Səfir Murad Nəcəfbəyli Tallin şəhərinin vitse-meri xanım Züleyxa İsmayılova ilə görüşüb
9 fevral tarixində Səfir Murad Nəcəfbəyli Tallin şəhərinin vitse-meri, “Estoniya Yaşılları” partiyasının sədri xanım Züleyxa İsmayılova ilə görüşmüşdür.
Görüş zamanı, Səfir M.Nəcəfbəyli Azərbaycan və Estoniya arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və bu əlaqələrin müsbət dinamikası barədə söz açaraq, həyata keçirilən birgə layihələr, baş tutmuş qarşılıqlı səfərlər və tədbirlər barədə məlumat vermişdir.
Səfir dövlət və hökumətlər arasında mövcud əlaqələrin hər iki ölkənin şəhərləri arasında da əməkdaşlıq üçün şərait yaradığını qeyd etmişdir. Bununla əlaqədar Səfir M.Nəcəfbəyli həmsöhbətinə ölkəmizdə şəhərsalma sahəsində əldə edilmiş uğurlar, aparılan yenidənqurma, tikinti və abadlıq işləri, kommunal xidmətlər sahəsində görülən işlər barədə məlumat vermişdir.
Bununla yanaşı, Səfir Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti xanım Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə fəaliyyət göstərən Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq (IDEA) İctimai Birliyi və birliyin həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat vermişdir. Səfir bu sahədə qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin faydalı ola biləcəyini də qeyd etmişdir.
Xanım Z.İsmayilova, öz növbəsində, iki ölkə arasında artıq təşəkkül tapmış əməkdaşlıq münasibətlərinə töhfə vermək arzusunda olduğunu qeyd etmişdir. Daha sonra həmsöhbətlər Bakı və Tallin şəhərləri arasında mümkün əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparmışdırlar.

Ambassador Murad N. Najafbayli met with Vice-Mayor of Tallinn Ms. Züleykha Izmailova
February 9, Ambassador Murad N. Najafbayli met with the Vice-Mayor of Tallinn, Chair of the Estonian Greens Party, Ms. Züleykha Izmailova.
At the meeting, Ambassador M.Najafbayli spoke about the current status of relations between Azerbaijan and Estonia and expressed satisfaction with the positive dynamics of these relations. Ambassador also informed the counterpart about actual joint projects and recent mutual visits and meeting between the parties.
Ambassador noted that these relations between the states and governments create good conditions for cooperation between the cities of both countries. Ambassador M.Najafbayli informed Vice-Mayor about the achievements in the field of urban development, the reconstruction, construction and renovation works, as well as in the field of utility services in Azerbaijan.
Then Ambassador informed Ms.Züleykha Izmailova about the projects implemented by International Dialogue for Environmental Action (IDEA) launched by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, Mrs. Leyla Aliyeva. Ambassador marked that the development of the mutual cooperation in this field would be beneficial for both parties.
Ms. Z.Izmailova, by her turn noted that would gladly contribute to the well-established cooperation between Estonia and Azerbaijan. Later, the parties exchanged their views on the perspectives for possible cooperation between Baku and Tallinn.