Azərbaycanın Laçın rayonunun Ermənistan tərəfindən işğal olunmasından bu gün 25 il ötür
1992-ci il mayın 18-də erməni işğalçılar rayonun yüzlərlə mədəni-məişət obyektini, onlarla qəsəbə, kənd və tarixi abidələrini dağıdaraq talan edib. İşğal nəticəsində 63 min 341 Azərbaycan vətəndaşı öz yurdundan didərgin düşüb. 1835 kvadrat kilometr ərazisi olan rayonun 121 kəndi var.
Laçının işğalı zamanı 300-dən artıq hərbi və mülki şəxs həlak olub və itkin düşüb. İşğal altında 8950 bina, o cümlədən 7 sənaye və tikinti müəssisəsi, 471 xidmət idarəsi, 154 məktəb, yüzlərlə tarix-mədəniyyət abidəsi qalıb.
1992-ci il mayın 8-də Şuşa şəhəri ermənilər tərəfindən işğal olunduqdan sonra Laçın ətrafında yerləşən rayon və yaşayış məntəqələrini işğal edən erməni silahlı qüvvələri intesiv olaraq ağır artileriya silahlarından rayon mərkəzini atəşə tutublar.
1992-ci il may ayının 16-dan 17-nə keçən gecə Şuşa şəhərinin Turşsu deyilən ərazisindən və Ermənistanın Gorus rayonu istiqamətindən hücuma keçən erməni ordusu Laçını işğal edib. Rayonun işğalını reallaşdıran düşmən qüvvələrinin böyük hissəsi Laçın dəhlizi vastəsi ilə daxil olub.
Nəticədə, ardıcıl işğal olunan rayonlarımızın sırasına Laçın da qoşulmuşdu. Əhəmiyyətli geostrateji mövqeyə malik olan Laçının işğalı Azərbaycan iqtisadiyyatına ciddi ziyan vurub.

Twenty-five years have passed since the occupation of Azerbaijan’s Lachin district by Armenia
On May 8, 1992, after the occupation of Shusha city of Azerbaijan, Armenian armed forces, having occupied settlements around Lachin, opened intensive artillery fire at the district's center.
On a night from May 16 to 17, 1992, starting their occupation from the place named Turshsu (Shusha city) and Gor region of Armenia, Armenian armed forces occupied Lachin district. Majority of the enemy forces could get into the region through Lachin corridor.
On May 18, 1992, Armenian occupiers destroyed hundreds of cultural facilities, tens of settlements, villages and historical monuments and 63,341 Azerbaijani citizens were driven out their home lands as a result of the occupation.
More than 300 servicemen and civilians were killed or missing during the occupation of the Lachin district. The occupation of Lachin, region of great geostrategic significance, caused a serious blow to Azerbaijan’s economy.
Armenia and Azerbaijan signed a ceasefire agreement in 1994. The co-chairs of the OSCE Minsk Group, Russia, France and the US are currently holding peace negotiations.
Armenia has not yet implemented the UN Security Council’s four resolutions on the liberation of the Nagorno-Karabakh and the surrounding regions.