Mətbuat şərhi 30 dekabr 2016
Son zamanlar Ermənistan tərəfindən Vyana və Sankt-Peterburqda aparılmış danışıqları və Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində olan səyləri pozmağa və münaqişənin əhatəsini genişləndirməyə yönəlmiş təxribatların artırılmasına münasibətdə Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan tərəfinin dərin narahatlığını izhar edir və aşağıdakıları bildirir.
29 dekabr 2016-cı il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin kəşfiyyat-diversiya qrupu Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədini pozaraq, növbəti təxribat əməlini həyata keçirmişdir. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu təxribat əməlinin qarşısı alınmış və Ermənistan kəşfiyyat-diversiya qrupu itki verərək geri çəkilməyə məcbur edilmişdir. Hücumun qarşısını alarkən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçusu Qurbanov Çingiz həlak olmuş və onun cəsədi Ermənistan tərəfinə aparılmışdır.
Ermənistan tərəfi ilkin olaraq cəsədin onlarda olduğunu inkar etsə də, sonradan baş vermiş insidentə görə öz məsuliyyətini gizlətmək və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq məqsədilə hadisəni Ermənistanın dövlət sərhədinin pozulması kimi təqdim etməyə cəhd göstərmiş, cəsədin fotolarını sosial şəbəkələrdə yerləşdirməklə mənəvi-etik normaları və insani dəyərləri tapdalayaraq çirkin təbliğata və dezinformasiyaya əl atmışdır.
Ermənistanın təxribat və təhriki ilə baş vermiş aprel döyüşlərində həlak olmuş Azərbaycan hərbi qulluqçularının cəsədlərində də ölümdən sonra həyata keçirilən çoxsaylı işgəncə əlamətləri qeydə alınmış və onların da fotoları Ermənistan tərəfindən KİV və sosial şəbəkələrdə yerləşdirilmişdir. Bir neçə il əvvəl Azərbaycan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçusu Mübariz İbrahimovun da cəsədi Ermənistan tərəfindən saxlanılmış, cəsəd üzərində vandalizm əməlləri törədilmiş və yalnız israrlı beynəlxalq təzyiqlər nəticəsində onun cəsədinin bir neçə aydan sonra Azərbaycana qaytarılması təmin olunmuşdur.
Ermənistan Respublikası beynəlxalq humanitar hüquqa məhəl qoymayaraq döyüş əməliyyatlarında həlak olmuş şəxslərin cəsədlərinə qarşı vandalizm aktı törətmək kimi sistematik siyasət yürüdür və onların qaytarılması məsələsini davamlı olaraq siyasi möhtəkirlik obyektinə çevirir. Beynəlxalq humanitar təşkilatların, xüsusilə şəfqət və humanizm prinsiplərinə əsaslanan Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin hərbi qulluqçu Çingiz Qurbanovun Azərbaycana verilməsi üçün zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlər görməsinə ümid edirik.
Sözügedən hadisə ilə əlaqədar Kollektiv Təhlükəsizlik üzrə Müqavilə Təşkilatının Baş katibi Nikolay Bordyuja səlahiyyət həddini aşmaqla, insidentin mahiyyətini təhrif edərək guya onun Ermənistan ərazisində baş verməsi iddiası ilə çıxış edib. Bununla bərabər, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimə “dağlıq qarabağ respublikası” kimi müraciət edərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin şübhə altına qoyulmasına cəhd edib. KTMT-nin Baş katibi tərəfindən səsləndirilən bu məsuliyyətsiz bəyanat ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə aparılan danışıqları pozmağa xidmət edir, eləcə də Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəsətəkləyən təşkilatın digər üzv dövlətləri ilə münasibətlərinin təməl prinsiplərinə ziddir. N.Bordyuja əvvəllər də münaqişə ilə əlaqədar qərəzli bəyanatlarla çıxış etmişdir.
Ermənistanın növbəti silahlı toqquşmanı bilavasitə Ermənistan-Azərbaycan sərhədinə keçirmək və Ermənistana xüsusi münasibəti və rəğbəti ilə seçilən N.Bordyuja kimi siyasətçilərdən istifadə etməklə KTMT-ni münaqişəyə cəlb etmək cəhdləri regionda siyasi gərginliyin artmasına xidmət edir və regional sabitlik və təhlükəsizliyə ciddi təhdid doğurur.
N.Bordjyunanın bu məsuliyyətsiz bəyanatını rədd edirik və təşkilata üzv dövlətlər tərəfindən ona qiymət verilməsini gözləyirik.
Azərbaycan Respublikası dəfələrlə bəyan etmişdir ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüzü, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğu münaqişə zonasında gərginliyin və insidentlərin yaranmasının əsas səbəbidir və münaqişənin siyasi həllinə başlıca maneədir.
Azərbaycan Respublikası beynəlxalq birliyi Ermənistanı sülhə vadar etməyə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin yerinə yetirilməsini tələb etməyə çağırır

Press release 30 December 2016
Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan expresses deep concern over recent intensification of provocations of Armenia aimed at undermining the negotiations of Vienna and St. Petersburg meetings and the efforts on the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict by peaceful means and expanding the scope of the conflict. Herewith, the Ministry states the following:
Reconnaissance-subversive group of Armenian armed forces perpetrated the next provocative act by violating the state border of Armenia and Azerbaijan on December 29, 2016. This provocative act by Armenian armed forces has been halted and Armenian reconnaissance-subversive group was forced to retreat with losses. The serviceman of the Armed Forces of Azerbaijan Chingiz Gurbanov was killed while preventing the attack and his corpse was taken to Armenian side.
Initially, Armenian side denied that they have the body of Azerbaijani serviceman. However, later Armenian side with a view of hiding its responsibility for the incident and misleading the international community attempted to present the situation as the violation of the state border of Armenia. Contrary to the moral and ethical norms and basic human values, Armenian side resorted to dirty propaganda and disinformation by sharing photos of the killed Azerbaijani serviceman in social networks.
Numerous signs of torture after death were also registered on the bodies of Azerbaijani servicemen killed during the April battles occurred with the provocation and instigation of Armenian side. Their photos were also shared in media and social networks by Armenia. Couple of years ago the body of Mubariz Ibrahimov, serviceman of the Armed Forces of Azerbaijan was also kept by Armenia, acts of vandalism were committed on the body and only after persistent international pressure his body was returned to Azerbaijan few months later.
Ignoring international humanitarian law, the Republic of Armenia pursues a systematic policy of committing acts of vandalism on the bodies of killed servicemen during combat operations and in a consistent manner makes the return of bodies the object of political speculation. We stand hopeful that the necessary and urgent measures by international humanitarian organizations, especially the International Committee of the Red Cross which guided by the principles of compassion and humanism will be taken to ensure the return of Chingiz Gurbanov’s body to Azerbaijan.
Abusing his authority with regard to the above-mentioned issue, the Secretary-General of the Collective Security Treaty Organization Nikolai Bordyuzha distorted the essence of the incident and claimed that it happened in the territory of Armenia. Besides it, addressing the illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan as “nagorno-karabakh republic”, he attempted to question the territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan. This irresponsible statement by the CSTO Secretary-General serves to undermine the negotiations on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, as well as is contrary to the basic principles of the relationship with the other member states of organization which support the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. N.Bordyuzha made biased statements on the conflict in the past, as well.
Attempts by Armenia to bring the armed conflict directly to the Armenia-Azerbaijan border and to involve the CSTO in the conflict by misusing the politicians like N.Bordyuzha which have particular attitude and sympathy towards Armenia serve for the escalation of the political situation in the region and pose serious threats to the regional stability and security.
We reject this irresponsible statement by N.Bordyuzha and expect other member states of the organization to come up with the proper assessment.
The Republic of Azerbaijan has repeatedly stated that continuation of aggression by Armenia against Azerbaijan and the illegal presence of the Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan is the main cause of the escalation and incidents in the conflict zone and the principal impediment to the political settlement of the conflict.
The Republic of Azerbaijan calls upon the international community to enforce Armenia for peace and demand the implementation of the relevant resolutions of the United Nations Security Council.