31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatı
31 mart tarixi, 1918-ci ilin martında ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş qanlı qırğın qurbanlarının xatirəsinin anıldığı Azərbaycanlıların Soyqırımı günüdür.
1918-ci ilin mart qırğınları millətçi ermənilər tərəfindən Azərbaycanlılara qarşı irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləmə siyasəti əsasında əvvəlcədən hazırlanmış və qəddarcasına həyata keçirilən siyasət idi.
Azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırım Bakı ilə yanaşı, Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və Qars bölgələrini də əhatə etdi. 1918-ci ilin ilk beş ayı ərzində təkcə Qubada xüsusi vəhşiliklə 16.000-dən artıq insan öldürüldü. Ermənilər həmçinin, Qubada yaşayan yerli yəhudi və ləzgilərə qarşı qətliam törətdilər. Quba rayonu ərazisində 2007-ci ildə aşkar olunmuş kütləvi məzarlıq ermənilərin törətdiyi qeyri-insani əməllərin əyani sübutunu təşkil edir.
1980-ci illərin sonlarından etibarən Ermənistan Azərbaycana qarşı müharibəyə başlayaraq və ölkəmizin ərazilərini işğal edərək, Ermənistanda və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində milyonlarla azərbaycanlının etnik təmizləməsini həyata keçirərək, çoxsaylı hərbi cinayətlər, insanlığa qarşı cinayət, eləcə də 1992-ci ilin fevralında Xocalı Soyqırımı da daxil olmaqla, soyqırım aktları törədərək mart qırğınını xatırladan siyasəti davam etdirir.
Mart qırğınının günahsız qurbanlarının xatirəsini anıraq, Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım, bəşəriyyət əleyhinə cinayət, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləməyə əsaslanan məqsədyönlü və davam edən siyasətini kəskin şəkildə pisləyir və bu qəbildən olan qeyri-insani cinayətlərin qarşısının alınması üçün Ermənistanın cəzasızlığına son qoyulmasının vacibliyini bir daha vurğulayırıq.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on March 31- Day of Genocide of Azerbaijanis
March massacres of 1918 were well prepared and ruthlessly implemented act by nationalist Armenians against Azerbaijanis on the grounds of racial discrimination and ethnic cleansing.
In March-April 1918, massacres were committed in the city of Baku and other towns and districts of the Baku Province by the Armenian dashnak - bolshevik armed groups operating under the mandate of the Baku Council (Baku Soviet), and tens of thousands of civilians were killed only for their ethnic and religious affiliation. Stepan Shaumian, an ethnic Armenian appointed as the Commissar Extraordinary for the Caucasus by the head of the Russian Bolsheviks - Vladimir Lenin, admitted that 6,000 armed soldiers of the Baku Soviet and 4,000 from the Dashnaksutyun party participated in the massacres against the Azerbaijani people.[1]
The genocide carried out against Azerbaijanis along with Baku covered also Shamakhi, Guba, Iravan, Zangezur, Garabagh, Nakhchivan and Kars regions.  During the first five months of 1918, more than 16,000 people were murdered with utmost cruelty in Guba province alone. The Armenians also slaughtered local Jews and Lezghis living in Guba. Mass graves discovered in Guba region in 2007 constitute a clear evidence of the inhumane acts committed by Armenians.
Since late 1980s, unleashing the war against Azerbaijan and occupying its territories, Armenia continued the policy reminiscent of March Massacre by carrying out ethnic cleansing of more than million Azerbaijanis in Armenia and in the seized lands of Azerbaijan and committing numerous war crimes, crimes against humanity, and acts of genocide, including Khojaly Genocide of February 1992.
While remembering the innocent victims of March tragedy, we strongly condemn the deliberate and continued policy of genocide, crimes against humanity, racial discrimination and ethnic cleansing of Armenia against the people of Azerbaijan and reiterate the importance of ceasing impunity of Armenia to prevent occurrence of such inhumane crimes.