Mətbuat şərhi 25 fevral 2025
Estoniya-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq Qrupu Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı bəyanat yayıb
"Estoniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan xalqına başsağlığı verir.
Estoniya parlamentinin (Riigikogu) Estoniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupu Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edir və onu törədənləri məsuliyyətə cəlb etməyə çağırır.
Biz 600-dən çox günahsız dinc sakinin, o cümlədən çox sayda uşaq, qadın və qocanın qətlə yetirildiyi Xocalı soyqırımı ilə bağlı Azərbaycan xalqının ağrısını bölüşürük.
Biz 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalının işğalı zamanı dinc azərbaycanlılara qarşı törədilmiş insanlıq əleyhinə cinayətləri qətiyyətlə pisləyirik. Bu kütləvi qətlin səbəbkarları ədalət qarşısında cavab verməlidirlər.
Regionun bütün ölkələrinin suverenlik və ərazi bütövlüyü, eləcə də beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı hüququ var. Biz Azərbaycana öz ərazisində davamlı sülhün bərqərar olması, inteqrasiya və yenidənqurma işlərində dəstəyimizi ifadə edirik”.

Press release 25 February 2025
Estonia-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group expresses condolences to people of Azerbaijan on 33rd anniversary of Khojaly massacre
The Estonia-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group of the Riigikogu has commemorated the victims of the Khojaly genocide, calling for accountability for its perpetrators.
“We share the pain of the Azerbaijani people over the Khojaly genocide, in which more than 600 innocent civilians, including children, women, and the elderly, were brutally killed,” the parliamentary group said in a statement. “We strongly condemn the crimes against humanity committed against Azerbaijani civilians during the occupation of Khojaly on the night of February 25-26, 1992. The perpetrators of this mass murder must be held accountable.”
“We affirm that all countries in the region have the right to sovereignty, territorial integrity, and the inviolability of internationally recognized borders. We express our support for the Republic of Azerbaijan in establishing lasting peace, integration, and reconstruction on its territory,” the parliamentary group members added.