Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Fransa Xarici İşlər nazirinin 10 Noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatına dair açıqlaması
Fransanın Avropa və Xarici İşlər üzrə naziri J.İ. Lö Drianın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının Baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidenti tərəfindən imzalanmış, bütün hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə bağlı bəyanata dair verdiyi açıqlama Fransanın ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkəsi qismində mandatına uyğun olmayaraq, tamamilə qərəzli xarakter daşıyır.
Qeyd etmək istərdik ki, birtərəfli və açıq-aşkar ermənipərəst mövqeyi əks etdirən bəyanatla çıxış edən Fransa Xarici İşlər nazirinin digər həmsədr ölkələri adından çıxış etmək səlahiyyəti yoxdur.
Fransa Xarici İşlər nazirinin ölkəsinin həmsədr kimi mandatına uyğun olaraq, öz ölkəsinin daimi üzv qismində 1993-cü ildə lehinə səs verdiyi BMT TŞ qətnamələrinin tələblərinin yerinə yetirilməsi bəyanatları ilə çıxış etdiyini təəssüf ki, bu illər ərzində müşahidə etməmişik. Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərində Ermənistanın silahlı qüvvələrinin qeyri-qanuni mövcudluğuna dərhal son verilməsi və bu ərazilərdən zorla qovulmuş insanların öz evlərinə geri dönməsi tələbinin Fransanın xarici siyasətə məsul qurumu tərəfindən nə zaman səsləndirildiyini xatırlamırıq. Yoxsa münaqişə nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlının fundamental insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması Fransanı maraqlandırmır?!
Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa tam uyğun şəkildə, beynəlxalq sərhədləri çərçivəsində ölkənin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi və bir milyondan çox azərbaycanlının insan hüquqlarının bərpa olunması istiqamətində legitim səyləri Fransanı narahat etməməlidir.

Press Release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Minister for Europe and Foreign Affairs of France dated November 10, 2020
Statement of Jean-Yves Le Drian, Minister for Europe and Foreign Affairs of France on the statement signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation on the cessation of all military operations is completely biased and contrary to its mandate as the co-chair of the OSCE Minsk Group.
We should mention that the French Foreign Minister, with the statement that reflects a unilateral and clearly pro-Armenian position, has no authority to speak on behalf of the other co-chairs.
Unfortunately, we have not observed the French Foreign Minister making any statements during all these years based on its mandate as the co-chair and the country that voted as a permanent member of UN SC in favor of 1993 resolutions, on the implementation of the related UN Security Council resolutions.
We do not remember when the demand for an immediate end to the illegal presence of the armed forces of Armenia in the internationally recognized territories of Azerbaijan and the return of those forcibly expelled from these territories was voiced by the French Foreign Ministry.
Maybe France is not interested in the gross violation of fundamental human rights of hundreds of thousands of Azerbaijanis as a result of the conflict?!
France should not be concerned about Azerbaijan's legitimate efforts to ensure the country's territorial integrity within its international borders and restore the human rights of more than one million Azerbaijanis in full compliance with international law.