27 il Xankəndisiz...
Bu gün Azərbaycanın Xankəndi şəhərinin və ətraf ərazilər üçün mühüm strateji əhəmiyyətə malik Kərkicahan qəsəbəsinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalından 27 il ötür.
Dağlıq Qarabağın mərkəzi şəhəri olan Xankəndinin əhalisinə qarşı etnik təmizləmə əslində 1989-cu ildən başlanıb. Burada yaşayan, işləyən azərbaycanlılar təqib edilib, zorla ev-eşiyindən qovulub. 1991-ci il dekabrın 26-dan 28-dək isə etnik təmizləmə və işğal xüsusi amansızlıqla həyata keçirilib, həmin vaxtdan Xankəndi tamamilə separatçıların və Ermənistandan gəlmiş silahlıların əlinə keçib.
İşğal gününə qədər Xankəndi ərazi vahidliyinin tərkib hissəsi olan Kərkicahanın müdafiəsi kənd sakinlərindən ibarət yerli özünümüdafiə dəstələrindən, yeni yaradılmış polis və Milli Ordunun bir qrup əsgəri tərəfindən təşkil olunub.
Xankəndi istiqamətindən Kərkicahana doğru hücuma keçən erməni silahlılarının istifadəsində olan hərbi texnika və ağır silahların qarşısında bu cür müdafiə dəstələri son nəticədə geri çəkilməyə məcbur olublar. Özünümüdafiə dəstələrinin bir müddət erməni silahlılarının hücumlarının qarşısını almaları nəticəsində dinc əhali qəsəbədən çıxarılıb.
İşğaldan əvvəl əhali 350 ailə təsərrüfatı nəzdində 1796 nəfər təşkil edib. İki orta məktəb, bir uşaq bağçası, bir kitabxana, bir klub, bir ATS, 10 dükan, bir tibb ambulatoriyası, müxtəlif istehsal sahələrinə aid 5 sex və digər məişət-iaşə obyektləri dağıdılıb.
Kərkicahan və ətraf ərazilər uğrunda gedən döyüşlərdə 34 nəfər şəhid olub, 150 nəfər isə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb. Şəhid olanlardan 3 nəfər qadın, 2-si isə azyaşlı uşaq olub.
Dağlıq Qarabağdakı tarixi torpaqlarından didərgin düşən bütün soydaşlarımız kimi Xankəndindən olan məcburi köçkünlər də ağır günlər keçiriblər. Hazırda onlar respublikamızın 38 şəhər və rayonunda məskunlaşaraq Azərbaycan dövlətinin diqqət və qayğısı ilə əhatə ediliblər. Prezident İlham Əliyev məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həllini, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılmasını prioritet olaraq müəyyənləşdirib. Bir neçə gün öncə Sumqayıtda açılmış qəsəbə bu kateqoriyadan olan 1000 ailənin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşmasına imkan verəcək, beləliklə, indiyədək yeni ev və mənzillə təmin olunmuş məcburi köçkünlərin sayı 300 minə çatacaq. Dövlətimizin başçısı yeni ildə də bu sahədə mühüm tədbirlərin görüləcəyini bəyan edib. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva Bakı və Sumqayıtda qəzalı və ağır binalarda məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə bağlı işin sürətləndirilməsi üçün tapşırıq verib və onun icrasına nəzarət edir.

Khankendi - 27 years of occupation
Twenty seven years have passed since the occupation of Khankendi city of Azerbaijan’s Nagorno-Karabakh region.
Armenian invaders occupied Nagorno-Karabakh’s center Khankendi and its Kerkijahan settlement, which had significant strategic importance for the city and surrounding areas, in 1991. Khankendi turned out fully occupied after the capture of the Kerkijahan settlement on December 28.
Defense of Kerkijahan was organized by self-defense units formed of villagers, the newly established group of military police and the National Army of Azerbaijan. As a result of Armenians’ attack with military vehicles and heavy weapons, those who defended Kerkijahan had to retreat. Azerbaijani families who had suffered Armenia’s attacks left Khankendi and took refuge in Aghdam, Shusha, Khojaly, and other neighboring areas of the country.
As a result of the occupation of Kerkijahan by the Armenian armed groups, 34 of 1,796 habitants of the village, including three women and two children, were killed and more than 150 people were wounded. Armenian troops destroyed two schools, a kindergarten, library, club, ATS, 10 shops, a hospital, 15 production facilities, etc.
In the 20th century, Khankendi became one of the industrial and cultural centers of Azerbaijan. Modern enterprises were built in the city, and by the end of the Soviet period in Azerbaijan, a famous silk combine, shoe, carpet and sewing factories, dairy plant, winery and dozens of smaller enterprises were operating in Khankendi. Products of the electrotechnical plant, furniture factory, building materials combine and asphalt plant gained popularity in Azerbaijan and beyond.
Today, after more than a quarter-century have passed since the occupation of Khankendi, Azerbaijani internally displaced people still wait for the return to their native places. Regrettably, their desire remains unnoticed by the world community – Armenia keeps ignoring four UN Security Council resolutions on withdrawal of its armed forces from Azerbaijan's Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions.
Azerbaijan tries to resolve the conflict as soon as possible, while the aggressor Armenia does the opposite by making every effort to preserve the status quo in Nagorno-Karabakh. Currently, 20 percent of the Azerbaijani territories remain under Armenian occupation and over 1 million of refugees and IDPs have to live far away from their homes in hope of returning there someday.