Qoşulmama Hərəkatının 120 üzv-dövləti Ermənistanın iki ölkə sərhədində son hərbi təxribatı və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqeyini ifadə edib
18 iyul 2020-ci il tarixində Qoşulmama Hərəkatının Əlaqələndirmə Bürosu Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədində hərbi təxribatı ilə bağlı kommünike qəbul edib.
Kommünikedə Qoşulmama Hərəkatının (QH) üzv dövlətləri Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərinə qarşı artilleriya qurğularından istifadə etməklə iki dövlətin beynəlxalq sərhədi boyunca hücumunu qətiyyətlə pisləyib. Bu insidentin bölgədə hərbi gərginliyin artmasına və çoxsaylı itkilərə səbəb olduğu vurğulanıb.
QH Əlaqələndirmə Bürosu Ermənistan və Azərbaycan arasındakı münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həllini dəstəklədiyini bir daha təsdiq edib.
QH üzv dövlətləri Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə birmənalı dəstəyini bildirərək, Azərbaycan Respublikasının öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək məqsədilə göstərdiyi səylərlə həmrəy olduqlarını ifadə ediblər.
Beləliklə də, QH-nin 120 üzv dövləti Ermənistan silahlı qüvvələrinin iki ölkə sərhədində son hərbi təxribatı və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı ədalətli və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqeyini ifadə edib.

120 Member States of the Non-Aligned Movement expressed their just position on the recent military provocation of Armenia along the Azerbaijan-Armenia border
On July 18, 2020 Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement (NAM) adopted communique on the military provocation of the Armenian armed forces at the Azerbaijan-Armenian border.
In the communique, the NAM Member States strongly condemns the recent armed attack by the armed forces of Armenia, with the use of artillery, against the positions of the armed forces of Azerbaijan along the international border between the two States. It has been stressed that this incident led to the escalation of tensions in the region and caused numerous casualties.
The Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement reaffirms its support to the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan on the basis of the United Nations Security Council resolutions.
The NAM Member States extend their firm support for the independence, sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and express their solidarity with the Republic of Azerbaijan in the efforts aimed at restoration of its territorial integrity.
Thus, the 120 Member States of the Non-Aligned Movement expressed their just position on the recent military provocation of the Armenian armed forces on the border between the two countries and the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, based on norms and principles of the international law.