Mətbuat şərhi 07 aprel 2017
Bakıda Azərbaycan-Estoniya Ticari-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın 3-cü iclası keçirilib
6-7 aprel tarixlərində Bakıda Azərbaycan ilə Estoniya arasında Ticari-iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın 3-cü iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikası tərəfindən komissiyaya nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə, Estoniya Respublikası tərəfindən isə Estoniya Respublikasının dövlət idarəçiliyi naziri Mixail Korb rəhbərlik edir.
Hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin tərkibinə müxtəlif dövlət qurumlarının təmsilçiləri daxildir.
İclasda sənaye və energetika, nəqliyyat, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT), maliyyə, gömrük, vergi, kənd təsərrüfatı, ətraf mühit, gənclər siyasəti, təhsil və elmi tədqiqatlar, sosial təminat və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Hökumətlərarası komissiyanın iclası iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə yönəlib.
Sonda iclasın yekunlarına dair protokol imzalanıb.
Komissiyanın iclası çərçivəsində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (“Azpromo”) təşkilatçılığı ilə Biznes Forum keçirilib.
Biznes forumda hər iki ölkənin sahibkarları arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və gələcək perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb, yeni biznes əlaqələri qurulub.
Qeyd edək ki, Estoniya Respublikasının dövlət idarəçiliyi naziri Mixail Korbun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində müxtəlif dövlət qurumlarında görüşlər keçirilib, ali dövlət rəsmiləri ilə müzakirələr aparılıb.

Baku hosts third meeting of Azerbaijani-Estonian intergovernmental commission on trade and economic cooperation
The third meeting of the Azerbaijani-Estonian intergovernmental commission on trade and economic cooperation was held in Baku on April 6-7.
From the Azerbaijani side, the commission was headed by Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade, from the Estonian side Minister of Public Administration of Estonia Mikhail Korb.
The composition of the delegations from both sides included representatives of various state structures.
Issues of cooperation in industry and energy, transport, information and communication technologies (ICT), finance, customs, taxes, agriculture, environment, youth policy, education and research, social security and culture were discussed at the meeting.
The meeting of the intergovernmental commission is aimed at further strengthening the economic cooperation between the two countries.
A protocol was signed following the meeting.
A business forum was organized within the framework of the meeting of the commission, by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (Azpromo).
At the business forum, the sides discussed the current state and future prospects for cooperation between entrepreneurs of the two countries in various spheres of the economy, and new business relations were established.
It should be noted that within the framework of the visit of the Estonian delegation led by Minister of Public Administration Mikhail Korb to Azerbaijan, meetings were held in various state structures and discussions were held with government officials.