Estoniya Parlamentinin Azərbaycan ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə Qrupunun Xocalı Soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı Xüsusi Bəyanatı
2021-ci ilin 19 fevral tarixində Estoniya Parlamentinin Azərbaycan ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə deputat Qrupu tərəfindən Xocalı Soyqırımının 29-ci ildönümü ilə bağlı Xüsusi Bəyanat qəbul edilmişdir.
“Azərbaycan ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə deputat Qrupu Xocalı Soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı Azərbaycan xalqına dərin hüznlə başsağlığı verir.
Biz, çox sayda uşaq, qadın və qoca daxil olmaqla, 600-dən çox günahsız dinc sakinin həyatına son qoymuş Xocalı qətliamı ilə bağlı Azərbaycan xalqının ağrısını bölüşürük.
Biz, 1992-ci ilin fevral ayının 25-dən 26-a keçən gecə Xocalının işğalı zamanı Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı törədilən insanlıq əleyhinə cinayətləri qətiyyətlə pisləyirik. Bu kütləvi qətliamın günahkarları məsuliyyətə cəlb olunmalıdırlar.
Biz, Dağlıq Qarabağ bölgəsində Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasını alqışlayırıq. Biz, davamlı sülh, inteqrasiya və azad edilmiş ərazilərin inkişafına yönələn Azərbaycan Respublikasının səylərini dəstəkləyirik”.

Special Statement of the Estonia-Azerbaijan Parliamentary Group of the Estonian Parliament – Riigikogu on the 29th Anniversary of the Khojaly Genocide
On February 19, 2021, the Estonia-Azerbaijan Parliamentary Group of the Parliament of the Republic of Estonia adopted the following  Special Statement on the 29th Anniversary of the Khojaly Genocide:
The Estonia-Azerbaijan Parliamentary Group expresses its heart-felt condolences to the Azerbaijan nation on the 29th anniversary of the Khojaly genocide. We share the pain of the Azerbaijani people about the Khojaly massacre, which meant the massacre of over 600 innocent civilians, including many children, women, and the elderly.
We condemn in the strongest terms the crimes against humanity committed against Azerbaijani civilians on the night between 25 and 26 February 1992 during the occupation of Khojaly. The perpetrators of this mass murder must be made accountable.
We welcome the termination of all the military activities between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia in the Nagorno-Karabakh region. We express our support for the efforts of the Republic of Azerbaijan towards lasting peace, integration, and development of the released territories.
Link to the Special Statement:
https://www.riigikogu.ee/en/news-from-factions/news-from-associations/statement-of-the-estonia-azerbaijan-parliamentary-group-2/#