Səfir Murad Nəcəfbəyli Estoniyanın Saaremaa adasına səfər etmişdir
Səfər çərçivəsində Səfir Murad Nəcəfbəyli Saaremaa vilayəti Şurasının Sədri xanım Tiiu Aro, Estoniya Parlamentinin deputatı, Estoniya Parlamentinin Azərbaycan ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə qrupunun üzvü cənab Kalle Laanet, iş adamı və Saaremaa Ət Məhsulları Zavodunun sahibi cənab Vjatšeslav Leedo və həmin zavodun idarə heyətinin üzvü cənab Kristjan Leedo, Saaremaa adasının Kuressaare şəhərinin Mərkəzi Xəstəxanasının İdarə Heyətinin üzvü cənab Märt Kõlli, Saaremaanın "Saarte Hääl" tele-radio və qazet KİV-nin icraçı direktoru xanım Kaie Rõõm-Laanet və baş redaktoru cənab Gunnar Siiner, habelə Estoniyanın Şahmat Federasiyası Şurasının Prezidenti, Estoniyanın “Panaviatic” biznes aviasiya şirkətinin və “K.K Diamond Group” investisiya şirkətinin sahibi cənab Ken Koort ilə görüşmüşdür.
Tərəflər Azərbaycan və Estoniya arasında ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, həyata keçirilən birgə layihələr, baş tutmuş qarşılıqlı səfərlər barədə danışmışlar. Həmsöhbətlər, Azərbaycan ilə Estoniya arasında əlaqələrin genişləndirilməsi üçün yüksək potensialın olduğunu vurğulayaraq, iqtisadiyyat, ticarət, turizm və s. sahələrində əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etmişlər.
Səfir M.Nəcəfbəyli ölkəmiz, onun daxili və xarici siyasəti barədə həmsöhbətlərə məlumat verərək, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun, sənayenin, nəqliyyat infrastrukturunun, turizmin inkişafı, habelə əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat vermişdir.
Estoniya tərəfi Saaremaa adası, onun ölkənin inzibati-ərazi bölgüsündə yeri, adada fəaliyyət göstərən iri istehsalat müəssisələri, səhiyyə təşkilatları, Saaremaanın investisiya imkanları, iqtisadi və turizm potensialı barədə məlumat vermişdir.
Sonda tərəflər, hər iki ölkənin biznes nümayəndə heyətlərinin qarşılıqlı səfərlərinin mümkünlüyü ətrafında fikir mübadiləsi aparmışlar.

During the visit, Ambassador held a meetings with Chair of Saaremaa County Council Ms. Tiiu Aro, Member of Estonian Parliament (Riigikogu) and Estonia-Azerbaijan parliamentary group Mr. Kalle Laanet, owner of Saaremaa Meat Factory Mr. Vjatšeslav Leedo, Member of the Board of the Factory Mr. Kristjan Leedo, Member of the Board of Kuressaare city Central Hospital Mr. Märt Kõlli, Executive Director of “Saarte Hääl” TV, radio and newspaper agency of Saaremaa Ms. Kaie Rõõm-Laanet, Editor in Chief, Member of the Board of “Saarte Hääl” Mr. Gunnar Siiner, as well as President of Estonian Chess Federation Council, owner of “K.K Diamond Group” investment company and “Panaviatic” Estonian business aviation company Mr. Ken Koort.
Current relations between Azerbaijan and Estonia, joint projects and bilateral visits have been discussed at the meetings. By stressing the great potential to strengthen relations between Azerbaijan and Estonia, the parties discussed perspectives of cooperation in the spheres of economy, trade, tourism, etc.
Ambassador Murad N. Najafbayli informed interlocutors about internal and foreign policy of Azerbaijan, the measures adopted to develop non-oil sector, industry, transport infrastructure, tourism and social welfare of the people.
Estonian counterparts shared the information about Saaremaa Island, large manufacturing enterprises and health organizations located in the Island, as well as economic, touristic and investment potential of Saaremaa.
The parties discussed the possibilities to hold bilateral visits of delegations both to Azerbaijan and Estonia.