilməyib. Nazir qeyd etdi ki, münaqişənin həllində irəliləyişə nail olmaq üçün ilk növbədə Ermənistan silahlı qüvvələri işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalıdır.
Görüşdə həmçinin, Azərbaycanın iştirakı və təşəbbüsü ilə həyata keçirilən regional layihələr barədə fikir mübadiləsi aparıldı və bu xüsusda Avropa İttifaqının etibarlı tərəfdaşı kimi Azərbaycanın rolu yüksək qiymətləndirildi.

Minister of Foreign Affairs E. Mammadyarov met with Kyllike Sillaste-Elling Undersecretary of the Ministry of Foreign Affairs of Estonia
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met with Kyllike Sillaste-Elling, Undersecretary of the Ministry of Foreign Affairs of Estonia on the sidelines of the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) held in Baku.
At the meeting, the sides exchanged views on regional and international issues and the current state of cooperation between the two countries.
Informing about the current state of the Armenia-Azerbaijan conflict Minister Elmar Mammadyarov drew the attention on the relevant resolutions on the conflict, adopted by the UN Security Council. The Minister said that even though the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from all occupied territories of Azerbaijan is stated in the resolutions, it has not been fulfilled yet. The Minister noted that in order to achieve progress in resolving the conflict, first of all the Armenian armed forces have to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
They also exchanged views on regional projects implemented by the initiative and participation of Azerbaijan and highly appreciated Azerbaijan's role as a reliable partner of the European Union.