Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsinin 29 sentyabr tarixli qərarı ilə bağlı açıqlaması
2020-ci il sentyabrın 29-da İnsan Hüquqları üzrə Avropa Məhkəməsi Ermənistan hökumətinin verdiyi şikayətə cavab olaraq Məhkəmə Reqlamentinin 39-cu qaydasına müvafiq olaraq qərar qəbul edib. Həmin qərarda Avropa Məhkəməsi həm Ermənistanı və həm də Azərbaycanı mülki əhalinin Konvensiya hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxara biləcək tədbirlərdən çəkinməyə dəvət edir.
Beləliklə, Ermənistanın hüquqi bir müstəvi təşkil edən Avropa Məhkəməsindən siyasi məqsədlərlə istifadə etmək cəhdi elə məhz onun özünün əleyhinə çevrilib. Əslində bu qərarla Avropa Məhkəməsi 2015-ci ildə Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı işində çıxardığı qərarda gəldiyi qənaəti – Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğal olunması və bu ərazilərdə insan hüquqları pozuntularına görə məsuliyyət daşıdığını təsdiq edib. Bu Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən davam edən işğalının, habelə cari münaqişənin Ermənistan və Azərbaycan arasında getməsi faktının növbəti hüquqi təsbitidir.
Məlum olduğu kimi, Ermənistanın təcavüzkar hərbi birləşmələri Azərbaycanın şəhər və kəndləri, o cümlədən mülki əhali və çoxsaylı mülki obyektləri atəşə tutmaqdadır və bunun nəticəsində dinc əhali arasında ən azından 12 nəfər həlak olub, onlarla insan  xəsarət alıb, şəxsi və dövlət əmlakına bərpaolunmaz ziyan yetirilib. Nəticə etibarilə, Avropa Məhkəməsinin 29 sentyabr qərarı Ermənistana Azərbaycan ərazilərində törətdiyi, insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquqa zidd zorakı əməllərinə son qoymağa dair çağırış mənasına gəlir.
Bundan əlavə, Avropa Məhkəməsi Ermənistanı öz öhdəliklərinə riayət etmək üçün görülmüş tədbirlər barədə mümkün qədər tezliklə ona məlumat verməsini istəyib.
Qeyd edilməlidir ki, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi təcavüz aktına cavab olaraq, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən başlanmış əks-hücum əməliyyatının gedişi zamanı beynəlxalq humanitar hüquqa tam və qəti şəkildə riayət edilir və heç bir formada mülki əhali və mülki obyektlər hədəfə alınmır. Azərbaycan tərəfi Avropa Məhkəməsinin qərarına uyğun olaraq, öz beynəlxalq öhdəliklərinə riayət edilməsi istiqamətində görülmüş tədbirlər barədə Məhkəməyə müvafiq qaydada məlumatlar təqdim edəcəkdir.

Press-release of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the decision of the European Court of Human Rights taken on 29 September
On 29 September 2020, in response to a request lodged by the government of Armenia, the European Court of Human Rights adopted a relevant ruling, in accordance with Rule 39 of the Rules of Court. In its ruling, the European Court called upon both Armenia and Azerbaijan to refrain from taking any measures which might entail breaches of the Convention rights of the civilian population.
Thus, Armenia's attempt to use the European Court – a legal tool -  for political purposes, turned against itself. Indeed, while taking this ruling, the European Court confirmed its conclusion reached in the 2015 judgment in the Chiragov and Others v. Armenia that Armenia is responsible for the occupation of Azerbaijani territories and human rights violations on these territories. This is another legal acknowledgment of the continuing occupation of Azerbaijani lands by Armenia and of the fact that the current conflict is going on between Armenia and Azerbaijan.
During the present hostilities, Armenian military units have been shelling Azerbaijani towns and villages, including civilian population and numerous civilian objects, which resulted, so far, in the death of at least 12 and injuries of dozens of civilians and irreparable damage to private and public properties. Consequently, the European Court’s decision of 29 September 2020 means a call on Armenia to put an end to violent actions against human rights and the international humanitarian law committed on the Azerbaijani land.
In addition, the European Court requested Armenia to inform it, as soon as possible, of the measures taken to comply with its obligations.
It should be noted that, during the counter-offensive launched in response to the act of aggression committed by Armenia on 27 September 2020, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan fully and strictly observe the international humanitarian law, and do not target in any form the civilian population and civilian objects. The Government of Azerbaijan will provide the European Court with the relevant information on the measures taken to comply with its international obligations, in line with the Court’s ruling.