Bu il 6 noyabrdan 7 noyabra keçən gecə saat 2.30 radələrində Azərbaycan Respublikasının Ukraynanın Xarkov şəhərindəki Fəxri Konsulluğunun binası odlu silahdan atəşə tutulub. Konsulluğun binasının qapısı və pəncərələrinə 6 atəş açılıb. Gecə saatlarında binada heç kəs olmadığı üçün Konsulluğun əməkdaşları arasında zərər çəkən olmayıb. Qeyd etmək istərdik ki, Fəxri Konsulluğun kameralarında hücum edən şəxsin 2 nəfər olduğu qeydə alınıb.
Konsulluğun binasına hücumla bağlı Xarkov şəhəri  polisi tərəfindən cinayət işi başlanılıb.
Son zamanlar Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərinə qarşı radikal erməni qüvvələri tərəfindən davamlı təhdidlərin edildiyini nəzərə alaraq, Xarkovdakı Fəxri Konsulluğumuza edilən bu hücum məhz bu təhdidlər kontekstində nəzərdən keçirilməlidir.
Radikal erməni qüvvələrinin Azərbaycanın xarici ölkələrdəki diplomatlarına, eləcə də yerli azərbaycanlı icma üzvlərinə qarşı təhdid xarakterli və həyati təhlükə doğuran hücumlarını qətiyyətlə pisləyirik. Xarici ölkələrdəki Azərbaycan vətəndaşlarına və yerli azərbaycanlı icma üzvlərinə qarşı edilən bu kimi cinayət xarakterli əməllərə görə cavabdeh şəxslərin qanun qarşısında cavab verməsi üçün ölkəmizin müvafiq qurumları əcnəbi ölkələrdəki yerli hüquq mühafizə qurumları ilə qarşılıqlı fəaliyyət və əməkdaşlıq həyata keçirəcəkdir.

The building of the Honorary Consulate of the Republic of Azerbaijan in Ukraine's Kharkov City was subjected to fire at about 2.30am, on the night of November 6 to 7.
Six shots were fired at the door and windows of the consulate building. There are no injuries among employees of the Consulate because there was nobody in the building at night hours.
We would like to note that the cameras of the Honorary Consulate recorded two attackers responsible for the incident.
In connection with the attack on the Consulate building, the Kharkov city police opened a criminal case.
Taking into consideration the continuous threats made by the radical Armenian forces against Azerbaijan's diplomatic representations in foreign countries recently, this attack made on our Honorary Consulate in Kharkov should be considered in the context of these threats.
We resolutely condemn the attacks and life threats by the radical Armenian forces against Azerbaijan's diplomats, as well as the members of the local Azerbaijani communities in foreign countries.
Relevant institutions of our country will implement joint activity and cooperation with local law enforcement agencies in foreign countries in order to ensure that all those responsible for such criminal actions against the Azerbaijani citizens and members of the local Azerbaijani community abroad will be held accountable before the law.