Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinin qətlə yetirilməsi ilə əlaqədar bəyənatı
Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən və Ermənistan Respublikası ərazilərindən erməni silahlı qüvvələri tərəfindən 2 aprel 2016-cı il tarixdən başlayaraq qəflətən Azərbaycan Respublikasının əraziləri, cəbhəyanı bölgələrdə məskunlaşan mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələri, məktəblər və digər sosial obyektlər, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqeləri ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə məruz qalmışdır. Nəticədə dinc əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıllar həlak olmuş və ağır yaralanmışlar.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən bu hərbi cinayətlər nəticəsində beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Cenevrə konvensiyalarının müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Son hadisələr bir daha göstərir ki, ermənilər öz vəhşiliklərini təsdiqləyən qeyri-insani hərəkətlərini davam etdirir, kütləvi şəkildə azərbaycanlıların yaşamaq və digər hüquqlarını pozur, bu isə bütün Azərbaycan xalqının hiddətinə səbəb olur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, Ermənistanın təxribatlarının dayandırılması və təcavüzkar fəaliyyətinin qarşısının alınması məqsədilə zəruri tədbirlər görmüşlər.
3 aprel 2016-cı il tarixdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın Silahlı Qüvvələri cavab tədbirlərini birtərəfli olaraq dayandırmasına baxmayaraq, Ermənistan ordusu daha da şiddətli hücum əməliyyatları keçirmiş və dinc əhalimizin yaşayış məntəqələrini intensiv atəşə tutmuşlar. 5 aprel 2016-cı il tarixdə saat 12:00-dan etibarən Azərbaycan və Ermənistan qoşunlarının təmas xəttində tərəflərin razılığı ilə əməliyyatların dayandırılması elan olunsa da, növbəti günlərdə də təmas xətti boyu Azərbaycan mövqeləri və mülki əhalinin yaşadığı yaşayış məntəqələri artilleriya daxil olmaqla ağır silahlardan atəşə tutulmuş və bütün bu hallar ölkəmizə səfər edən xarici jurnalistlər tərəfindən də müşahidə edilmişdir.
Aprelin 7-də cəbhənin Ağdərə-Goranboy istiqamətində düşmən tərəfindən atəşkəsin növbəti dəfə pozulması nəticəsində yaralanan və xəsarət alan mülki əhalini təxliyə edən sanitar tibb maşını atəşə tutulmuş, hadisə nəticəsində sanitar maşına ciddi ziyan dəymişdir.
Bu faktlar mənim, həmçinin beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin və xarici jurnalistlərin cəbhə bölgəsinə səfərləri zamanı da müşahidə olunmuşdur.
İşğalçı Ermənistan Respublikası bu gün də beynəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərərək işğalçılıq əməllərini davam etdirmək və dinc əhalini atəşə tutmaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının ərazilərinə əlavə hərbi-texniki qüvvələr yerləşdirməklə özünün ağır artilleriya imkanlarını gücləndirir, bu ölkənin hərbi helikopterləri işğal olunmuş ərazilərlə Ermənistan arasında intensiv uçuşlar həyata keçirirlər. Bütün bunlar işğalçı Ermənistan dövlətinin yeni hərbi cinayətlər törətmək niyyətlərini göstərir.
Ermənistan tərəfi öz işğalçılıq siyasətini və hərbi cinayətlərini ört-basdır etmək məqsədilə təhriflərə və saxtakarlığa əl atır, özlərinin törətdikləri qeyri-insani əməlləri Azərbaycan tərəfinin törətdiyi kimi qələmə verərək, dünya ictimaiyyətini çaşdırmağa çalışır. Halbuki Azərbaycan ordusu Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq və öz torpaqlarını müdafiə etmək məqsədilə öz ərazisində hərbi əməliyyatlar keçirmişdir.
Məlum olduğu kimi, Ermənistan 1988-ci ildən başladığı və ara vermədən davam etdirdiyi təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də ətraf yeddi rayonu işğal etmiş, bununla da ölkəmizin ərazisinin 20 faizi zəbt edilmiş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmaqdadır. Təcavüz nəticəsində 20.000-dən artıq günahsız insan, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və qocalar xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş, minlərlə insan girov götürülərək işgəncələrə məruz qalmışlar.
1994-cü ildə Azərbaycan tərəfinin təşəbbüsü ilə atəşkəs haqqında ikitərəfli razılığın əldə olunmasına baxmayaraq Ermənistan tərəfindən bu razılığa əməl olunmur, atəşkəs rejimi müntəzəm olaraq pozulur, nəticədə Azərbaycan tərəfindən hərbi qulluqçular, həm də mülki şəxslər qətlə yetirilir, əsir və girov götürülür.
İşğal edilmiş Dağlıq Qarabağ və yeddi ətraf rayon Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. Bunu beynəlxalq hüquq, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum 822, 853, 874 və 884 saylı Qətnamələri, BMT Baş Məclisinin “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsi, AŞPA-nın Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsi və 1690 saylı tövsiyəsi bir daha sübut edir.
Eyni zamanda Avropa Şurasına üzv qəbul olunarkən Parlament Assambleyasının 221 saylı Rəyi əsasında Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə münasibətdə Ermənistan da öz üzərinə münaqişəni yalnız dinc yollarla nizamlamaq üçün səyləri davam etdirmək, beynəlxalq və yerli mübahisələri, qonşulara qarşı güc tətbiqi ilə hər hansı hədələməyə yol vermədən, dinc vasitələrlə və beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həll etmək öhdəliyini götürmüşdür. Lakin erməni tərəfi qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirərək, bu öhdəliklərə əməl etmir, regionda sülhün bərqərar olmasına maneçilik törədir, atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozur.
Avropa Parlamentinin Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü il tarixli qətnaməsi də beynəlxalq birliyin ölkəmizin haqlı mövqeyini dəstəkləməsini və işğal faktını tanımasını təsdiqləyir. Həmin sənəddə bir daha Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələri əsasında həllinin vacibliyi qeyd olunmuş və işğalçı qüvvələrin zəbt olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılması tələb edilmişdir. Təəssüf ki, bununla bağlı da heç bir tədbir görülməyib və Azərbaycanın zəbt olunmuş əzəli torpaqları hələ də işğal altında saxlanılır.
Cəbhə bölgəsindəki son hadisələrlə bağlı AŞPA-nın sədri, Avropa İttifaqına üzv dövlətlərdən olan bəzi deputatlar Ermənistanı BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarına uyğun olaraq işğal altında olan Azərbaycan torpaqlarından çıxmağa və işğalçılıq siyasətinə son qoymağa çağırmış, bu prosesin çox gecikdirildiyi ilə bağlı fikirlər irəli sürmüşlər.
Hesab edirik ki, beynəlxalq ictimaiyyət bu cür qəddarlıq, amansızlıq və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamalıdır. Azərbaycan xalqı da sülh şəraitində yaşamaq və pozulmuş hüquqlarının bərpa olunmasını istəyir.
Bununla bağlı dünya birliyinə, mötəbər beynəlxalq qurumlara və həmkarlarıma  müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulması məqsədilə qətiyyətli səylər göstərməyə və Azərbaycanın haqq işinə dəstək verməyə çağırıram.
Ədalətin tezliklə öz yerini tapacağına, insanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətlərin beynəlxalq hüquqi qiymətini alacağına, cinayətkarların cəzasız qalmayacağına, işğalçı Ermənistana qarşı səlahiyyətli beynəlxalq qurumlar tərəfindən sanksiyaların tətbiq olunacağına inanırıq.
Beynəlxalq qurumları Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olmuş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılması, Azərbaycanın BMT və dünya birliyi tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qaytarılması, uzun illərdən bəri pozulmuş hüquqlarının bərpası və təmini, sülh şəraitində birgə yaşayışın bərpa edilməsi məqsədilə müvafiq dinləmələr keçirməyə və bu istiqamətdə konkret tədbirlər görməyə çağırırıq.
İnanırıq ki, AŞ PA-nın yaz sessiyası çərçivəsində 18 aprel 2016-cı il tarixdə “Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin son və faciəvi eskalasiyası” mövzusunda aparılacaq müzakirələrdə Azərbaycanın haqlı mövqeyi dəstəklənəcək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın zəbt etdikləri ərazilərindən çıxarılması üçün müvafiq qərarlar qəbul olunacaq.
Ümid edirik ki, bütün nüfuzlu beynəlxalq qurumlar, sülhməramlı insanlar imkanlarını səfərbər etməklə, Azərbaycan torpaqlarında sülhün və əmin-amanlığın bərqərar edilməsində səylər göstərəcəklər. Ölkəmizdə və bütövlükdə regionda sülh, davamlı inkişaf və işgüzar əməkdaşlıq naminə zəruri şəraitə nail olunacaqdır. Hər bir kəsin, hər hansı bir zəmində ayrı-seçkiliyə yol verilmədən ümumbəşər miqyasda tanınmış fundamental insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması üçün real imkanlar yaranacaqdır.
12 aprel 2016-cı il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, Avropa Komissiyasına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına ünvanlanmışdır.

THE STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding killing of civilians by the Armenian armed forces
Since 2 April 2016, the Armenian armed forces abruptly started intensive shootings from the occupied Azerbaijani territories as well as from the territory of the Republic of Armenia on the territories of the Republic of Azerbaijan, numerous dwellings, schools and other social objects along the frontline, also the positions of the Azerbaijan Armed Forces on the line of contact by heavy artillery and big caliber weapons. As a result, civilians, including women and children were killed and severely injured.
Thus, international legal documents, including provisions of the Geneva Conventions were grossly violated by the armed forces ofArmeniacommitting such war crimes.
The last incidents are the real evidence of the vandalism of Armenians who continue inhuman actions, massively violates the rights to life of the Azerbaijanis, which leads to discontent of all people in our country.
The armed forces ofAzerbaijantook necessary measures for ensuring security of the population within universally recognized national borders of the country, halting the Armenian provocations and preventing the aggressive activities.
Though the Azerbaijan Armed Forces stopped response actions unilaterally, at the initiative of the President of theRepublicofAzerbaijanon April 3, 2016, the Armenian side continued fierce attack operation, and intensively fired on civilian settlements. Since 12:00 p.m. 5 April 2016, despite the declaration to stop the operations in the front line by the bilateral agreement of the armed forces of Azerbaijan and Armenia, during the next days the frontline objects of Azerbaijan and civilians settlements have been shot by heavy weapons, including the artillery and all these cases were witnessed not only by me, but also by the representatives of international organizations and international journalists visiting our country.
On 7 April, as a result of the ceasefire violation by the Armenians in the direction of Agdere and Goranboy, ambulance evacuating the injured persons was fired on and severely damaged.
OccupantArmeniatries strengthening its heavy artillery forces and missiles by deploying the military forces in the occupied Azerbaijani territories in order to continue its aggressive actions, to fire on civilians and thus continue to flagrantly violate the international legal norms, helicopters ofArmeniaconduct intensive flights betweenArmeniaand the occupied territories ofAzerbaijan. All of these show intentions of the occupantArmeniato commit new war crimes.
In order to hide its aggressive policy and war crimes, the Armenian side resorts to distortion and falsification, presents inhuman actions committed by them as those committed by the Azerbaijani side and also tries to mislead the international community. Therefore, as a response to provocations ofArmenia, the Azerbaijani armed forces carried out military operation in its own territories with the aim to defend them.
It is obvious that as a consequence of aggression started byArmeniasince 1988 and continued without a break, it occupied the Nagorno-Karabakh and adjacent seven districts that is totally 20 percent of the territories ofAzerbaijan; more than one million compatriots became refugees and internally displaced persons. Subsequently, over 20.000 innocent people, including children, the elderly and women were mercilessly killed and thousands of people were taken hostage.
Despite the bilateral ceasefire agreement reached in 1994 at the initiative of the Azerbaijani side, the Armenian side doesn’t follow it, violates ceasefire regime regularly, due to which both military servants and civilians from Azerbaijani side are killed, and taken captive and hostage.
Occupied Nagorno-Karabakh and seven adjacent districts are the integral part ofAzerbaijan. This is re-affirmed once again by the UN Security Council Resolutions 822, 853, 874, 884 from 1993, UNGA Resolution on “Situation on the occupied territories of Azerbaijan” dated on March 14, 2008, Resolution 1416 from 2005 and Recommendation 1669 from 2009 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe confirming the occupation of Azerbaijani territories by the Armenian military forces, and governing of Nagorno-Karabakh by separatists.
Moreover, Armenia, being accepted as a member to the Council of Europe, has undertaken several international obligations according to the Opinion No. 221 of the Parliamentary Assembly, including the obligations to pursue efforts to settle the conflict in Nagorno-Karabakh by peaceful means only and to settle international and local disputes by peaceful means and according to the principles of international law, resolutely rejecting any threatened use of force against its neighbors. Nonetheless,Armeniademonstrating unconstructive position doesn’t follow these obligations, creates obstacles to restoration of peace in the region and regularly violates the ceasefire.
The European Parliament Resolution of 23 October, 2013 on Nagorno-Karabakh also re-affirms the support of just position of our State by the international community and the fact of occupation. For the first time this document denotes the importance of the resolution of this conflict in compliance with UN Security Council above shown resolutions of 1993 that require immediate, unconditional and total withdrawal of all occupant forces from the territories of Azerbaijan. Regrettably, no measure has been taken in this direction as well and the historical territories of our country still remain under occupation.
Regarding the latest incidents on frontline, the President of PACE, some deputies from EU countries calledArmeniato withdraw from occupied Azerbaijani territories, to end its aggressive policy in compliance with the decisions of UN Security Council and noted this process is being delayed.
We consider that the international community shouldn’t remain indifferent to such cruelty, ruthlessness and inhuman incidents. The Azerbaijani nation also wants to live in peace, and violated rights to be restored.
In this regard, urging to international organizations and my colleagues, I call them to make decisive efforts to end the long-lasting Armenian aggression againstAzerbaijan, mass violation of human rights and to support just position ofAzerbaijan.
We believe justice will be restored, this severe crime committed against humanity will receive international legal recognition, criminals will be punished and sanctions will be imposed on occupantArmeniaby the international organizations.
We call international organizations to hold hearings for solution of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, withdrawal of Armenian armed forces from occupied Azerbaijani lands, restoration of Azerbaijani territorial integrity recognized by UN and international community, returning of refugees and IDPs to their native lands, restoration and provision of their violated rights, and restoration of peaceful coexistence.
We believe in discussions on “The recent and tragic escalation of the Nagorno-Karabakh conflict”  to be held on 18 April, 2016, just position of Azerbaijan will be supported, relevant decisions will be adopted on withdrawal of Armenian forces from occupied Azerbaijani territories.
We hope all international organizations, peacekeeping forces mobilizing their resources will make efforts to restore peace and tranquility in Azerbaijani lands. Thus, necessary condition will be created in the name of peace, sustainable development and efficient cooperation in our country and in whole region. Real opportunities will be created for ensuring universally recognized human rights and freedoms of each person without any discrimination.
Commissioner for Human Rights
12. 04. 2016
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, European Commission, Council of Europe, Council of Europe, OSCE, International Ombudsman Institute, European Ombudsman Institute and Asian Ombudsman Association, International Peace Bureau, ombudspersons of foreign countries, embassies of the Republic of Azerbaijan abroad, as well as the foreign embassies in Azerbaijan, and organizations of the Azerbaijani Diaspora.