Mətbuat şərhi 09 noyabr 2016
Bu gün Azərbaycanda Dövlət Bayrağı günü kimi qeyd edilir. 2009-cu il noyabrın 17-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Azərbaycanda üçrəngli dövlət bayrağı 1918-ci il noyabr ayının 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə qəbul edilmişdir. 1920-ci il aprelin 28-də Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra Azərbaycanda bu bayraqdan imtina edilmişdir.
Bu bayraq ikinci dəfə 1990-cı il noyabrın 17-də ümummilli lider Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında bərpa edilmiş və Muxtar Respublikanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır.
1991-ci il fevral ayının 5-də Azərbaycan Respublikası Ali Soveti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin vəsatətinə baxmış və üçrəngli bayrağın Azərbaycanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilməsi haqqında qərar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı bərabər enli üç üfüqi zolaqdan ibarətdir. Yuxarı zolaq mavi, orta zolaq qırmızı, aşağı zolaq yaşıl rəngdədir. Mavi rəng - Azərbaycan xalqının türk mənşəli olmasını, qırmızı rəng - müasir cəmiyyət qurmaq, demokratiyanı inkişaf etdirmək istəyini, yaşıl rəng - islam sivilizasiyasına mənsubluğunu ifadə edir. Qırmızı zolağın ortasında bayrağın hər iki üzündə ağ rəngli aypara ilə səkkizguşəli ulduz təsvir edilmişdir. Bayrağın eninin uzunluğuna nisbəti 1:2-dir.

Press release 09 November 2016
This day in Azerbaijan is celebrated as the National Flag Day. On November 17, 2009, Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a decree "On the establishment of the State Flag Day".
On November 9th, 1918 government of Azerbaijan Democratic Republic adopted resolution on national three colored flag. After the fall of ADP on April 28, 1920 and establishment of Soviet power in Azerbaijan this flag was rejected.
On November 17, 1990 three colored flag was for the second restored in its rights by Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomous Republic on its session leaded by national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and accepted as national flag of Autonomous Republic. At the same session Supreme Majlis of Nakhchivan solicited Supreme Soviet of Azerbaijan SSR for recognition of three colored flag as a national symbol of Azerbaijan.
On February 5, 1991 Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan considered a solicitation for recognition three colored flag as a National Flag of Azerbaijan.
National Flag of the Republic of Azerbaijan consists of three equal in length horizontal stripes. The upper stripe is blue, middle is red, lower is green colored. Blue color has meaning of Turkic origin of Azerbaijani nation, red color has reflects the heading to modernization of society and development of democracy, and the green color shows belonging to Islamic civilization. In the center of red stripe on both sides of flag there is white crescent and eight-angled star. Proportions of width of the flag to the length is 1:2.