AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin mətbuat açıqlaması
Rusiya XİN-in Informasiya və Mətbuat Departamentinin münaqişə zonasına xarici muzdluların gətirilməsi ilə əlaqədar verdiyi açıqlamaya münasibətdə bildirmək istərdik ki, Ermənistanın bu kimi vasitələrdən geniş istifadə etməsi ilə bağlı narahatlığımız tərəfimizdən dəfələrlə ifadə olunub.
Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrinin işğalı zamanı, eləcə də ölkəmizə qarşı törətdiyi növbəti təcavüz aktlarında xarici ölkələrdən, xüsusilə də Yaxın Şərq bölgəsindən terrorçu və muzdluları cəlb edib.
Ermənistanın son aylar ərzində ölkəmizin işğal olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi qanunsuz məskunlaşdırma siyasəti çərçivəsində xarici muzdluları bu əraziyə gətirməsi və “könüllü döyüşçü dəstələri” adı altında öz ordusuna cəlb edərək Azərbaycana qarşı hücum əməliyyatlarında istifadə etməsi terrorçuluğun Ermənistanın dövlət siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu növbəti dəfə nümayiş etdirir.

Regarding the comment of the Information and Press Department of the Russian Foreign Ministry in connection with the movement of foreign mercenaries to the conflict zone, we would like to note that we have repeatedly expressed our concern about the widespread use of such means by Armenia.
Armenia involved terrorists and mercenaries from foreign countries, especially from the Middle East, during the occupation of Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan, as well as in the following acts of aggression against our country.
The fact that Armenia has brought foreign mercenaries to the occupied territories as part of its illegal settlement policy in recent months and used them in offensive operations against Azerbaijan under the guise of "volunteer fighter groups" once again demonstrates that terrorism is part of Armenia's state policy.