Azərbaycan Respublikasının Ombudsmanın Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Füzuli rayonun Alxanlı kəndində yaşayan mülki əhalinin qətlə yetirilməsi və mülki obyektlərinin atəşə tutulması ilə əlaqədar bəyanatı
2017-ci ilin iyul ayının 4-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən bir daha Azərbaycan Respublikasının Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində məskunlaşan çoxsaylı mülki əhalinin yaşadığı yaşayış məntəqələri və mülki obyektlər hədəflənmiş şəkildə və qəsdən 80 və 102 millimetrlik minaatanlardan və dəzgahlı qumbaraatanlardan atəşə tutulmuşdur.
Nəticədə 1967-ci il təvəllüdlü yaşlı qadın Allahverdiyeva Sahibə və onun 2 yaşlı qız nəvəsi Quliyeva Zəhra həlak olmuş, digər mülki şəxs 1965-ci il təvəllüdlü qadın Quliyeva Səlminaz ağır yaralanmış və mülki obyektlər dağıdılmışdır.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən minlərlə günahsız insanın həyatına son qoymuş, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının kobudcasına pozulması, dünya mədəniyyətinə mənsub tarixi, dini və mədəni abidələrin tam dağıdılması, yer üzündən silinməsi ilə nəticələnən Azərbaycana qarşı 25 ildən artıq davam edən hərbi təcavüz, etnik təmizləmə və terror aktlarının davamı olan daha bir cinayətdir.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı və uzun müddətli ara vermədən davam etdirdiyi hərbi təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də ətraf yeddi rayonu işğal etmiş, bununla da ölkəmizin ərazisinin 20 faizi zəbt olunmuş, bir milyon soydaşımız daimi yaşadığı Ermənistan ərazisində olan öz evlərindən işgəncələrə məruz qalaraq qovulmuş, habelə işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarından silah gücünə qovularaq məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmaqda, məruz qaldıqları müharibə əzabları hələ də davam etməkdədir.
Ermənistanın işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən və Ermənistan Respublikası ərazilərindən erməni silahlı qüvvələri tərəfindən ötən ilin 2-5 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikası ərazilərinin, cəbhəyanı bölgələrdə məskunlaşan mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələrinin, məktəb və digər sosial obyektlərin, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqelərinin ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə tutulması nəticəsində dinc əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıllar həlak olmuş və ağır yaralanmışlar.
Bu hərbi təcavüz nəticəsində insan hüquqları sahəsində mövcud beynəlxalq sənədlərin, Cenevrə konvensiyalarının, o cümlədən Müharibə zamanı mülki əhalinin qorunması haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə konvensiyasının, BMT-nin Uşaq hüquqları haqqında konvensiyasının və digər sənədlərin müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Bu hadisələr isə Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, qeyri-insani hərəkətlərini təsdiqləyərək, belnəlxalq hüquq normalarına, o cümlədən bilavasitə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad olunması ilə bağlı BMT-nin məlum 4 qətnaməsinə, BMT Baş Məclisinin “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnaməsinə, AŞPA-nın Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnaməsinə və 1690 saylı tövsiyəsinə saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və onun nəticələri çoxsaylı beynəlxalq tədbirlərdə, o cümlədən Avropa Şurası Parlament Assambleyasının 2017-ci ilin iyun ayının sonlarında keçirilmiş yay sessiyasında da müzakirə olunmuş və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların diqqətinə çatdırılmışdır.
Bununla bağlı dünya birliyinə, mötəbər beynəlxalq qurumlara və həmkarlarıma bir daha müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulması məqsədilə, yalnız pisləmək deyil, qətiyyətli səylər göstərməyə çağırıram.
Beynəlxalq ictimaiyyət bu cür qəddarlıq, amansızlıq və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamalıdır. Azərbaycan xalqı da sülh şəraitində yaşamaq və pozulmuş hüquqlarının bərpa olunmasını istəyir.
Azərbaycanın çoxəsrlik tarixi ərzində tolerant və mehriban birgə yaşama mədəniyyəti, ümumqəbul olunmuş dəyərlərə, sülhə sadiqliyi dünya dövlətləri üçün nümunə kimi göstərilir. Ermənistan isə öz işğalçılıq siyasəti ilə bu dəyərlərə hörmət etmədiyini, əksinə yalnız Azərbaycanda deyil, həm də bütün regionda sülh və inkişaf üçün mühüm təhlükə mənbəyi olduğunu göstərməkdədir.
Sülh olmadan nə yaşamaq, nə də hər bir üzv ölkə üçün BMT-nin yol xəritəsi olan dayanıqlı inkişaf məqsədləri, nə də insan hüquqlarının tam təmin olunması mümkün deyil.
Odur ki, tezliklə ədalətin və sülhün bərqərar olunacağına, insanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətlərin beynəlxalq hüquqi qiymətini alacağına, cinayətkarların cəzasız qalmayacağına, işğalçı Ermənistanın BMT Nizamnaməsinə müvafiq olaraq cəzalandırılmasına inanaraq, Ermənistanın təcavüzünə son qoyulması, ümumbəşər beynəlxalq normalara uyğun olaraq Azərbaycanın zəbt olunmuş torpaqlarının azad olunması, erməni hərbi qüvvələrin bu ərazilərdən çıxarılması, Azərbaycanın BMT və dünya tərəfindən tanınmış dövlət sərhədlərinin bərpa olunması, yüz minlərlə məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması və bütün insan hüquqlarından tam faydalanması üçün beynəlxalq təşkilatları, dünya dövlətlərini və həmkarlarımı birgə qətiyyətli səylər göstərməyə və tədbirlər görməyə çağırıram.

Press release 06 July 2017
Statement of the Human Rights Commissioner of the Republic of Azerbaijan on murder of civilians and attack of civilian entities in Alkhanli village of Fizuli rayon of Azerbaijan by Armenian Military Forces
On July 4, 2017, Armenian armed forces targeted and deliberately attacked the civilians and civilian entities in Alkhanli village of Fizuli rayon of Azerbaijan with 82 and 120 mm mortars and heavy grenade launchers.
As a result, the aged Allahverdiyeva Sahiba born in 1967 and her 2 years old granddaughter Guliyeva Zahra died, another woman civilian Guliyeva Salminaz born in 1965 was heavily injured and civilian entities were destroyed.
This is another crime of the chain of military aggression, ethnic cleansing and terror acts continuing against Azerbaijan by Armenia over 25 years which put an end to the life of thousands of innocent people, resulted in mass violation of human rights, total destruction of historical, religious, and cultural monuments belonging to the world culture.
As a consequence of long-lasting aggression started and regularly continued by Armenia since 1988, the Nagorno-Karabakh territories of Azerbaijan and adjacent seven districts, totally 20 percent of the native territories of the country was occupied; more than one million our nationals were subjected to torture and expelled from Armenia where they lived historically and became refugees and hundreds thousand persons after being expelled from their homes on the occupied Azerbaijani lands became internally displaced persons. Their rights are still being violated, sufferings of war are still continued.
On 2-5 April last year, the Armenian armed forces abruptly started intensive shootings from the occupied Azerbaijani territories, as well as from the territory of the Republic of Armenia to the territories of the Republic of Azerbaijan, numerous dwellings, schools and other social entities along the frontline, also the positions of the Azerbaijan Armed Forces on the line of contact by heavy artillery and big caliber weapons, as a result, civilians, including children, women and aged persons were killed and severely injured.
These incidents once again confirmed the aggression policy, inhuman actions of Armenia, its disrespectful attitude to international legal norms, including four well-known UN Security Council resolutions regarding liberation of occupied territories of Azerbaijan and withdrawal of armed forces from those territories, the UNGA Resolution on “Situation on the occupied territories of Azerbaijan” dated on March 14, 2008, Resolution 1416 from 2005 and Recommendation 1669 from 2009 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe confirming the occupation of Azerbaijani territories by the Armenian military forces, and governing of Nagorno-Karabakh by separatists.
The aggression of Armenia against Azerbaijan and its consequences were discussed at numerous international events, including PACE summer session held in late June 2017, and brought to the attention of influential international organizations.
As a result of this military aggression, provisions of international legal documents on human rights, including global resolutions of UN, as well the Convention on the Rights of the Child, also the Geneva Convention of August 12 1949, related to the Protection of Civilian Persons in Time of War, were also violated.
The international community should not stay tolerant to such cruel, merciless and inhuman treatment of civil population. The Azerbaijani people also want to live at peace with restoration of violated rights.
Peace is necessary for secure and safe life, for achieving sustainable development goals following the UN Agenda 2030 - road map for each member-state, also for ensuring fully the fundamental human rights and freedoms.
Azerbaijan is recognized and respected worldwide as a sample of tolerant and multicultural friendly coexistence of different national belonging and religious belief people during centuries and as the country dedicated to universally adopted human values and peace.
We hope that the justice and peace will be established soon, these violent crimes committed against humanity will receive their international legal assessment, the perpetrators won’t remain unpunished and the occupant country which is the great threat to peace in the region will be punished in compliance with the UN Charter.
We call once again the world countries, all influential international organizations on protection and promotion of human rights, all peacemakers and goodwill people not only to condemn but to consolidate and to make decisive joint efforts and actions aimed at ending the long–lasting Armenian aggression against Azerbaijan, liberate the occupied territories of the country in compliance with the universal, international norms, withdraw the occupant armed forces from these territories, restore the recognized by UN borders and territorial integrity of the Azerbaijani state, to return hundred thousand internally displaced persons to their lands and homes with fully enjoying all their human rights.