Estoniyalı həkim Lee Tammeməe: Azərbaycan səhiyyə işçiləri ilə əlaqələrimizin genişləndirilməsində maraqlıyıq
Azərbaycana səfər Estoniya həkimləri üçün çox maraqlı idi. Bu sözləri Şərgi Tallinn Mərkəzi klinikasının ginekologiya şöbəsinin müdiri Lee Tammeməe AZƏRTAC-ın müxbirinə müsahibəsində deyib.
Səfərin əsas məqsədi yerli səhiyyə sistemi ilə tanış olmaq və həmçinin Estoniya səhiyyə xidmətlərinin Azərbaycanda tətbiq etmək üçün yolları araşdırmaq idi.
Lee Tammeməe qeyd edir ki, Estoniyalı həkimlər Bakıda həm özəl, həm də dövlət klinikalarla tanış oldular. Onun sözlərinə görə, tibb müəssisələrinin əksəriyyəti təmirli və yüksək texnologiya ilə təchiz olunmuşdur.
“Reproduktiv Sağlamlıq mərkəzi professional cəhətdən məni yaxşı mənada çox təəccübləndirdi. Burada çalışan üç həkimin fəaliyyəti ilə tanış oldum, onların xəstələri ilə münasibəti və sonrakı taleyi ilə belə maraqlanmasını çox bəyəndim”, - L.Tammeməe deyib.
Estoniya heyətinə məlumat verilmişdi ki, Azərbaycanın Türkiyə həmkarları ilə əlaqələri çox genişdir və Türkiyə səhiyyə sistemi dünyada güclü səhiyyə sistemlərindən biridir. L.Tammeməe qeyd etdi ki, belə geniş əlaqələrin olması Azərbaycan səhiyyəsi üçün müsbət haldır.
“Çox ümid edirəm ki, Azərbaycan səhiyyə işçiləri ilə əlaqələrimiz bundan sonra daha geniş olacaq. Bu yaxınlarda biz artıq Azərbaycandan nümayəndə heyətini Tallinndə gözləyirik”, - şöbə müdiri qeyd etdi.

Estonian doctor Lee Tammemae: we are interested in expanding ties with Azerbaijani healthcare workers
Visit to Azerbaijan was very interesting for Estonian doctors. Those words were said by the Head of the Gynecology Department of East Tallinn Central Hospital Lee Tammemae to the AZERTAC correspondent.
The main purpose of the visit was to get to know the local health care system and to explore ways to implement the Estonian health care services in Azerbaijan.
Lee Tammemae notes that Estonian doctors got familiar with both private and public health facilities in Baku. According to her, most of the healthcare institutions are renovated and equipped with high technology.
„From a professional point of view Reproductive Health Center surprised me in a positive sense. I got acquainted with the activities of the three doctors who work here, the relationship with their patients and the subsequent care and liked it very much,“ L.Tammemae said.
It was reported to the Estonian board that there are very strong contacts between Azerbaijani and Turkish colleagues in the healt care system and Turkish health care system is among the strongest in the world. L. Tammemae noted that existence of such a relationship is a positive development for Azerbaijan healthcare.
„I hope that our relations with the healthcare workers will be further expanded. We look forward to welcome Azerbaijani delegation in Tallinn,“ said the Head of the Department.