Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Niderland Krallığının Parlamenti tərəfindən qəbul edilmiş qərəzli qətnamələrə dair şərhi
Son dövrdə Niderland Krallığının Parlamenti tərəfindən Azərbaycan əleyhinə, həqiqəti əks etdirməyən və tam qərəzli qətnamələrin qəbul edildiyini müşahidə edirik.
Belə ki, 7 oktyabr tarixindən etibarən Niderland Parlamentinin Nümayəndələr Palatası tərəfindən bölgədəki vəziyyətlə bağlı qəbul olunmuş 11 qətnamə birtərəfli xarakter daşımaqla, əsassız və qərəzli iddiaları əks etdirmiş, açıq anti-Azərbaycan və anti-türk mövqeyi sərgiləmişdir. 17 dekabr tarixində qəbul olunmuş “Dağlıq Qarabağa humanitar yardımın göstərilməsi ilə bağlı” qətnamədə yenidən həqiqət təhrif olunur, Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı əsassız iddialar əks olunur.
Niderland Parlamentinin bu qətnamələrini qətiyyətlə rədd edir və ölkənin Nümayəndələr Palatasını birtərəfli mövqeyindən əl çəkməyə və qərarlarında beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən çıxış etməyə çağırırıq.
Niderland, eləcə də parlamentləri qərəzli mövqe nümayiş etdirən digər Avropa dövlətləri birtərəfli mövqe nümayiş etdirərək ədavəti alovlandırmaq yerinə, 10 noyabr tarixli birgə bəyanatla bölgədə yaranmış yeni təhlükəsizlik və əməkdaşlıq çərçivəsini dəstəkləyərək bölgə ölkələrinin sülh, sabitlik və tərəqqi şəraitində inkişafına töhfə verə bilər.

Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on biased resolutions adopted by the Parliament of the Kingdom of the Netherlands
Recently, we observe that the Parliament of the Kingdom of the Netherlands has adopted resolutions against Azerbaijan that do not reflect the truth and are completely biased.
Thus, the 11 resolutions adopted by the House of Representatives of the Dutch Parliament since October 7 on the situation in the region were one-sided, reflecting baseless and biased claims, and openly expressed anti-Azerbaijani and anti-Turkic position. The resolution "On the provision of humanitarian assistance to Nagorno-Karabakh" adopted on December 17 again distorts the truth, reflects unfounded allegations against Azerbaijan and Turkey.
We strongly reject these resolutions of the Dutch Parliament and call on the House of Representatives to renounce its unilateral position and act in accordance with the norms and principles of international law.
The Netherlands, as well as the other European countries whose parliaments adopted biased resolutions, instead of fomenting hostility can contribute to the development of the countries of the region in peace, stability and prosperity by supporting the new security and cooperation framework in the region created by the joint statement signed on November 10, 2020.