BMT Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərin Nazirlər Şurasının növbədənkənar iclasında çıxışı
Nyu-York, 19 Sentyabr 2017-cı il
Şuranın növbədənkənar iclasının iştirakçılarını salamlamaqdan məmnunluq duyur və bu görüşün təşkilinə görə İƏT Katibliyinə təşəkkürümü bildirirəm.
Bugünkü görüş təşkilat daxilində son dövrlərdəki fəaliyyətlərə dair fikir mübadiləsi aparmaq, praktik müzakirələr və təşkilatı daha işlək edə biləcək qərarların alınması üçün yaxşı imkandır.
Qlobal iqtisadiyyat əmtəə qiymətləri tendensiyalarında əsaslı qeyri-müəyyənliklərlə xarakterizə olunan yeni dövrə keçid etdiyi üçün uzunmüddətli milli inkişaf planlaşdırması həm təchizatçılar, həm də alıcılar üçün çətinləşir. Bu qeyri-stabillik eləcə də maliyyə mənbələrinin mövcudluğuna təsir edir və bu mənbələr iqtisadiyyatımızın məqsədlərinə xidmət etmək üçün mərkəzləşdirilməlidir.
Bu qlobal tendensiyalar bizim qarşılıqlı əlaqələrimizi əhəmiyyətli dərəcədə artırır və bizim regional əməkdaşlığımız daha çox əhəmiyyət kəsb etməyə başlayır. Biz qəbul etməliyik ki, regionun potensialını üzə çıxarmaq üçün çox işlərin görülməsi lazımdır. Bizim qlobal ÜDM-də, ticarət və ixracatda payımız regionun potensialından xeyli aşağıdır.
Şuranın əvvəlki görüşlərində biz təşkilat daxilində mövcud əməkdaşlıq mexanizminin təkmilləşdirilməsi üçün yaradıcı yolları və vasitələri tapmaq ehtiyacının olduğunu vurğuladıq. Biz fikirləşirik ki, bu konteksdə sərhədkeçmə prosedurlarının sadələşdirilməsi daxil olmaqla, ticarət və nəqliyyatın asanlaşdırılmasına yönəlik səylərə xüsusi diqqət yetirməliyik.
Ötən önilliklər ərzində Azərbaycan İƏT-in aktiv üzvlərindən olmuş və 2 Summit, nazirlərin toplantıları kimi müxtəlif səviyyəli tədbirlərə ev sahibliyi etməklə təşkilatın dəstəkçisi olmuşdur. Həmçinin, Azərbaycan vacib layihələrin təşəbbüskarı və iştirakçısıdır.
Bu il Azərbaycan “İƏT-in Qəzvin-Rəşt-Astara (İran)- Astara (Azərbaycan) dəmir yolu layihəsi üzrə yüksək səviyyəli işçi qrupunun 3-cü iclası”, ''İƏT-ə üzv dövlətlərin dəmir yolu orqanlarının rəhbərlərinin 13-cü iclası, “İƏT-in Tranzit Nəqliyyatı üzrə Əlaqələndirmə Şurasının (TTCC) Dəmir Yolu Komitəsinin 7-ci iclası” və “İƏT-ə üzv dövlətlərin korrupsiyaya qarşı mübarizə qurumları rəhbərlərinin və ombudsmanlarının 3-cü görüşü’’nə ev sahibliyi edib. Biz, həmçinin bu il üzv dövlətlər arasında bu sahədə əməkdaşlığa töhfə verəcək “İnformasiya və komunikasiya texnologiyaları üzrə 2-ci İƏT nazirlərinin görüşü ’’ və ‘’İƏT Poçt qurumlarının 6-cı görüşü” nə ev sahibliyi etməyi planlaşdırırıq.
Ticarət potensialı nəqliyyat və uzlaşdırma məsələləri ilə sıx bağlıdır. Regionun istehsalçı, bazar və tranzit dəhlizi kimi rəqabətliliyinin artırılması üçün regional infrastrukturun inkişafı düzgün şəkildə həyata keçirilməlidir.
Avropa və Asiya arasında təbii körpü kimi strateji roluna görə Azərbaycan həmişə aktiv iştirakçı və regional, transregional uzlaşdırma layihələrinin mühüm təşəbbüskarı olub. Bu gün Azərbaycan Şərq-Qərb və Şimal-Cənub Nəqliyyat dəhlizlərinin təşviq edilməsi üçün bir sıra əsas layihələrin həyata keçirilməsinə cəlb olunmuşdur.
Şərq-Qərb beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin bir hissəsi kimi Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən strateji Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu bağlantısı layihəsinin həyata keçirilməsi Şərq və Qərb arasında aralıqsız dəmiryolu keçidini təmin edərək regional ticarəti asanlaşdıracaq. Bu layihənin açılış mərasiminin keçirilməsi 2017-ci ilin 28 oktyabrına planlaşdırılır və yaxın vaxtlarda dəmiryolunun tam istismara verilməsi gözlənilir.
Biz Çindən Mərkəzi Asiya, Xəzər dənizi, Azərbaycan, Gürcüstandan keçməklə Avropaya istiqamətlənmiş ilk konteyner qatarını 2016-cı ildə yola saldıq. Bu sınaq qatarı marşrutun tranzit dövrünün 30-35 gündən 15 günə kimi azalda biləcəyini sübut etdi. Azərbaycan həmçinin digər diqqətəlayiq bir layihəyə- il ərzində 25 milyon ton yükaşırma potensialına malik, Xəzər Dənizi hövzəsində ən böyük və çoxməqsədli liman - Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının (Ələt) inşasına başlayır. Ələt limanının Avropa, Rusiya və İrana istiqamətlənmiş dəmiryolu kəsişmələrində və Bakı hava limanına yaxınlıqda yerləşməsi ona digər Xəzər Dənizi limanlarına səmərəli dəmiryolu və regional sahil zonası və sərhəddən uzaq rayonlara maneəsiz keçid imkanı verir.
Azərbaycan həmçinin, malların Şimali Avropa və Rusiyadan İran Körfəzi, Hindistan və digər ölkələrə nəqlini təmin edəcək Şimal Cənub Beynəlxalq dəhlizinin aktiv təşəbbüskarlarındandır. Qəzvin-Rəşt-Astara(İran) dəmir yolu xəttinin Qəzvin-Rəşt hissəsində (164 km) tikinti işləri artıq başa çatmışdır. Astara(Azərbaycan) dəmir yolu xəttinin Astara-Astara hissəsində (İran sərhədinə qədər olan hissədə) və Astara çayı üzərində dəmir yolu körpüsündə də tamamlanma işləri aparılmışdır. Yalnız çatışmayan hissə - Rəşt-Astara hissəsinin inşası hələ başa çatmaq üzərədir ki, bunun üçün hər iki ölkə birgə maliyyələşdirmə ilə bağlı danışıqlar aparır. Layihə müvəffəqiyyətlə istismara verildikdən sonra Azərbaycan, Rusiya və İran dəmiryollarını birləşdirməklə regional əməkdaşlığa mühüm töhfə verəcəkdir.
Bizim ölkələrimizin əksəriyyəti üçün turizm demək olar ki, istifadə edilməmiş resursları özündə əks etdirir. Bizim region bir çox sivilizasiyaların beşiyidir və əsrlər boyu dünyanın mədəni və elmi fəaliyyətində mərkəzi rol oynamışdır. Biz regionumuzda turizmi ticarət predmeti halına gətirməli və cəlbedici və istifadəyə yararlı məhsul kimi həm öz xalqımız, həm də dünyaya təqdim etməliyik. Son görüşümüzdən etibarən Azərbaycan bu istiqamətdə mühüm addımlar atmışdır.
Üzvlər arasında davamlı əməkdaşlıq informasiya strukturlarını qurmaq və işlətmək üçün vacibdir. Bu regionda rəqəmsal bərabərsizliyi azaltmağa və bu xüsusda, BMT qətnaməsi tərəfindən dəstək verilmiş Trans Avrasiya Super İnformasiya Magistralı (TASİM) layihəsinin reallaşdırılmasına töhfə verəcək. Layihənin reallaşdırılması layihə iştirakçılarına inkişaf etdirilmiş regional və qlobal konnektivlik, marşrutların şaxələndirilməsi, təkmilləşdirilmiş fəkalət dayanıqlığı, rəqəmsal bərabərsizliyi azaltmaq, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə və regional innovasiya və modernləşdirməyə töhfə imkanları verəcəyi gözlənilir. Bu konteksdə, biz üzv dövlətləri beynəlxalq şəbəkəyə yüksək keyfiyyətdə çıxış imkanı təmin edəcək bu təşəbbüsü dəstəkləməyə çağırırıq.
Regional enerji əməkdaşlığı məsələsi artıq İƏT regionunda ön plana çıxmışdır. Bu sahədə İƏT Regional Elektrik Bazarının yaradılması kimi indiyədək bir sıra müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Davamlı enerji layihələrinin təşəbbüsü və həyata keçirilməsi vasitəsilə Azərbaycan özünü etibarlı enerji təchizatçısı kimi tanıtmış və Asiya və Avropa arasında mühüm körpüyə çevrilmişdir. Bu gün Azərbaycan Avropada ən böyük infrastruktur və enerji layihələrindən biri olan Cənubi Qaz Dəhlizi (CQD) və onun Xəzər hövzəsindən Avropaya karbohidrogen nəqlini nəzərdə tutan digər 2 əsas hissələrinin - Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəmərinin (TAP) - əsas təşəbbüskeşlərindəndir. Bu enerji layihələrinin reallaşdırılması enerji mənbələrinin diversifikasiyasını, eyni zamanda regionda və kənarda nəqliyyat və enerji təchizatının təhlükəsizliyini artıracaqdır.
Regional xarakterli iqtisadi layihələri müvəffəqiyyətlə həyata keçirmək üçün bölgədə faydalı layihələrin həyata keçirilməsini təşviq etmək və BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları və beynəlxalq maliyyə institutları ilə daha sıx əməkdaşlıq etməyi məqsədəuyğun hesab edirik.
Azərbaycan İƏT-in gələcək inkişafı naminə fəaliyyətlərin təkmilləşdirilməsi üçün imkan yarada biləcək islahat prosesini birgə səylərlə dəstəkləyir. Yeni “İƏT-2025” fəaliyyət proqramı bütün üzv dövlətlərin maraqlarını əks etdirməlidir. Bu islahat prosesi İƏT daxilində fəaliyyətlərin və mövcud qurumların səmərəliliyini artıracaqdır.
Təhlükəsizlik və sabitliyin qorunub saxlanılması regional əməkdaşlıq və uğurlu cəmiyyət qurmaq üçün əsas komponentdir. Təəssüf ki, son görüşümüzdən etibarən regionumuzda sabitlik və təhlükəsizlik daha da zəifləmiş, yeni münaqişə ocaqları meydana gəlmiş və regionun inkişaf perspektivləri ciddi şəkildə risk altına düşmüşdür . Biz itirilmiş və ya şikəst olmuş insan həyatları kimi çoxsaylı insan fəlakətlərinin şahidi olmuşuq və milyonlarla insan öz evlərini tərk etmək məcburiyyətində qalıb.
Təəssüf ki, Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20%-nin işğalını davam etdirməklə regional təhlükəsizlik və sabitliyi təhlükə altına atır, həmçinin tamhüquqlu regional əməkdaşlığa maneə yaradır. Ermənistan öz aqressiv siyasətində daha da irəliləyərək işğal altında olan ərazilərə biznes, ticarət və investisiyaların cəlb edilməsi yolu ilə digər ölkələri qanunsuz işğal ilə əlaqələndirməyə çalışır.
Bütün ölkələrin Ermənistanın bu niyyətindən xəbərdar olması və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hər hansı sosial, iqtisadi və mədəni fəaliyyətdən imtina etmələri bizim əməkdaşlığımız üçün mühümdür. Mən bütün İƏT-in üzv dövlətlərini Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərindəki rejim və həmin ərazilərdə ticarət, iqtisadi və sərmayə fəaliyyətinə cəlb olunma cəhdlərinin qarşısını almağa çağırıram.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan hərbi qüvvələrinin çıxarılması və qaçqınların və məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qaytarılmasının təmin olunması yalnız Cənubi Qafqaz daxilində sülh və təhlükəsizliyi deyil, həm də tamhüquqlu regional əməkdaşlığı gücləndirəcəkdir.

Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs at the Extraordinary Session of Council of Ministers of the ECO Member States
19 September 2017, New York
Distinguished Colleagues,
I am pleased to greet all participants of the extraordinary meeting of the Council and express my gratitude to the ECO Secretariat for organization of this event.
Today’s meeting is a good opportunity for exchange of views on recent activities within our Organization and for practical discussions and taking decisions which can make our organization more efficient.
As the global economy is shifting into new era of the substantial uncertainties in commodity price trends, a longer term national development planning becomes more difficult both for suppliers and buyers. This instability affects inter alia the availability of the financial resources that should be mobilized to serve the goals of our economies.
These global trends considerably enhance our interdependence and our regional cooperation gains even more significance. We have to acknowledge that there is a lot to be done to unleash the region’s potential. Our share in global GDP, trade and exports are well below the region’s potential.
At previous Council Meetings we stressed the necessity to find creative ways and means to improve the existing mechanism of cooperation within organization. We are of view that special emphasis, in this context, should be placed on efforts towards trade and transport facilitation, including simplification of border crossing procedures.
During past decades Azerbaijan has been an active ECO member and supporter of the organization via hosting various level events, including 2 Summits and ministerial gatherings, as well as an initiator and contributor for important initiatives.
This year Azerbaijan hosted “3rd high level working group meeting on Gazvin-Rasht-Astara (Iran)-Astara (Azerbaijan) railway project”, “The 13th Meeting of the Heads of ECO Railway Authorities / “7th meeting of Railway Committee of TTCC (Transit Transport Coordination Council) and “3rd Meeting of Heads Anti-Corruption Organizations and Ombudsmen of ECO Member States”. We also are planning to host this year the “2nd ECO Ministers of ICT” and “6th meeting ECO Postal Authorities” that will contribute to cooperation on this field among member countries.
Trade potential is closely linked to the issues of transport and connectivity. To enhance the competitiveness of the region both as producer, market and transit corridor, development of the regional infrastructure shall be properly addressed.
Due to its strategic role of a natural bridge between Asia and Europe, Azerbaijan has always been an active participant and key enabler of regional and trans-regional
connectivity initiatives. Today Azerbaijan has involved in implementation of several major projects to promote East-West and North-South corridors.
As part of East-West international transport corridor the implementation of the strategic Baku – Tbilisi – Kars project (BTK), railroad connection between Azerbaijan, Georgia and Turkey will facilitate regional trade, uninterrupted railway access between East and West. The opening ceremony of this project is scheduled to be held on 28 October 2017, and it is expected that the railway will be put into full operation in the nearest future.
In 2016 we launched the first container train starting from China crossing Central Asia, Caspian Sea further to Azerbaijan and Georgia with destination to Europe. This test train proved that this route can reduce the transit period from 30-35 to 15 days. Azerbaijan is also embarking on another remarkable project - construction of a new Baku International Sea Trade Port (Alyat) – the biggest and multi-purpose port in the Caspian Sea with potential capacity of handling 25 million tons of cargo annually. Standing at the intersection of railroad connections to Europe, Russia and Iran, and in close proximity to Baku airport the Alyat Port will allow seamless connection to regional hinterland and air cargo, as well as cost effective rail ferry access to other Caspian Sea ports.
Azerbaijan is also an active enabler of International North-South Corridor which will allow transportation of goods from Northern Europe and Russia to the countries of the Persian Gulf, India and beyond. The construction of Qazvin-Rasht segment (164 km) was almost completed and the Astara-Astara segment of Astara section in Azerbaijan up to the border as well as construction of bridge over Astara Chai River has already been completed. The construction of only missing link – a segment between Rasht-Astara is yet to be completed for which both countries are performing negotiations on its co-financing. Upon successful commissioning this project will make a significant contribution to regional cooperation via connecting Azerbaijani, Russian and Iranian railroads.
For most of our countries, tourism represents almost untapped resource. Our region is a cradle of many civilizations and played a central role in the world’s cultural and scientific endeavors for centuries. We should commoditize tourism in our region and deliver attractable and user friendly product both for our own population and the rest of the world. Since our last meeting, Azerbaijan has taken significant steps in this direction.
Continued cooperation among the member states is necessary to build and run information infrastructures in order to breach the digital divide in the region and in this regard to contribute to realization of Trans-Caspian Information Super Highway Project (TASIM), which was supported by UN resolution. Realization of the project is expected to give the countries involved, such benefits as improved regional and global connectivity, route diversification, improved disaster resiliency, breaching digital divide and contributing to Sustainable Development Goals (SDGs) and contribution to regional innovation and modernization. In this regard, we call upon the ECO Member States to support this initiative, which will provide high quality access of ECO members to international network.
The issue of regional energy cooperation has now come to the fore in the ECO Region. Several positive achievements have so far been reached in this area, notably the establishment of the ECO Regional Electricity Market.
Through initiating and implementing sustainable energy projects Azerbaijan has established itself as a reliable energy supplier and become a vital bridge between Asia and Europe. Today Azerbaijan is a key enabler of the Southern Gas Corridor (SGC) – one of the largest infrastructure and energy projects in Europe with its main two components such as Trans Anatolian Pipeline (TANAP) and Trans Adriatic Pipeline (TAP) aimed at transporting hydrocarbon from the Caspian basin to Europe. Realization of these energy projects will diversify the energy sources, as well as enhance security of energy supply and transportation within the region and beyond.
Also we deem it expedient to promote implementation of regionally beneficial projects and closer cooperation with UN specialized agencies and international financial institutions to successfully implement economic projects of regional character.
Azerbaijan supports the reforming process that through joint efforts can provide a possibility for elaboration of actions for further development of the ECO. The new “ECO Vision 2025” needs to reflect the interests of all Member States. This reforming process should aim to enhance efficiency of current institutions and activities within ECO.
Maintaining security and stability is a crucial component in building successful society and regional cooperation. Regrettably, since our last meeting stability and security in our region became even more fragile, new conflict hotbeds emerged and prospects of the region’s development were seriously compromised. We have witnessed more human tragedies with many lives lost or maimed, and the millions forced to leave their homelands.
Unfortunately, Armenia continues its occupation of 20% of the Azerbaijan’s internationally recognized territories thus undermining the regional security and stability as well as impedes full-fledged regional cooperation. Armenia went even further in its aggression policy now trying to associate other countries with the illegal occupation through attracting businesses, trade and investments in the occupied territories of Azerbaijan.
It is very important for our cooperation, that all countries are aware of such intentions of Armenia and reject any type of social, economic and cultural involvement in the occupied territories of Azerbaijan. I call all ECO Member States to prevent any attempts to engage in trade, economic and investment activities in or with the regime on occupied territories of the Republic of Azerbaijan.
Withdrawal of Armenian military forces from the occupied territories of Azerbaijan and ensuring the return of the refugees and internally displaced persons to their homes will not only contribute to peace and security in the South Caucasus but also enhance full-fledged intra-regional cooperation.