Səfir Murad Nəcəfbəyli Estoniya Parlamentinin Azərbaycan ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə qrupun yeni rəhbəri Sven Sesterlə görüşüb
Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və gündəmdə olan məsələlər, son zamanlar ikitərəfli münasibətlərdə müşahidə olunan dinamika, ölkələrimizin parlamentləri arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi imkanları və perspektivləri müzakirə olunub.
Səfir M.Nəcəfbəyli Azərbaycan ilə Estoniya arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi və ticarət dövriyyəsinin artırılmasının əhəmiyyəti barədə danışıb. O qeyd edib ki, Azərbaycanın və Estoniyanın parlamentləri arasında sıx əlaqələr mövcuddur və bu əməkdaşlıq davam edəcək.
Sven Sester Estoniyanın Azərbaycan ilə münasibətlərə önəm verdiyini bildirərək, Azərbaycan-Estoniya parlamentlərarası işçi qrupu ilə uğurlu əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu vurğulayıb. Bu baxımdan o, parlamentlərarası qruplar, habelə həmin qrupların rəhbərləri arasında görüşlərin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

Ambassador Mr. Murad Najafbayli has met with newly appointed head of Estonia-Azerbaijan inter-parliamentary group Mr. Sven Sester
“Estonia attaches importance to its relations with Azerbaijan,” said newly appointed head of Estonia-Azerbaijan inter-parliamentary group of Riigikogu Mr. Sven Sester as he met with Azerbaijan’s Ambassador to Estonia Mr. Murad Najafbayli.
Sven Sester expressed his country’s readiness to continue the successful cooperation with Azerbaijan-Estonia inter-parliamentary working group of Milli Mejlis. He emphasized the importance of the meetings between inter-parliamentary groups and their heads.
Ambassador Murad Najafbayli emphasized the importance of expanding economic relations and increasing bilateral trade between Azerbaijan and Estonia. He pointed out the close relations between the parliaments of two countries, saying this cooperation will continue.
The current state and prospects of Azerbaijan-Estonia relations, development of bilateral ties, opportunities for further expanding of cooperation between parliaments were discussed at the meeting.