Mətbuat şərhi 04 may 2017
Bu gün Səfir Murad Nəcəfbəyli Estoniya Respublikasının kənd işləri naziri cənab Tarmo Tamm ilə görüşüb.
T.Tamm, cari ilin 6-7 aprel tarixlərində Bakıda keçirilmiş Ticarət-İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının yüksək səviyyədə təşkili və Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri cənab Mixail Korbun Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbulu Azərbaycan tərəfinin Estoniyaya münasibətinin bir nümunəsi olduğunu bildirib.
Dost ölkə olan Azərbaycanla siyasi əlaqələrin yüksək səviyyəsindən məmnunluq bildirən cənab T.Tamm iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin də həmin səviyyədə olmasını arzu etdiyini qeyd etmişdir.
Bu xüsusda, cənab T.Tamm yüksək potensiala malik olan kənd təsərrüfatı sahəsində Estoniyanın Azərbaycan ilə əməkdaşlığının genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd etmişdir. O, bildirmişdir ki, süd istehsalında Avropada ikinci yeri tutan Estoniya, bu sahədə öz təcrübə, texnologiya və istehsalın prosesi ilə Azərbaycan tərəfi ilə bölüşməyə hazırdır. Bundan başqa cənab T.Tamm bildirmişdir ki, Estoniya kənd təsərrüfatı ərzaqlarının sertifikasiyası ilə də məşğuldur və bu sahədə də Azərbaycan ərzaqlarının Avropa bazarlara daha sərbəst çıxmağa köməklik göstərməyə hazırdır.
Cənab nazir ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsi üçün qarşılıqlı səfərlərin də həyata keçirilməsinin vacib olduğunu qeyd etmişdir.
Səfir M.Nəcəfbəyli öz növbəsində ölkəmizin Estoniya ilə kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlığa maraqlı olduğunu qeyd edərək, Azərbaycan ərzaqlarının Estoniyaya ixracı üçün böyük imkanların olduğunu bildirmişdir. Eyni zamanda, ölkəmizin Estoniya ərzaqlarının ixracı məsələsinə baxılmasına açıq olduğunu qeyd etmişdir.
Görüşün sonunda həmsöhbətlər kənd təsərrüfatı sahəsində Estoniya və Azərbaycan arasında mövcud hüquqi bazanın vəziyyətini müzakirə etmişlər.
Görüşdə həmçinin, Estoniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri cənab Denis Borodiç, Kənd İşləri Nazirliyinin baş katibinin müavini cənab Olavi Petron, nazirliyini Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi xanım Janika Salev və həmin departamentin əməkdaşı cənab Leo Tınitalo da iştirak etmişdirlər.

Ambassador Murad Najafbayli met with Estonian Minister of Rural Affairs Tarmo Tamm
Mr. Tamm called the great organization of the meeting of Azerbaijan-Estonia Intergovernmental Commission on Trade-Economic Cooperation that took the place in Baku on 6-7th April 2017 and the fact that the co-chair of the commission Mikhail Korb was received by the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev as a vivid example of Azerbaijan’s positive approach towards Estonia.
Tarmo Tamm expressed satisfaction with the high level of political relations with friendly country - Azerbaijan and stressed desire to achieve at the same level of economic relations between the two countries.
Regard to this Mr. Tamm said there is high potential in the field of agriculture thereby Estonia is interested in expanding cooperation with Azerbaijan. Mr Tamm added that Estonia who is in second place in Europe in milk production is ready to share their experience in the production process and the technology in this field with Azerbaijan. He added that Estonia is engaged in the certification of agricultural foodstuffs and is ready to provide assistance for Azerbaijan to get better access to their foodstuffs to the European market.
Minister also noted the importance of mutual visits for the implementation of the expansion of bilateral ties.
Ambassador M. Najafbayli in his turn affirmed that Azerbaijan is interested in cooperation in the field of agriculture and noted that there are great opportunities for the export of Azerbaijani foodstuffs to Estonia. At the same time Azerbaijan is open to considering the import of Estonian foodstuffs.
At the end of the meeting the status of the existing legislation in the field of agriculture between Estonia and Azerbaijan were discussed.
Chairman of Estonia-Azerbaijan Interparlamentary Friendship Group Mr. Denis Boroditch, Deputy Secretary General for Fisheries Policy and Foreign Affairs Mr. Olavi Petron, Head of the International Relations Department of the Ministry of Rural Affairs Ms. Janika Salev and Chief Specialist of same department Mr. Leo Tonetalo have also participated on the meeting.