Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı Səfirliyinin mətbuat açıqlaması
2018-ci il iyul ayının 11-də Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Kəlbəcər rayonunda öz doğma torpaqlarını və valideynlərinin məzarlarını ziyarət edən azərbaycanlı mülkü şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin girov götürülməsinin, Həsən Həsənovun isə qətlə yetirilməsinin 4 ili tamam olmuşdur.
Azərbaycanın Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qanunsuz separatçı qurum tərəfindən uydurulmuş cinayət işi əsasında D.Əsgərov “ömürlük”, Ş.Quliyev isə “22 illik azadlıqdan məhrum edilmişdir”.
Məlum olduğu kimi, Ermənistan Azərbaycana qarşı müharibəyə başlamış və güc işlədərək onun ərazisinin beşdə birini, o cümlədən Dağlıq Qarabağ regionunu və onun ətrafındakı yeddi rayonu işğal etmiş, ələ keçirdiyi ərazilərdə yüz minlərlə azərbaycanlını evlərindən qovaraq etnik təmizləmə həyata keçirmiş və digər ağır cinayətlər törətmişdir. Beynəlxalq ictimaiyyət BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrində də əks olunduğu kimi Azərbaycana qarşı hərbi gücün istifadəsi və onun ərazilərinin işğalından təəssüfləndiyini davamlı olaraq və ciddi şəkildə bəyan etmiş və bu yolla yaradılmış vəziyyətin legitimliyini tanımaqdan imtina etmişdir.
Azərbaycan vətəndaşlarını həbs etmiş qanunsuz separatçı qurum Ermənistan tərəfindən “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adlandırılır. Bu qurum beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmır və Ermənistanın göstərişi və nəzarəti altındadır.
D.Əsgərov və Ş.Quliyevin qanunsuz həbsdən əvvəlki və sonrakı görüntüləri onların erməni girovluğunda qeyri-insani rəftara məruz qaldığını açıq şəkildə sübut edir. Girov götürülməsini qadağan edən və hərbi münaqişələr zamanı mülki şəxslərə humanist davranış tələb edən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının müddəalarına zidd olaraq, Ermənistan tərəfi beynəlxalq səviyyədə götürdüyü bu öhdəlikləri kobud şəkildə pozmaqda davam edir və Azərbaycan tərəfinin humanitar hüquq normalarına əməl olunmasına və mülki şəxslərin azad edilməsinə dair çağırışlarına məhəl qoymur.
D.Əsgərov və Ş.Quliyev 1993-cü ildən bəri öz doğma torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi nəticəsində məcburi köçkün həyatı yaşayırlar. 20 ildən çox davam edən vətən həsrəti onları işğal edilmiş torpaqlarını ziyarət etmək kimi fədakar bir addımı atmağa sövq etmişdir və onların öz doğma evlərini və valideynlərinin qəbrini görmək istəkləri anlaşılandır. D.Əsgərov və Ş.Quliyevin qanunsuz həbsi və Ermənistanın onları azad etməkdən imtina etməsi girovların yaxınlarının böyük üzüntüsünə, Azərbaycan ictimaiyyətinin isə haqlı qəzəbinə səbəb olur.
Ermənistanın bu qeyri-humanist və qeyri-konstruktiv mövqeyi münaqişənin sülh və danışıqlar yolu ilə həllini daha da çətinləşdirir. D.Əsgərov və Ş.Quliyevin girovluqda saxlanılması Ermənistanın təcavüzün və Azərbaycan torpaqlarının işğalının nəticələrini möhkəmləndirməyə hədəflənmiş məqsədyönlü və hamıya məlum etnik təmizləmə və yüz minlərlə azərbaycanlının güclə qovulduqları evlərinə qayıtmaq hüququnun, ələcə də yaşamaq, azadlıq və təhlükəsizlik hüququnun qarşısının alınması siyasətinin bir daha açıq şəkildə nümayişidir.
Azərbaycan tərəfi bu humanitar xarakterli məsələnin siyasiləşdirilməsinin əleyhinədir və beynəlxalq ictimaiyyətin girovluqda müxtəlif xəstəliklərlə düçar olmuş D.Əsgərov və Ş.Quliyevin taleyinə biganə qalmayacağına və bu günahsız insanların dərhal azad edilməsi və öz ailələrinə qovuşması üçün Ermənistana təsir göstərəcəyinə ümid edir.

Press-release of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Estonia
July 11, 2018 has marked four years since the Azerbaijani civilians Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev have been taken hostage and Hasan Hasanov was brutally killed while visiting the graves of their relatives in the Kalbajar region of the Republic of Azerbaijan occupied by the Republic of Armenia.
D.Asgarov "received life imprisonment" and S.Guliyev ''was sentenced to 22 years" within the fabricated criminal case by the illegal separatist entity, established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan.
As known, Armenia unleashed the war and used force against Azerbaijan, occupied almost one fifth of its territory, including the Nagorno-Karabakh region and seven adjacent districts, carried out ethnic cleansing of the seized areas by expelling hundreds of thousands Azerbaijanis from their homes and committed other atrocious crimes during the conflict. The international community has consistently deplored, in the strongest terms, the use of military force against Azerbaijan and the resulting occupation of its territories, as reflected in United Nations Security Council resolutions 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) and 884 (1993), thus rejecting any actions violating the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and refusing to recognize as legitimate the situation created through such actions.
The illegal separatist entity, which "sentenced" Azerbaijani civilians, is referred to by Armenia as the "Nagorno-Karabakh Republic". It is denied any international recognition and essentially under Armenia's direction and control.
The photos of D.Asgarov and S.Guliyev before and after the illegal imprisonment prove that they are subject to inhuman treatment in captivity. Contrary to the 1949 Geneva Conventions, which prohibit the taking of hostages and demands human treatment to civilians during the armed conflicts, Armenia continues to ignore calls of Azerbaijan to observe norms and principles of international humanitarian law and release of the civilians.
D.Asgarov and S.Guliyev have been displaced from their native lands since 1993 as a result of aggression by Armenia. More than twenty years of longing for home drove them to this desperate act of visiting their occupied lands and in this regard, their desire to see their homes and the graves of their parents is understandable. Thus, their illegal imprisonment and Armenia's stubborn objection to release them cause suffering to their relatives and rightful indignation of the Azerbaijani population.
Armenia's inhuman and non-constructive position derails the peaceful resolution of the conflict. Keeping D.Asgarov and S.Guliyev in captivity is yet another manifestation of Armenia's targeted and well-known policy of ethnic cleansing which is aimed at consolidation of the results of aggression and occupation of the territories of Azerbaijan and preventing hundreds of thousands of Azerbaijanis to exercise their right to return to their homes from which they were forcibly expelled as well as enjoy the right to life, liberty and security.
The Azerbaijani side is against the politicization of this humanitarian case and expects that the international community will not stay indifferent to the fates of D.Asgarov and S.Guliyev who developed numerous health problems in captivity and undertake effective measures to make influence on Armenia to achieve an immediate release of the innocent civilians and help them to rejoin their families.