Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin Almaniya Xarici İşlər nazirinin açıqlamasına dair şərhi
Almaniya Xarici İşlər naziri Heiko Maasın atəşkəsə çağırış və Azərbaycana təzyiq göstərilməsi barədə açıqlaması ciddi təəssüf və təəccüb doğurur.
Birtərəfli qaydada atəşkəsə çağırışlar münaqişənin köklü həllinə deyil, işğala əsaslanan status-kvonun saxlanmasına xidmət edir. Bundestaq üzvlərindən biri haqlı olaraq Almaniya Xarici İşlər nazirinə “atəşkəs problemin həlli deyil” - deyə sualla müraciət edib. İşğalçı dövlət olan Ermənistana təzyiq göstərilməlidir.
Almaniyanın da üzvü olduğu Minsk Qrupunun 30 ilə yaxın davam edən fəaliyyəti atəşkəsin davamlı sülhə çevrilməsinə, Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən öz qoşunlarını çıxarmasına və Azərbaycanlı məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmasına xidmət etməmişdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinin Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması barədə tələblərinin həyata keçirilməsi üçün hər hansı ciddi tədbirlər görülməmişdir.
Təəssüflə onu da qeyd edək ki, ATƏT-in və Minsk Qrupunun üzvü kimi Azərbaycanın dəfələrlə Almaniyaya müraciət etməsinə baxmayaraq, Almaniya tərəfindən münaqişənin həlli istiqamətində xüsusi fəallıq göstərilməmişdir.
Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında tərəfdaşlıq prioritetləri sənədində Aİ-nin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyi təsbit olunmuşdur. Aİ-nin aparıcı ölkəsi olan Almaniya sanki bu sənəddən xəbərsizdir.
Ona görə də atəşkəs çağırışları BMT Təhlükəsizlik Şurasının 853 saylı qətnaməsinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən konkret qrafik əsasında çıxarılmasını nəzərdə tutan planla müşayiət olunmalıdır. Yalnız bu halda atəşkəs davamlı sülhə çevrilə bilər.
Vurğulayırıq ki, Azərbaycan silahlı qüvvələri öz ərazilərində Ermənistanın təcavüzünə cavab olaraq əks həmlələr həyata keçirir.
Ermənistan qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması və işğala son qoyulması Azərbaycan xalqının haqlı tələbidir.
İndiki şəraitdə Azərbaycana hər hansı təzyiqlərin göstərilməsi barədə açıqlamanı ədalətsiz və haqsız hesab edirik.
Almaniyanı Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan qoşunlarının çıxarılmasını təmin etmək üçün Ermənistana təzyiqlər göstərməyə, ədalətli mövqe tutmağa çağırırıq.

Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany Heiko Maas
The German Foreign Minister Heiko Maas's statement calling for a ceasefire and putting pressure on Azerbaijan is deeply regrettable and surprising.
Calls for a unilateral ceasefire do not serve to resolve the conflict, but to maintain the status quo based on occupation. One of the members of the Bundestag rightly addressed the German Foreign Minister with the question that “the ceasefire was not a solution to the problem”. Armenia, the aggressor state, must be put under pressure.
The activities of the Minsk Group, of which Germany is a member, lasted for almost 30 years and did not serve to turn the ceasefire into a lasting peace, the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan and the return of Azerbaijani IDPs to their native lands. No serious measures have been taken to implement the requirements of 4 UN Security Council resolutions on the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.
Unfortunately, it should be noted that, despite Azerbaijan's repeated appeals to Germany as a member of the OSCE and the Minsk Group, Germany has not been particularly active in resolving the conflict.
The EU-Azerbaijan Partnership Priorities document sets out the EU's support for Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty. Germany, the EU's leading country, seems unaware of the document.
Therefore, ceasefire calls must be accompanied by a plan for the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with the requirements of UN Security Council Resolution 853. Only then can the ceasefire become a lasting peace.
We emphasize that the Armed Forces of Azerbaijan is carrying out counter-attacks on its territory in response to the Armenian aggression.
The withdrawal of Armenian troops from Azerbaijani territories and is putting an end to the occupation is a legitimate demand of the Azerbaijani people.
We consider the statement about any pressure on Azerbaijan in the current situation unfair.
We call on Germany to put pressure on Armenia and take a fair position to ensure the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan.