8 mart 2016-cı il tarixində Estoniyanın hökumət evi “Stenbock House”da Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Murad Nəcəfbəyli Estoniya Respublikasının Baş naziri Taavi Riyvas ilə görüşmüşdür.
Estoniya Respublikasındakı Səfirliyinin
MƏTBUAT RELİZİ
Tallin, 8 mart 2016-cı il
8 mart 2016-cı il tarixində Estoniyanın hökumət evi “Stenbock House”da Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Murad Nəcəfbəyli Estoniya Respublikasının Baş naziri Taavi Riyvas ilə görüşmüşdür.
Azərbaycan Səfiri Estoniya Baş nazirinə Azərbaycandakı ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi vəziyyət ilə bağlı həqiqətlər və ölkə prezidenti İlham Əliyevin başçılığı altında Azərbaycanın əldə etdiyi nailiyyətlər barədə məlumatlandırmışdır. Səfir, Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafına böyük önəm verdiyini, digər ölkələrlə bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində uğurlu siyasətin həyata keçirdiyini vurğulamışdı.
Səfir M.Nəcəfbəyli cənab T.Riyvasa Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsi barədə məlumat vermiş, Ermənistanın Azərbaycana qarşı  təcavüzünün davam etməsi, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazisinin 20% işğal edilməsi və nəticədə bir milyondan artıq Azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsi, eyni zamanda Ermənistanın münaqişənin sülh yolu ilə həlli üzrə danışıqların imitasiya etdiyi barədə məlumat vermişdir.
İkitərəfli münasibətlərə gəldikdə isə tərəflər Azərbaycan-Estoniya arasında siyasi sahədə ikitərəfli əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edərək, iqdisadi əlaqələrin hazırki vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivlərini geniş müzakirə etmişlər. Bu xüsusda, Azərbaycan - Estoniya arasında mövcud olan Ticarət-iqdisadi əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin vacibliyi qeyd edilmişdir. Tərəflər Komissiyanın fəaliyyətinin səmərəliyinin artırılması məqsədilə, onun yeni tərkibinə xüsusi diqqətin verilməsi, Komissiyanın daha geniş olmaqla müxtəlif qurumların nümayəndələrinin təmsil olunmasının vacibliyini vurğulamışlar. Azərbaycan ilə Estoniya arasında ikitərəfli iqdisadi əlaqələrin böyük potensialı sözügedən Komissiyadan səmərəli platforma qismində uğurla istifadəsinə imkan yaradır.
Tərəflər qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin önəmliliyini qeyd edərək, bu səfərlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına təkan, biznes dairələrə isə impuls verəcəyini bildirmişlər.
Görüşdə Azərbaycanla Estoniya arasında ikitərəfli əlaqələrlə yanaşı çoxtərəfli müstəvidə əməkdaşlıq da müzakirə olunmuşdur.
Görüşün sonunda, Baş nazir Estoniyanın Azərbaycan ilə bütün sahələrdə əməkdaşlığa hazır olduğunu və iqtisadi əlaqələrin mövcud siyasi əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksələcəyinə əminliyini bildirmişdir.

March 8, 2016,in Stenbock House Ambassador of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Estonia, H.E Mr. Murad Najafbayli met with the Prime Minister of the Republic of Estonia, H.E Mr. Taavi Rõivas.
Embassy of the Republic of Azerbaijan in the
Republic of Estonia
Press Release
Tallinn, March 8, 2016
On March 8, 2016 the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Estonia, H.E Mr. Murad Najafbayli met with the Prime Minister of the Republic of Estonia, H.E Mr. Taavi Rõivas in the Stenbock House, the official seat of the Government of Estonia.
Ambassador informed Prime Minister about the socio-political and socio–economic situation and the country’s achievements under the leadership of President Ilham Aliyev. Ambassador stressed that Azerbaijan considers the development of the non-oil sectror very important and that the expanding cooperation with other countries in that sphere allows the implementation of auspicious politics.
Ambassador M. Najafbayli informed the Prime Minister about the conflict between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh, the continuation of aggression of Armenia against Azerbaijan, the occupation of 20% of Azerbaijan’s territory, resulting in over a million refugees and displaced persons, as well as Armenia’s imitation of negotiations on peaceful settlement of the conflict.
When it comes to political sphere, both parties noted the high level bilateral relations between Azerbaijan and Estonia, the current status and future perspectives on the economic relations were discussed. In this regard, the importance of the activities of the existing Intergovernmental Commissions on economic-trade cooperation between Azerbaijan and Estonia was stressed. In order to increase the efficiency of the Commissions’ work, both parties pointed out the necessity of particular attention to its new structure, stressing the importance of having a wide range of representatives from various organizations. The Commission could be used as a platform to realise a great potential of bilateral economic relations between Azerbaijan and Estonia.
Both sides emphasized the importance of mutual high-level visits, which would contribute to the development of bilateral relations and give an impuls to business circles of both countries.
During the meeting, bilateral relations, as well as multilateral cooperation between Azerbaijan and Estonia were discussed.
At the end of the meeting, the Prime Minister confirmed Estonia’s readiness in cooperating with Azerbaijan in all spheres and expressed confidence that the economic cooperation will be raised to the same level with political cooperation between two countries.