Mətbuat şərhi 26 fevral 2025
Estoniyanın paytaxtı Tallində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış edən səfir Anar Məhərrəmov 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, Xocalı şəhərində yaşayan dinc və günahsız azərbaycanlılara qarşı xüsusi amansızlıqla hərbi cinayət törətdiyi barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırılıb ki, erməni quldur dəstələrinin Xocalıya hücumu zamanı 600-dən çox dinc sakin, o cümlədən çox sayda uşaq, qadın və qoca amansızcasına qətlə yetirilib.
A.Məhərrəmov qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti, eyni zamanda, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar, ictimai təşkilatlar Xocalı soyqırımını dünyaya tanıtdırmaq üçün çox böyük səylər göstəriblər. Bu baxımdan Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası dünyanın müxtəlif yerlərində təsirli təbliğat vasitəsinə çevrilib.
Vurğulanıb ki, bəşəriyyətə qarşı törədilən bu dəhşətli cinayət cəzasız qalmamalı və dünya ictimaiyyəti tərəfindən pislənməlidir. Bir çox ölkələr tərəfindən artıq dövlət və ya parlament səviyyəsində Xocalı faciəsinin soyqırımı kimi tanındığı, bu qanlı cinayətin pislənildiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Bu baxımdan Estoniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu tərəfindən bu soyqırımını qınayan Bəyanatın hər il qəbul edilməsinin önəmindən bəhs edilib.
Bu gün Xocalı şəhərinin işğaldan azad ediləndən sonra yenidən bərpa olunaraq dirçəldiyi diqqətə çatdırılıb.
Anım mərasimində çıxış edən Estoniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Riina Solman Xocalıda törədilmiş bu qətliamı insanlığa qarşı qanlı cinayət kimi qiymətləndirib, Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə bağlı dostluq qrupu tərəfindən qəbul edilən Bəyanatın vacibliyini və önəmini vurğulayıb.
Estoniya ilə Azərbaycan arasında siyasi müstəvidə mövcud münasibətləri yüksək qiymətləndirən Riina Solman Prezident İlham Əliyevin Estoniya Prezidenti Alar Karisə bu ölkənin milli bayramı münasibətilə ünvanladığı təbrik məktubunun bunun bariz nümunəsi olduğunu bildirib.
Sonra litvalı kinorejissorlar Aleksandras Brokas və Mindauqas Urbonaviçiusun “Xocalıya ədalət!” təbliğat kampaniyası çərçivəsində hazırlanmış “Sonsuz Dəhliz” sənədli filmi və Xocalı soyqırımının dəhşətlərini əks etdirən fotosərgi nümayiş olunub.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Xocalı soyqırımı haqqında hazırlanmış kitablar, broşürlər və nəşrlər tədbir iştirakçılara paylanılıb.
Anım tədbirində Estoniya parlamentinin (Riigikogu) üzvləri, Estoniyanın sabiq xarici işlər naziri Kristiina Oyuland, Türkiyə, Qazaxıstan, Braziliya, Şimali Makedoniya, Moldova və Ukraynanın bu ölkədəki diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri və təmsilçiləri, ictimai xadimlər, elm adamları, Azərbaycan və tatar icmalarının nümayəndələri, həmçinin Tallin şəhərində təhsil alan gənc soydaşlarımız iştirak ediblər.

An event dedicated to the Khojaly Genocide was held in Estonia
A commemoration event dedicated to the 33rd Anniversary of the Khojaly Genocide was held in Tallinn, the capital of Estonia.
At the beginning, the memory of martyrs of the Khojaly Genocide was commemorated with a minute of silence.
Having an introductory speech at the event, Ambassador Anar Maharramov provided detailed information about the fact that on the night of February 25-26, 1992, the Armenian armed forces, in severe and gross violation of the norms and principles of the international law, committed a war crime with particular cruelty against peaceful and innocent Azerbaijanis living in the city of Khojaly.
It was noted that during the attack on Khojaly by Armenian bandits, more than 600 civilians, including many children, women and the elderly, were brutally murdered.
A. Maharramov noted that the Azerbaijani state, as well as Azerbaijanis living abroad, Azerbaijani public organizations, including the Heydar Aliyev Foundation, have made a great contribution to informing the world about the Khojaly Genocide. In this regard, the “Justice for Khojaly!” campaign, which has been widely promoted by the Heydar Aliyev Foundation, has reached out to various parts of the world.
It was emphasized that this terrible crime against humanity should not go unpunished and should be condemned by the world community. It was brought to the attention of the participants that many countries have already recognized the Khojaly tragedy as genocide at the state or parliamentary level and condemned this bloody crime. In this regard, the importance of the annual adoption of the Statement condemning this genocide by Estonia-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group was highly appreciated.
It was brought to the attention that today the city of Khojaly has been restored and revived after being liberated from occupation.
Having a speech at the memorial ceremony, the Chairman of the Estonia-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group, Riina Solman, assessed the massacre committed in Khojaly as a bloody crime against humanity and emphasized the importance and significance of the Statement adopted by the friendship group on the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide.
Highly appreciating the existing political relations between Estonia and Azerbaijan, Riina Solman noted that the congratulatory letter addressed by President Ilham Aliyev to President of Estonia Alar Karis on the occasion of this country's national holiday is a clear example of that.
Then, the documentary "Endless Corridor" by Lithuanian film directors Aleksandras Brokas and Mindaugas Urbonavičius, produced as part of the "Justice for Khojaly!" campaign, and a photo exhibition reflecting the horrors of the Khojaly Genocide were shown.
Later, books, brochures and publications prepared by the Heydar Aliyev Foundation about the Khojaly Genocide were distributed to the participants of the event.
The memorial event was attended by members of the Parliament of Estonia (Riigikogu), former Estonian Foreign Minister Kristiina Ojuland, heads and representatives of diplomatic missions of Türkiye, Kazakhstan, Brazil, North Macedonia, Moldova and Ukraine in this country, public figures, scientists, representatives of the Azerbaijani and Tatar communities, as well as young Azerbaijani compatriots studying in Tallinn.