Mətbuat şərhi 02 oktyabr 2020
Estoniyanın "Eesti päevaleht" portalında Səfir Murad Nəcəfbəylinin “Azərbaycan Səfirinin mövqeyi: Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü” adlı məqaləsi dərc edilmişdir
2020-ci ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin kobud şəkildə pozulması və təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərinin atəşə tutulması ilə əlaqədar, Estoniyanın "Eesti päevaleht" portalında Azərbaycan Respublikasının Estoniyadakı Səfiri Murad Nəcəfbəylinin “Azərbaycan Səfirinin mövqeyi: Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü”  adlı məqaləsi dərc edilmişdir.
Məqalədə, cari ilin 27 sentyabr tarixində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozduğu, təmas xətti boyunca Azərbaycan Respublikasının mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çiraqlı və Orta Qərvənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından atəşə tutduğu, Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə əl atdığı barədə bildirilmişdir.
Qeyd edilmişdir ki, Ermənistanın sözügedən təcavüzü nəticəsində mülki əhali və Azərbaycan Respublikasının silahlı qüvvələrinin hərbçiləri həlak olmuşdur. Bir çox evlərə və digər mülki infrastruktura güclü zərbə dəymişdir.
Səfir diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Ermənistanın növbəti hərbi təcavüzünün qarşısını almaq və təmas xətti boyunca sıx şəkildə yaşayan mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum və cavab tədbirlərini həyata keçirirlər.
Məqalədə xüsusilə vurğulanmışdır ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən əks-hücum tədbirləri Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həyata keçirilir.
M.Nəcəfbəyli bildirmişdir ki, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzü beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin, Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onların əlavə protokollarının kobud şəkildə pozulmasıdır.
Məqalədə qeyd olunmuşdur ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz aktı son aylar ərzində Ermənistan tərəfinin təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul Tovuz istiqamətində hücumu, 23 avqust Goranboy istiqamətində diversiya-kəşfiyyat təxribatı, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasətinin aparılması, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanatları və fəaliyyətinin davamıdır.
Səfir diqqətə çatdırmışdır ki, Ermənistan belə addımları ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu həll edilməsi prosesini sarsıtmışdır. Hazırkı vəziyyətə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
Vurğulanmışdır ki, Ermənistanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tamamilə məhəl qoymadığı, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü sarsıtdığı, mülki əhalini və mülki infrastrukturu bilərəkdən atəşə tutmaqla beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozduğu bir vəziyyətdə beynəlxalq ictimaiyyət, prinsipial mövqe nümayiş etdirməli və suverenliyin və ərazi bütövlüyünün müdafiəsi və mülki əhalinin qorunması uğrunda Azərbaycanın mübarizəsində onunla həmrəyliyini ifadə etməlidir.
M.Nəcəfbəyli qeyd etmişdir ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrində qeyri-qanuni mövcudluğunun regionda sülh və sabitliyə ciddi təhlükə olduğuna yaxşı bələd olan və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalçı fəaliyyətinə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələrək prinsipial mövqe nümayiş etdirən beynəlxalq ictimaiyyət, Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətini və təxribatçı əməllərini kəskin şəkildə qınamalı və Ermənistanı beynəlxalq hüquq, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə əməl etməyə məcbur etməlidir.

Press release 02 October 2020
Article of Ambassador H.E. Mr. Murad N.Najafbayli "Position of the Ambassador of Azerbaijan: Aggression of Armenia against Azerbaijan"
Due to the violation of ceasfire regime and launching another aggression against Azerbaijan by Armenia, the article of Ambassador H.E. Mr. Murad N.Najafbayli named "Position of the Ambassador of Azerbaijan: Aggression of Armenia against Azerbaijan" has been published by Estonian news agency "Eesti päevaleht".
On September 27, 2020 the armed forces of Armenia blatantly violating the ceasefire regime have launched another aggression against Azerbaijan, by intensively attacking the positions of the armed forces of Azerbaijan along the frontline, as well as the villages of Qapanli of Tartar district, Chiragli and Orta Garavend of Aghdam district, Alkhanli and Shukurbeyli of Fizuli district and Jojuq Merjanli of Jabrayil district, using large-caliber weapons, mortar launchers and artillery.
As a result there have been casualties among the civilians and military servicemen of Azerbaijan. Extensive damage has been inflicted on many houses and other civilian infrastructure.
In order to prevent another military aggression by Armenia and provide the security of civilians and densely populated residential areas the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan undertake counter-offensive measures within the right of self-defense and in full compliance with the international humanitarian law.
The counter-offensive measures by Armed Forces of the Republic of Azerbaijan are undertaken exclusively within the internationally recognized territory of Azerbaijan.
The recent aggression by Armenia against Azerbaijan is yet another blatant violation of fundamental norms and principles of international law, the international humanitarian law, including the Geneva Conventions of 1949 and its Additional Protocols, as well as the United Nations Security Council resolutions 822, 853, 874, 884 of 1993 demanding the immediate and unconditional withdrawal of the armed forces of Armenia from the occupied territories of Azerbaijan.
The act of aggression by Armenia against Azerbaijan is the continuation of the latest provocations of the Armenian side, including its armed attack in the direction of Tovuz region on 12-16 July, 2020, the sabotage-reconnaissance group’s provocation in the direction of Goranboy district on August 23, illegal settlement of ethnic Armenians in the occupied territories of Azerbaijan, as well as the provocative statements and actions of Armenian leadership.
With these actions, Armenia has undermined the process for the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict. Full responsibility for the present situation falls on the political-military leadership of Armenia.
At this situation, when Armenia clearly disregards norms and principles of international law, undermines the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, grossly violates international humanitarian law by deliberately targeting civilians and civilian infrastructure, it is incumbent on the international community more than ever to demonstrate principled position and express its solidarity with Azerbaijan in its just struggle to defend its sovereignty and territorial integrity, and protect its population.