Mətbuat şərhi 22 noyabr 2016
Azərbaycanın Vergilər Naziri Fazil Məmmədov Estoniyanın Vergi və Gömrük Departamentinin baş direktoru Marek Helmi qəbul edib
Noyabrın 22-də vergilər naziri, 1-ci dərəcəli dövlət vergi xidməti müşaviri Fazil Məmmədov Estoniya Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Vergi və Gömrük Departamentinin baş direktoru Marek Helmi qəbul edib.
Nazir ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafı istiqamətində görülən işlər, Azərbaycanın büdcə-vergi siyasəti və vergi sistemində aparılan islahatlar barədə qonağa ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, son 10 ildə vergi sistemi əsaslı şəkildə modernləşdirilib, vergi inzibatçılığı beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla təkmilləşdirilib, vergi orqanları ilə vergi ödəyiciləri arasında texnoloji baxımdan mükəmməl elektron əlaqələrin yaradılması, geniş təhlil bazasına malik informasiya sistemlərinin qurulması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib.
Milli vergi sisteminin təkmilləşdirilməsi prosesinin davamlı olduğunu vurğulayan nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin imzaladığı “2016-cı ildə vergi sahəsində aparılacaq islahatların istiqamətləri”nin təsdiqi və vergi inzibatçılığının təkmilləşdirilməsi haqqında” 4 avqust 2016-cı il tarixli Sərəncamı barədə də qonağa məlumat verib. Qeyd edilib ki, islahatların əsas məqsədi ölkədə biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, sahibkarlar üçün daha əlverişli şərtlərin yaradılması ilə onların hüquqlarının genişləndirilməsi, vergitutma bazasının təkmilləşdirilməsi və vergi nəzarətinin səmərəliliyinin artırılmasından ibarətdir.
Azərbaycanın vergi inzibatçılığında əldə olunmuş nailiyyətlərə toxunan F.Məmmədov bildirib ki, Dünya Bankının 2016-cı il üçün “Doing Business” hesabatına görə, ölkəmiz biznesin qeydiyyatı sahəsində ilk 5 dövlət sırasındadır, vergilərin ödənilməsi meyarına görə isə 40-cı yerdədir. 2013-cü ildən ölkədə «Asan imza» layihəsinin tətbiqinə başlanılması və təhlükəsizlik sisteminin yaradılması istifadəçilərə mobil telefonlar vasitəsi ilə rəqəmsal uyğunluğun müəyyənləşdirilməsinə imkan yaradıb. Estoniya mütəxəssisləri ilə birgə həyata keçirilən «Asan imza» layihəsi isə «Mobil hökumət»in qurulması və yeni nəsil elektron xidmətlərin tətbiqində yeni mərhələ hesab edilir.
Azərbaycan iqtisadiyyatında müşahidə olunan iqtisadi dayanıqlığı qeyd edən Estoniya Vergi və Gömrük Departamentinin baş direktoru Marek Helm hökumətin qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafı və qeyri-neft gəlirlərinin artırılması sahəsində gördüyü işləri, həmçinin vergi sistemində aparılan islahatları yüksək qiymətləndirib. “Asan İmza” kimi müasir texnoloji alətin yaradılmasında təmsil etdiyi ölkə ilə Azərbaycanın birgə əməkdaşlıqdan böyük məmnunluq duyduğunu xüsusi qeyd edən Marek Helm 2017-2020-ci illər üçün Estoniyanın Vergi və Gömrük Departamentinin fəaliyyəti və inkişaf istiqamətləri barədə vergilər nazirinə məlumat verib.
Görüşdə Azərbaycanla Estoniya  arasında münasibətlərin, o cümlədən iqtisadi sahədə əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

Press release 22 November 2016
Azerbaijan's Minister of Taxes Fazil Mammadov received Director General of the Estonian Tax and Customs Department Marek Helm
On November 22, the Minister of Taxes, 1st degree adviser for state tax service Fazil Mammadov received Marek Helm, the Director General of the Estonian Tax and Customs Board, which operates under the Ministry of Finance.
The minister gave a wide range of information about the work done by President Ilham Aliyev on sustainable development of non-oil sector, reforms of fiscal policy and tax system of Azerbaijan. He reported that in the last 10 years intentional actions have been taken to modernize the tax system based on the international experience, to create perfect technological electronic relations between the tax authorities and the taxpayers, and to establish information systems with extensive analysis base.
The Minister emphasized the constant improvement of the national tax system and gave information about the resolution of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 4,  2016 concerning the approval of "the directions of the reforms to be made in the field of taxation in 2016" and the development of tax disobedience. He noted that the main targets are further improvement of the business environment, creation of more favorable conditions for entrepreneurs and extension of their rights, development in taxation and increasing efficiency of tax control.
Referring to the achievement of Azerbaijan's tax incumbency, F. Mammadov said that according to the World Bank's "Doing Business" report for 2016, the country is ranked in the top 5 states of business registration and ranked 40th according to the tax payment criteria. Since 2013, the implementation of the "Easy Signature" project and the creation of the security system enabled the user to determine the digital suitability via mobile phones. The "Easy Signature" project with Estonian experts is regarded as a new stage in the establishment of the "Mobile Government" and the implementation of next generation electronic services.
Recognizing the economic resilience observed in the Azerbaijani economy, Marek Helm, General Director of the Estonian Tax and Customs Board, appreciated the government's continued development of the non-oil sector and the increase in oil revenues, as well as reforms in the tax system. Marek Helm informed the Minister of Taxes about the activities and development aspects of the Estonian Tax and Customs Board for the years 2017-2020, noting that he was very pleased with the joint cooperation with Azerbaijan in the creation of modern technological tools such as "Easy Signature".
During the meeting, the relations between Azerbaijan and Estonia, especially further development of economic cooperation, and other issues of mutual interest were discussed.