AR XİN-in Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun işğalı və 2016-cı ilin aprel döyüşlərinin ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
1993-cü il aprelin 2-də Azərbaycanın Kəlbəcər rayonu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin xaricində yerləşən Kəlbəcərin işğalı üçün hücum əməliyyatı əsasən Ermənistan ərazisindən həyata keçirilib və işğal zamanı Ermənistanın ağır artilleriyası, Mi-24 helikopterləri və hərbi təyyarələri istifadə edilib.
İşğal nəticəsində 60.000-nə qədər Kəlbəcər sakini etnik təmizləməyə məruz qalaraq öz doğma torpaqlarından didərgin salınıb, 511 dinc sakin öldürülüb, 321 nəfər əsir götürülüb və itkin düşüb. Hal-hazırda sayı 70.000-ni ötən Kəlbəcər sakini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün vəziyyətində yaşayır.
Erməni işğalı Kəlbəcərin qədim və zəngin maddi-mədəni irsini məhv edib, bölgədə yerləşən və Azərbaycanın qədim alban xristian irsinə aid olan monastrların original arxitektur xüsusiyyətləri dəyişdirilərək erməniləşdirilib.
Kəlbəcərin təbii resursları və faydalı qazıntıları qanunsuz istismar olunur.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş Kəlbəcər rayonu ərazisində qanunsuz məskunlaşdırma aparılır və demoqrafik tərkib dəyişdirilir.
BMT Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ilin 30 aprel tarixində Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunun işğalı ilə əlaqədar 822 saylı qətnamə qəbul edib. Qətnamədə BMT TŞ ərazi əldə edilməsi üçün gücdən istifadənin qəbul edilməzliyini vurğulayaraq, işğalçı qüvvələrin dərhal işğal olunmuş Kəlbəcər və digər rayonlardan çıxarılmasını tələb etdi. Bu qətnamənin qəbulundan sonra ATƏT-in Minsk Qrupu Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması üçün “təcili tədbirlər haqqında vaxt cədvəli” hazırladı. Lakin Ermənistan bu günədək BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələrin tələblərinə əməl etmir.
2016-cı ilin 2 aprel tarixində Ermənistan və Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində vəziyyətin gərginləşməsi və Ermənistan silahlı qüvvələrinin təmas xətti boyunca sıx yaşayan mülki əhalini ağır silahlardan atəşə tutması bir daha göstərdi ki, Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirməsi və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində mövcudluğu regionda sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdiddir. Ermənistanın hücumlarına cavab olaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlə tədbirləri nəticəsində mülki Azərbaycan əhalisinin təhlükəsizliyi təmin edildi və strateji əhəmiyyət daşıyan Azərbaycan əraziləri işğaldan azad edildi.
Ermənistan dərk etməlidir ki, Kəlbəcər də daxil olmaqla, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalı müvəqqəti xarakter daşıyır. Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində həyata keçirilən bütün qanunsuz fəaliyyətlərə görə məsuliyyəti Ermənistan Respublikası daşıyır və əvvəl-axır işğalçı ölkə bu qanunsuz əməllərinə görə cavab verəcəkdir.
Ermənistan tərəfi təcavüz və etnik təmizləmə siyasətinə son qoymalı, beynəlxalq öhdəliklərinə, habelə Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunmasını tələb edən BMT qətnamələrinə və digər beynəlxalq təşkilatların qərarlarına əməl etməlidir.
Davamlı sülhə nail olunmasının yeganə yolu Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtmaları üçün ayrılmaz hüquqlarının təmin edilməsidir.

Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the anniversary of the occupation of the Kalbajar district of Azerbaijan,1993 and April escalation, 2016
On April 2, 1993 the Kalbajar district of Azerbaijan was occupied by armed forces of Armenia. Kalbajar located beyond the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan was occupied as a result of an offensive operation mainly carried out from the territory of Armenia by use of heavy weaponry, Mi-24 helicopter gunships and advanced fixed-wing aircrafts of Armenia.
As a result of the occupation, up to 60.000 inhabitants of Kalbajar were subjected to ethnic cleansing and expelled from their native lands, 511 innocent civilians were killed, 321 persons were taken hostage or went missing. Currently, more than 70.000 Kalbajar residents are temporarily residing in different regions of Azerbaijan as internally displaced persons (IDPs).
Armenian occupation destroyed the rich historical-cultural heritage of Kalbajar.
The original architectural features of cloisters belonging to the ancient Albanian Christian heritage of Azerbaijan and having no connection with the Armenian Church were changed and armenianized.
Natural mineral resources of Kalbajar are subject to illegal exploitation. Armenia, in blatant violation of the international humanitarian law, transfers settlers of Armenian origin to the occupied Kalbajar district, with a view to change demographic features of these territories.
In response to the occupation of the Kalbajar district, on 6 April, 1993 UN Security Council adopted Resolution 822, which reaffirmed “the inviolability of international borders and the inadmissibility of the use of force for the acquisition of territory” and “demanded immediate withdrawal of all occupying forces from the Kalbajar district and other recently occupied areas of Azerbaijan”. Following the adoption of this, the CSCE Minsk Group worked out the “timetable of urgent steps” to implement the resolution.
Armenia until now continues to disregard the implementation demands of the UN SC resolutions.
Escalation of the situation along the line of contact on April 2, 2016 as the result of attacks by the armed forces of Armenia on settlements densely populated Azerbaijani civilians with heavy weapons once again demonstrated that the illegal presence of armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan remains a major threat to regional peace and security. In response to the attacks of Armenia, the Armed Forces of Azerbaijan have taken countermeasures, which resulted in providing security for the Azerbaijani civilians residing in close vicinity of the line of contact through the liberation of strategically important territories and heights from occupation.
Armenia has to understand that the occupation of Azerbaijan’s lands, including Kalbajar district is temporary. Armenia is responsible for all the illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan and sooner or later the aggressor state will respond for its unlawful actions.
The Armenian side must cease its policy of annexation and ethnic cleansing, and comply with its international obligations, as well as the demands of the UN SC resolutions and decisions of other international organizations.
The only way to achieve a durable and lasting peace is to ensure the unconditional and complete withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, the exercise by the forcibly displaced persons of their inalienable right to return to their places of origin in safety and dignity.