Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən 30 il ötür. 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə keçmiş sovet ordusunun hərbi hissələri Bakı şəhərində müstəqil dövlət yaratmaq və öz suverenliyini əldə etmək üçün ayağa qalxan dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qətliam törədib. Bu qanlı cinayət insanların azadlıq eşqini söndürə bilməyib, xalqımız qanı bahasına da olsa, öz dövlət müstəqilliyinə qovuşub.
Otuz il əvvəl Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayət əslində bəşəriyyətə, humanizmə, insanlığa qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli terror aktıdır. Bu faciədə 147 Azərbaycan vətəndaşı şəhid olub, 638 nəfər yaralanıb və xəsarət alıb, 841 nəfər qanunsuz olaraq həbs edilib, nəticədə insan hüquqlarına dair bir çox beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin tələbləri kobudcasına pozulub.

30 years have passed since January 20, the heroic page of the people of Azerbaijan. The night between January 19 and 20, 1990, military units of the former Soviet army made unprecedented massacre in Baku against the civilian population wishing to have an independent state and to obtain sovereignty. But the bloody act could not overcome people’s love of freedom, even at the expense of their own blood, they gained the state’s independence.
The crime committed against the Azerbaijani people 30 years ago is a terrible act of terror against humanity and humanism. 147 Azerbaijani citizens were killed, 638 were injured and 841 people were illegally arrested. As a result, a number of international documents on human rights, including the requirements of the Universal Declaration of Human Rights were violated.