Azərbaycanın Füzuli və Cəbrayıl rayonlarının Ermənistan tərəfindən işğalının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlaması
23 avqust 1993-cü il tarixində Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzünün tərkib hissəsi olaraq, Azərbaycana mənsub keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin hüdudlarından kənar yerləşən Füzuli və Cəbrayıl rayonları Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub.
İşğal nəticəsində Füzuli sakinlərindən 657 nəfər şəhid, 400 nəfər müharibə əlili olub, 181 nəfər isə əsir və itkin düşüb. Cəbrayıl rayonundan da 400 nəfərə yaxın şəhid və 177 müharibə əlili olub, 91 nəfər isə əsir və itkin düşüb. Hər iki rayonun sakinləri kütləvi şəkildə etnik təmizləməyə məruz qalıb, dövlət və özəl mülkiyyət obyektləri talan edilib. Hal-hazırda Füzuli rayonunun 130,9 minlik əhalisinin 70 minə yaxın nəfəri rayonun azad olunmuş ərazilərində yaşayır, yerdə qalan hissəsi isə Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində məcburi köçkün qismində məskunlaşır. 79,9 min nəfərlik Cəbrayıl əhalisinin əksər hissəsi hələ ki, Azərbaycanın müxtəlif güşələrində məcburi köçkün olaraq məskunlaşmağa məcburdur.
Digər işğal edilmiş ərazilərdə olduğu kimi, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında da Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəni irsin talan edilməsi, saxtalaşdırılması, vandalizmə məruz qoyulması və xarakterik xüsusiyyətlərinin dəyişdirilməsi həyata keçirilir. Onların arasında Füzuli şəhərinin yaxınlığında e.ə. III minilliyə aid Qaraköpəktəpə arxeoloji abidələri, Aşağı Veysəli kəndindəki XIII-XIV əsrlərə aid Mirəli türbəsi, Qarğabazar kəndindəki XVII əsrə aid məscid, karvansara və sair qeyd oluna bilər. Cəbrayıl rayonu ərazisində isə Araz çayı üzərində XI-XIII əsrlərdə inşa edilən dünya əhəmiyyətli Xudafərin körpü abidələri, habelə Dağ Tumas kəndindəki XIII-XIV əsrlərə aid türbə, Cəbrayıl şəhərinin yaxınlığında orta əsrlərə aid qəbiristanlıq və sair abidələr dağıntılara və talana məruz qalıb.
Ermənistan Respublikası Cenevrə Konvensiyaları ilə üzərinə düşən öhdəliklərini kobud şəkildə pozaraq, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarında coğrafi adların dəyişdirilməsi, oradakı mülkiyyətin talan edilməsi və ərazilərin yandırılması kimi qeyri-qanuni əməllərini davam etdirir. Xüsusilə Cəbrayıl rayonunda kənd-təsərrüfatı sahəsində qeyri-qanuni iqtisadi əməllər həyata keçirilir və Suriyadan olan ermənilər daxil olmaqla, erməni əsilli şəxslərin həmin ərazilərdə məskunlaşdırılmasına cəhd göstərilir. Bəzi fərdi hallar istisna olmaqla, ermənilərin heç zaman icma şəklində yaşamadığı Cəbrayıl rayonu ərazisində kilsənin tikilməsi Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini ilhaq etmək və münaqişəyə dini don geyindirmək kimi çirkin niyyətlərini açıq şəkildə nümayiş etdirir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının 884 saylı qətnaməsində Azərbaycan Respublikasının Horadiz şəhərinin işğalı kəskin şəkildə pislənilib və Horadiz şəhəri daxil olmaqla, Azərbaycanın cənub sərhədləri boyunca humanitar fəlakətin yaranması və çoxlu sayda mülki insanın didərgin düşməsinə münasibətində ciddi narahatlıq ifadə olunub. Qətnamədə “Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993) və 853 (1993) qətnamələrinin icrası məqsədilə təxirəsalınmaz addımlara dair uyğunlaşdırılmış vaxt cədvəli”nə müvafiq olaraq işğalçı qüvvələrin birtərəfli qaydada Horadiz şəhərindən və Azərbaycanın digər işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması tələb olunub. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində birmənalı şəkildə işğalçı qoşunların çıxarılması tələb olunsa da, Ermənistan tərəfindən bu tələblərə əməl edilməyib.
Yalnız Azərbaycan Respublikası Sılahlı Qüvvələrinin 5 yanvar 1994-cü il tarixindən etibarən həyata keçirdiyi əks-həmlə tədbirləri nəticəsində nəticəsində Füzuli rayonunun 22 yaşayış məntəqəsi və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi işğaldan azad edilib.
2016-cı ilin aprelində Cocuq Mərcanlı kəndi yaxınlığındakı Lalətəpə yüksəkliyinin işğaldan azad edilməsi və bu kənddə yaşayış üçün lazımi təhlükəsizlik şəraitinin təmin olunmasından sonra Azərbaycan Respublikası hökuməti tərəfindən kəndin minalardan təmizlənməsi, yenidən qurulması və məcburi köçkünlərin şərəfli və ləyaqətli şəkildə kəndə geri qayıtması təmin olunub. Füzuli rayonunun işğaldan azad edilmiş hissələrində, Cocuq Mərcanlı kəndində Azərbaycan Respublikası hökumətinin həyata keçirdiyi quruculuq işləri Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərin azad edilməsi, bərpa edilməsi və məcburi köçkünlərin şərəfli və təhlükəsiz şəraitdə geri qayıtmasının təmin olunması istiqamətində əzminin göstəricisidir.
Azərbaycan ərazilərinin işğal altında saxlanması heç zaman Ermənistanın güddüyü siyasi nəticələri verə bilməz. Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması və işğala əsaslanan status-kvonun dəyişdirilməsi münaqişənin siyasi həlli və hərtərəfli regional əməkdaşlıq üçün imkanlar aça və davamlı sülhün təmin olunmasına töhfə verə bilər.
Azərbaycan tərəfi münaqişənin tezliklə həlli istiqamətində səylərin artırılmasını dəstəkləyərək beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini və vətəndaşlarının pozulmuş hüquqlarını bərpa etmək hüququnu özündə saxlayır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs on the 25th anniversary of the occupation of Fuzuli and Jabrayil districts of Azerbaijan by Armenia
On August 23, 1993, in the course of the military aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, Fuzuli and Jabrayil districts, outside the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region of Azerbaijan, were occupied by the armed forces of Armenia.
As a result of the occupation of Fuzuli district, 657 of its inhabitants were killed, 400 became war invalids, and 181 were captured and missing. Among the residents of the Jabrayil district, about 400 people were killed, 177 became war invalids, and 91 were captured and disappeared without a trace. Residents of both regions faced mass ethnic cleansing, and state and private property were subjected to plundering. At present, out of 130.9 thousand inhabitants of Fuzuli district, about 70 thousand live in its liberated areas, while the rest are inhabited in different regions of Azerbaijan as internally displaced persons. Most of the 79.9 thousand residents of Jabrayil district still have to live in different parts of Azerbaijan as IDPs.
As in other occupied territories, in Fuzuli and Jabrayil districts as well Armenia carries out the policy to ruin, falsify, vandalize and alter original characteristics of Azerbaijani people’s cultural and historical heritage. In the territory of Fuzuli district Garakopaktapa archaeological monuments of 3rd millennium BC, Mirali's mausoleum of 13-14th centuries in the village of Ashaghy Veysali, the mosque and caravansaray of the 17th century in the village of Garghabazar and others should be noted. In the Jabrayil district, the Khudafarin bridges over Araxes river of 11-13th centuries, which are a monument of world importance, as well as the tomb of 13-14thcenturies in the village of Dagh Tumas, medieval cemeteries and other monuments located near the city of Jabrayil, were destroyed and plundered.
The Republic of Armenia, grossly violating the obligations assumed under the Geneva Conventions, continues to commit such unlawful acts as the change of geographical names in Fuzuli and Jabrayil districts, the looting of property there and the burning of territories. Especially in the Jabrayil district, illegal economic activities in agriculture are conducted and attempts are made to settle the persons of Armenian origin, including Armenians from Syria. The construction by Armenians of a church in the territory of the Jabrayil district, where they have never lived as community except for some individual cases, visibly demonstrates the ill intentions of Armenia to annex the occupied Azerbaijani territories and to give the conflict a religious character.
The United Nationas Security Council resolution 884 strongly condemned the occupation of the city of Horadiz of the Republic of Azerbaijan and expressed serious concern over the humanitarian emergency on Azerbaijan’s southern frontier, including the city of Horadiz, and the expulsion of a large number of civilians from their places of permanent residence. The resolution demanded the withdrawal of the occupation forces unilaterally from the city of Horadiz and other occupied territories of Azerbaijan in accordance with the "Adjusted timetable of urgent steps to implement Security Council resolutions 822 (1993) and 853 (1993)". Although the UN Security Council resolutions contain an unequivocal demand for the withdrawal of the occupation forces, Armenia has not complied with these demands.
Only as a result of the counteroffensive operation carried out by the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan since January 5, 1994, 22 settlements of the Fuzuli district and the village of Jojug Marjanly of the Jabrayil district were liberated from the occupation.
After the liberation of Lalatapa hill near Jojug Marjanly in April 2016 and thus providing the necessary security conditions for residing in this village, the Government of the Republic of Azerbaijan ensured demining of the territory, rebuilding houses, associated infrastructure and the return of internally displaced persons in dignity. The restoration work carried out by the Government of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of Fuzuli district and in the village of Jojug Marjanly demonstrates Azerbaijan's firm willingness to liberate and restore the occupied territories, to ensure safe and dignified return of IDPs .
The occupation of Azerbaijani territories can never lead to political outcomes pursued by Armenia. Only the withdrawal of troops of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan and the change of status quo of occupation can open the way for a political settlement of the conflict, comprehensive regional cooperation and contribute to ensuring sustainable peace.
The Azerbaijani side, supporting the intensification of international efforts for soonest resolution of the conflict, retains the inherent right to restore its territorial integrity and sovereignty within the internationally recognized borders and the violated rights of its citizens.