Estoniyanın gimnaziyalarında “Azərbaycan və Türkiyə tarixi, mədəniyyəti və təbiəti ilə tanışlıq” adlı layihəsinə başlanılmışdır
13 dekabr 2016-cı il tarixdə Tallin şəhərində “Tallinn Pae” gimnaziyasında Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi “Aydan”ın təşəbbüsü, eləcə də Azərbaycan və Türkiyə Səfirlikləri, Estoniya Mədəniyyət Nazirliyi, “MISA” İnteqrasiya və Miqrasiya Fondu və Tallin şəhər icra hakimiyyətinin “Peaceful home” layihəsinin dəstəyi ilə “Azərbaycan və Türkiyə tarixi, mədəniyyəti və təbiəti ilə tanışlıq” adlı layihəsinə başlanması ilə bağlı tədbir keçirilmişdir.
Gimnaziyanın müəllimləri və yuxarı sinif şagirdlərinin iştirakı ilə keçirilmiş tədbirdə gimnaziyanın direktoru, Azərbaycan və Türkiyə Səfirliklərinin nümayəndələri, “Aydan” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Niyazi Hacıyev və Estoniya “MISA” İnteqrasiya və Miqrasiya Fondunun nümayəndəsi çıxış etmişlər.
2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan edilməsi baxımından çıxışda böyük diqqət Azərbaycan - multikulturalizm modeli, tolerantlıq, Qafqaz Albaniyası kimi mövzulara yönəldilmişdir.
Daha sonra, Azərbaycan Səfirliyi tərəfindən gimnaziyanın direktoru İzabella Riytsaara Azərbaycanın milli musiqi alətləri və xalçasının nümunəsini özündə təcəssüm etdirən milli suvenir təqdim edilmiş, eləcə də bir sıra kitab və nəşrlər gimnaziyaya hədiyyə olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan diasporunun “bazar günü” məktəbinin rəhbəri və müəllimi Şaxsənəm Əliyevanın ölkəmiz üzrə təqdimatı ilə davam etdirilmişdir.
Layihə çərçivəsində Estoniyanın bir neçə gimnaziyalarında yuxarı sinif şagirdlərinin esse, sual-cavab və digər müsabiqələrdə iştirakı nəzərdə tutulub.
Sözügedən layihə çərçivəsində silsilə tədbirlərin Estoniyanın iki böyük şəhərləri olan Tartu və Tallinin “Hugo Treffner”, “Nõo Science” və “Kadriorg German” gimnaziyalarında da təşkili nəzərdə tutulur.

Launch of the project “History, culture and nature of Azerbaijan and Turkey”
On December 13, 2016, with the initiative of Azerbaijani Cultural Centre “Aydan” and support of the Embassy of Azerbaijan and the Embassy of Turkey, Ministry of Culture of Estonia, Integration and Migration Foundation (MISA) and “Peaceful home” project of Tallinn City Council, an event related to the launch of the project “History, culture and nature of Azerbaijan and Turkey” was held in Tallinn Pae Gymnasium.
Director of the gymnasium, representatives of the Embassies of Azerbaijan and Turkey, as well as Estonian Integration and Migration Foundation (MISA) and the Head of Azerbaijani Culture Centre “Aydan” Niyazi Hajiyev held speeches for the teachers and high school students.
In connection with the “Year of multiculturalism in the Republic of Azerbaijan” the speech focused on topics such as Azerbaijan - a model of multiculturalism, tolerance and Caucasian Albania.
The Director of the gymnasium Izabella Riitsaar was presented a national souvenir picturing Azerbaijani national instruments and carpet sample, and various books and publications were given as a gift to the gymnasium.
The event continued with the presentation of Shahsanam Aliyeva, Head and teacher of the Azerbaijani diaspora’s “Sunday school”.
In the framework of the project high school students from various Estonian gymnasiums will participate in essay, quiz and other competitions.
The events will be held in two major cities of Estonia, Tallinn and Tartu, in “Hugo Treffner”, “Nõo Science” and “Kadriorg German” gymnasiums.