Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti İdarəsinin Ermənistanın münaqişə zonasından çox uzaqda yerləşən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinə hücumlarının davam etməsinə dair açıqlaması
Ermənistanın silahlı qüvvələri beynəlxalq hüquqa, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa dair öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, əhalinin sıx yaşadığı azərbaycanlı yaşayış məntəqələrini qəsdən atəşə tutmağa davam edir.
Oktyabrın 22-də səhər saatlarında Azərbaycan ərazisi Ermənistan ərazisindən əməliyyat-taktiki raket kompleksindən atılan ballistik raketlərin atəşinə məruz qalıb. Ermənistan silahlı qüvvələri münaqişə zonasından yüzlərlə kilometr məsafədə yerləşən Siyəzən rayonu istiqamətində 3, Qəbələ rayonu istiqamətində 2 raket və Kürdəmir rayonu istiqamətində 1 raket atıb. Ermənistan silahlı qüvvələrinin hədəfi dinc əhali və mülki infrastruktur olub.
Gəncə və Mingəçevir şəhərlərindən sonra Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən xeyli kənarda yerləşən Siyəzən, Kürdəmir və Qəbələ rayonlarına doğru raketlərin atılması Ermənistanın Azərbaycan dinc əhalisinə qarşı yeni dəhşətli cinayətlər törətmək üçün növbəti cəhdidir.
Bu hücumlar bir daha Ermənistanın münaqişə zonasının coğrafiyasını genişləndirmək cəhdlərindən xəbər verir və onun vəziyyəti daha da gərginləşdirməyə xidmət etdiyini göstərir.
Ermənistanın bu təcavüz aktlarını qətiyyətlə pisləyirik və beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanı beynəlxalq hüquqa və beynəlxalq öhdəliklərinə riayət etməyə məcbur etmək üçün lazımi addımlar atmağa çağırırıq.
Münaqişənin diplomatik həll yolunun olmadığını bildirən və Azərbaycanın mülki əhalisini və yaşayış məntəqələrini atəşə tutmaq əmrini verən Ermənistan rəhbərliyi bölgədə gərginliyin artmasına, habelə Ermənistanın Azərbaycana qarşı yeni təcavüzü zamanı törədilən müharibə cinayətlərinə görə tam məsuliyyət daşıyır.

Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the continued attacks of Armenia on the residential areas of Azerbaijan situated far from the conflict zone
The armed forces of Armenia in a blatant violation of its obligations under international law, including international humanitarian law, continue deliberate shelling of the densely populated Azerbaijani residential areas.
On October 22 in the morning, the territory of Azerbaijan was exposed to ballistic missiles fired using the operational-tactical missile complex from the territory Armenia. The armed forces of Armenia fired 3 missiles in the direction of the Siyazan region, 2 missiles in the direction of the Gabala region, and 1 missile in the direction of the Kurdamir region, located hundreds of kilometers from the conflict zone. The target of the Armenian armed forces was the peaceful population and civilian infrastructure.
Launching missiles towards  Siyazan, Kurdemir and Gabala regions of Azerbaijan situated far beyond its occupied territories, after the cities of Ganja and Mingachevir is yet another attempt by Armenia to perpetrate new heinous crimes against the Azerbaijani peaceful population.
These attacks once again testify to Armenia’s attempts to expand the geography of the conflict zone and serve only to aggravate the situation.
We strongly condemn these acts of aggression by Armenia and call on the international community to take necessary steps to force Armenia to comply with international law and its international obligations. Armenian leadership, stating that there is no diplomatic solution to the conflict and giving orders to fire the civilians and residential areas of Azerbaijan bear full responsibility for escalation in the region, as well as the war crimes committed during the new aggression of Armenia against Azerbaijan.