Estoniya Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinə qoşulmaq niyyətindədir
Aprelin 7-də “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-də Estoniya Respublikasının dövlət idarəçiliyi naziri, Azərbaycan-Estoniya Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Mixail Korbun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Cavid Qurbanov çıxış edərək tranzit potensialının artırılması istiqamətində beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin rolu, qarşıda duran vəzifələr haqqında məlumat verib.
Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin  icra vəziyyətindən danışan C. Qurbanov bildirib ki, artıq Astara stansiyasından İran İslam Respublikası dövlət sərhəddinə qədər birxətli 8,3 km dəmir yolunun çəkilişi və Astara çayı üzərindəki dəmir yolu körpüsünün tikintisi yekunlaşıb. Bu günlərdə sınaq qatarı sərhədi yeni tikilmiş körpü vasitəsilə keçib. Artıq İran tərəfində 600 metr uzunluğunda dəmir yolu qoyulub. Bu işlərin tərkibinə 35 hektar ərazidə dəmir yolu stansiyasının tikintisi və yüklərin boşaldılması üçün terminalın inşası da daxildir.
İkitərəfli görüşdə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri müzakirə olunub.
Estoniya Respublikasının dövlət idarəçiliyi naziri, Azərbaycan-Estoniya Hökumətlərarası Komissiyasının həmsədri Mixail Korb çıxış edərək ikitərəfli əməkdaşlığın bundan sonra daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Qonaq bildirib ki, onun təmsil etdiyi ölkə Azərbaycanla bütün əlaqələrin inkişafında maraqlıdır. Estoniya Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinə qoşulmaq niyyətindədir.

Estonia has intention to join the North-South International Transport Corridor
On April 7, "Azerbaijan Railways" CJSC held a meeting with the delegation led by the Minister of Public Administration of the Republic of Estonia and Co-Chair of Azerbaijani-Estonian Intergovernmental Commission Mikhail Korb.
During the meeting, the head of the "Azerbaijani Railways", Javid Gurbanov, spoke about the role of international transport corridors in improving the transit potential and the challenges ahead.
J. Gurbanov, speaking about the performance of the North-South International Transportation Corridor, announced that the construction of a railway bridge over the Astara River and the 8.3 km single-track railway from the Astara station to the state border of the Islamic Republic of Iran has now been completed. Currently, the test trail passes through the newly built bridge. The railway is now 600 meters long on the Iranian side. The construction area of the railway station is 35 hectares and includes the terminal for unloading cargo.
During the meeting, mutual cooperation relations were discussed.
Minister of Public Administration of the Republic of Estonia and Azerbaijani-Estonian Intergovernmental Commission Co-Chair Michail Korb, in his speech stressed the importance of further expansion of bilateral cooperation. He added that Estonia is interested in developing relations with Azerbaijan in all possible fields. Estonia has intention to join the North-South International Transport Corridor.