Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Estoniyada səfərdədir
Estoniyanın Elmlər Akademiyasının dəvəti ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Akif Əlizadənin başçiliq etdiyi nümayəndə heyətinin 27-28 oktyabr 2016-cı tarixlərində Estoniya Respublikasına səfəri baş tutmuşdur.
Səfərin ilk günü 27 oktyabr tarixində, nümayəndə heyəti Tallin Texniki Universitetinə baş çəkərək, bu təhsil müəssisəsinin tədqiqatlar üzrə vitse-rektoru cənab Renno Veinthal ilə görüşmüşdür. Azərbaycan nümayəndə heyəti üçün Universitetdə müxtəlif sahələrdə aparılan tədqiqat layihələri üzrə xüsusi təqdimatlar keçirilmişdir.
Elə həmin gün Estoniya Elmlər Akademiyasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Estoniya Elmlər Akademiyası arasında elmi əməkdaşlıq haqqinda sazişin təntənəli imzalanma mərasimi keçirilmişdir.
Saziş Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti cənab Akif Əlizadə və Estoniya Elmlər Akademiyasının prezidenti cənab Tarmo Soomere tərəfindən imzalanmışdır.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri cənab Murad Nəcəfbəyli, Estoniya Elmlər Akademiyasının üzvləri və ölkənin digər görkəmli alimləri iştirak etmişlər. Mərasimin sonunda akademik A.Əlizadə həmkarına Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 70 illiyinə həsr edilmiş yubiley medalını hədiyyə etmiş, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixi, Akademiyanın aktual elmi layihələri barədə mərasim iştirakçilarına geniş məlumat vermiş və Estoniyanın Elmlər Akademiyasının prezidentini cənab T. Soomereni Azərbaycana səfər etməyə dəvət etmişdir.
Cənab T.Soomere həmkarına dəyərli hədiyyə üçün təşəkkür edərək, öz növbəsində Estoniya Elmlər Akademiyasında Azərbaycanlı həmkarlarını ilk dəfə qəbul etməkdən şərəf duyduqlarını və son 4 ildə bu cür təntənəli mərasimin olmadığını qeyd etmişdir.
İmzalanmış sazişin həyata keçirilməsinə ümidvar olduğunu qeyd edən cənab T.Soomere, Akademiyanın fəaliyyəti və nailətləri, habelə yerləşdiyi binanın tarixi barədə danışmışdır.
Daha sonra tədbir iştirakçıları üçün Akademiya binasında ekskursiya keçirilmişdir. Dostluq ruhunda keçən bu tədbir ziyafətlə davam etmişdir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti, həmçinin Tallin Universitetinə baş çəkmiş, Universitetinin rəhbərliyi - tədqiqatlar üzrə vitse-rektoru xanım Katrin Niglas ilə görüşmüş və bu təhsil ocağının fəaliyyəti ilə tanış olmuşdur.

Delegation of Azerbaijan National Academy of Sciences visiting Estonia
At the invitation of the Estonian Academy of Sciences, delegation headed by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Mr. Akif Alizadeh, paid a visit to the Republic of Estonia on 27-28 October.
On the first day of the visit on October 27, the delegation visited Tallinn Univesity of Technology and met with the institution’s research Prorector Mr. Renno Veinthal. Special presentations for the Azerbaijani delegation regarding University’s research projects in various areas were held.
At the same day in the historic building of the Estonian Academy of Sciences, a solemn ceremony of signing the agreement on scientific cooperation between the Azerbaijan National Academy of Sciences and Estonian Academy of Sciences was held.
The agreement was signed by the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences Mr. Akif Alizadeh and the President of Estonian Academy of Sciences Mr. Tarmo Soomere.
The ceremony was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Estonia Mr. Murad Najafbayli, members of the Estonian Academy of Sciences and other prominent scientists. At the end of the ceremony Mr. A. Alizade presented his Estonian colleague the 70th jubilee medal of Azerbaijan National Academy of Sciences, gave the ceremony participants extensive information about the history and current scientific projects of the Azerbaijan National Academy of Sciences and invited Mr. T. Soomere, President of Estonian Academy of Sciences to visit Azerbaijan.
Mr. T. Soomere, in turn, expressed his gratitude for the gift and noted that the Estonian Academy of Sciences was honored to receive colleagues from Azerbaijan for the first time and that there had not been such a ceremony in the last 4 years.
Expressing hope for the implementation of the agreement, Mr. T. Soomere also talked about the Academy’s activities and the history of the building.
Later on, a small excursion of the Academy building was held for the participants. The friendly atmosphered event was followed by a reception.
During the visit, the delegation also visited Tallinn University, met with University’s Prorector for research Ms. Katrin Niglas and acquainted with the activities of the institution.