Son günlər ərzində, Azərbaycanın Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsi ətrafındakı meşəlik ərazidə qalan erməni silahlı birləşmələrinin terror və diversiya əməllərinə qarşı Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti tərəfindən anti-terror əməliyyatı həyata keçirilir.
Sözügedən ərazilər uzun illər davam edən erməni işğalından Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən bu yaxınlarda azad edilib.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycanın Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti və Müdafiə Nazirliyinin cari ilin 13 dekabr tarixli birgə açıqlamasında ətraflı məlumat verilib.
Rəsmi Yerevanın Azərbaycanın ünvanına iddiaları əsassızdır və qəbuledilməzdir. Belə ki, təxribat fəaliyyəti erməni silahlı birləşmələrinin qalıqları tərəfindən törədilib. Öz növbəsində, Azərbaycan hökuməti və Rusiya Federasiyasının sülhməramlı heyəti 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəaları əsasında sülhün qorunub saxlanılması üçün bütün lazımi tədbirləri görürlər.
Xatırlatmaq istərdik ki, böyük səylər nəticəsində qəbul olunmuş Bəyanat tam atəşkəsi və bütün hərbi əməliyyatların dayandırılmasını nəzərdə tutur. Ermənistanı üçtərəfli bəyanatın tələblərinə ciddi riayət etməyə və bundan sonra onun icrasına əngəl törədən destruktiv fəaliyyətdən çəkinməyə çağırırıq.
Azərbaycan Rusiya sülhməramlıları ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərərək, bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün müvafiq tədbirləri həyata keçirəcək.

In recent days, the State Security Service of the Republic of Azerbaijan has been conducting an anti-terrorist operation against the terrorist and sabotage actions of the Armenian armed forces remaining in the forest area around the Hadrut settlement of the Khojavend region of Azerbaijan.
These territories were recently liberated from long-term Armenian occupation by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan. A joint statement issued by the State Security Service and the Defense Ministry of Azerbaijan on December 13, 2020 provided detailed information on the issue.
Official Yerevan's claims against Azerbaijan are baseless and unacceptable. Thus, the provocative activity was committed by the remnants of the Armenian armed forces. In their turn, the Government of Azerbaijan and the peacekeeping mission of the Russian Federation are taking all necessary measures to maintain peace in accordance with the provisions of the trilateral statement of November 10.
We would like to remind that the Statement adopted as a result of great efforts envisages a complete ceasefire and the cessation of all military operations. We call on Armenia to strictly adhere to the requirements of the trilateral statement and to refrain from destructive activities that could impede its implementation.
Azerbaijan, acting within the framework of joint cooperation with Russian peacekeepers, will take appropriate measures to ensure peace and security in the region.