Mətbuat şərhi 30 mart 2016
Erməni millətçilərinin və onların havadarlarının azərbaycanlılara qarşı iki əsrdən artıq müddətdə məqsədyönlü şəkildə həyata keçirdikləri soyqırımı, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinin məqsədi azərbaycanlıları öz tarixi torpaqlarından qovmaq və bu ərazilərdə “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur.
XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq, tarixi Azərbaycan torpaqları olan Qarabağa, Naxçıvana, Zəngəzura, İrəvan quberniyasına və digər bölgələrə İran və Türkiyədən minlərlə erməni ailəsi köçürülmüşdür.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı növbəti təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də yeddi ətraf rayonu işğal etmiş, ölkəmizin 20 faiz ərazisi zəbt edilmiş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş, onların hüquqları kütləvi şəkildə kobudcasına pozulmuşdur.
Xalqımıza qarşı törədilən qanlı faciələr sırasında 31 mart 1918-ci il tarixli  soyqırım hadisələri özünün ağır nəticələri ilə seçilir. 1918-ci ilin mart ayından etibarən Bakı Kommunası tərəfindən əksinqilabçılarla mübarizə adı ilə Bakı quberniyasını azərbaycanlılardan təmizləmək məqsədini güdən erməni millətçiləri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhali yalnız milli mənsubiyyətinə görə məhv edilmiş, ermənilər insanları diri-diri yandırmış, nadir tarixi abidələr, məktəblər, xəstəxanalar, məscidlər dağıdılmışdır.
Silahlı erməni-bolşevik birləşmələrinin Bakıda 31 mart və 1-2 aprel tarixlərində törətdiyi qırğınlar kütləvi şəkil almış, erməni dəstələri günahsız insanları amansızcasına qətlə yetirmişlər. Qırğınların davam etdiyi dövrdə ölkə ərazisində yüz minlərlə azərbaycanlı, o cümlədən Bakı və ətraf kəndlərin 30 mindən çox sakini milli mənsubiyyətinə görə qəddarlıqla öldürülmüşdür. Bu zaman ermənilər bir çox qədim binaları, o cümlədən ziyarətgahları, dünya memarlığının incilərindən sayılan İsmailiyyə binasını top atəşinə tutaraq dağıtmışdır; Cümə və Təzəpir məscidlərinin minarələri ağır zədə almış, karvansarada vəhşicəsinə öldürülmüş insanların meyitlərini elə oradaca yandırmışdılar.
Azərbaycanlıların soyqırımı əsasən Bakı, Şamaxı, Quba, Kürdəmir və Salyan qəzalarında, Qarabağ, Zəngəzur, Naxçıvan və Lənkəranda xüsusi qəddarlıqla həyata keçirilmişdir. Mart hadisələri zamanı Şamaxının 75 kəndi ermənilər tərəfindən tamamilə məhv edilmiş, 7000 nəfər öldürülmüşdür. Şamaxı şəhəri və ona qonşu olan kəndlərdə törədilmiş soyqırımı hadisələri haqqında bu gün arxivlərdə 7 cild, 925 səhifədən ibarət araşdırma materiallarının olması bu bölgədə baş vermiş faciələrin miqyasını bir daha göstərir. Tarixi mənbələrdə qeyd olunduğu kimi, Şamaxıya hələ mart ayının ortalarında 2000 erməni əsgərinin və 60 maşına yüklənmiş silah-sursatın göndərilməsi buradakı qırğına əvvəlcədən hazırlıq görülməsinin sübutudur.
Quba qəzasında da qanlı hadisələr eyni müstəvidə cərəyan etmiş, erməni hərbi dəstələri 122 kəndi yandırmış, günahsız insanları, o cümlədən qadınları və uşaqları qətlə yetirmişlər. Lənkəran qəzasında 40-a yaxın kənd dağıdılmış, yüzlərlə günahsız insan öldürülmüş, neçə-neçə ev talan edilmiş və  yandırılmışdır.
Bütövlükdə isə həmin dövrdə Azərbaycan ərazisində yüz minlərlə soydaşımız dəhşətli soyqırımına məruz qalmışdır. Aradan illər keçsə də, o qanlı hadisələr unudulmayıb və xalqımızın qan yaddaşında silinməz izlər buraxıb.
Son dövrdə Qubada 1918-ci il hadisələri zamanı erməni separatçılarının törətdikləri kütləvi insan qətllərini aşkarlayan faktlar üzə çıxarılmışdır. Belə ki, tapılmış saysız-hesabsız insan sümükləri bu qırğınlar zamanı onların vəhşiliyini və vandalizmini təsdiqləyən əyani dəlillərdir. Bu ərazidə on minlərlə insanın qətlə yetirilməsinin sübutu kimi və onların xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq Quba soyqırımı Memorial Kompleksi yaradılmışdır.
Qeyd olunmalıdır ki, Prezident Heydər Əliyevin imzaladığı “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanda bu hadisələrə siyasi qiymət verilmiş və azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən soyqırımına məruz qalması ilk dəfə rəsmi surətdə bəyan edilmişdir. Eyni zamanda 31 mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü hər il ölkəmizdə dövlət səviyyəsində qeyd edilir.
Beynəlxalq hüquqa görə, soyqırımı ən ağır beynəlxalq cinayət olmaqla, sülh və bəşəriyyətin təhlükəsizliyi əleyhinə yönələn təcavüz, insanlıq əleyhinə, müharibə və beynəlxalq terrorizm kimi cinayətlər qrupuna aid edilir. Soyqırımı cinayətinin əlamətləri BMT Baş Məclisinin 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 (III) saylı qətnaməsi ilə qəbul edilmiş “Genosid cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” Konvensiya ilə müəyyən olunmuşdur. Konvensiyaya görə, soyqırımı hər hansı milli, etnik, irqi, yaxud dini qrupu tam və ya qismən məhv etmək məqsədilə törədilən hərəkətlərdir. İnsanlıq əleyhinə cinayətin tərkibini təşkil edən və bu sənəddə göstərilən əməllərdən hər biri 1918-ci ilin mart hadisələri zamanı ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmişdir və hüquqi baxımdan soyqırımı kimi qiymətləndirilməlidir.
Hadisələr göstərmişdir ki, erməni millətçiləri sonralar da öz çirkin niyyətlərindən əl çəkməmiş, dinc insanları qəddar üsullarla kütləvi qırğına məruz qoyaraq, cinayətlərini ört-basdır etmək üçün müxtəlif vasitələrə, tarixi saxtalaşdırmağa və öz xeyirlərinə yazmağa əl atmışlar.
Zəbt olunmuş Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar Azərbaycan ərazisinin ayrılmaz tərkib hissəsidir. BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarının qeyd-şərtsiz azad edilməsi barədə dörd məlum qətnamə, BMT Baş Məclisi “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 14 mart 2008-ci il tarixli Qətnamə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası Azərbaycan ərazilərinin erməni hərbi qüvvələri tərəfindən işğal edildiyini və Dağlıq Qarabağ regionunun separatçı qüvvələr tərəfindən idarə olunmasını təsdiq edən 2005-ci il tarixli 1416 saylı qətnamə və 1690 saylı tövsiyə, həmçinin Avropa Parlamenti Dağlıq Qarabağla bağlı 23 oktyabr 2013-cü ildə qətnamə qəbul etsələr də, Ermənistan bunları hələ də yerinə yetirmir. Halbuki bu qətnamələrdə birmənalı olaraq, Ermənistandan öz hərbi qüvvələrini işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərindən çıxarması, bir milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmasına imkan yaratması tələb olunmuşdur.
Azərbaycan tərəfi Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə daim səy göstərir. AzərbaycanRespublikasının Prezidenti İlham Əliyev ərazi bütövlüyümüzün bərpasına nail olacağımızı dəfələrlə bəyan etmişdir.
Dünya ictimaiyyəti Azərbaycanın haqlı mövqeyini getdikcə daha çox dəstəkləyir, problemin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində dinc vasitələrlə həll edilməsində maraqlıdır. Qeyd olunmalıdır ki, ABŞ-ın Nyu-York ştatının Senatı və Nyu-Cersi ştatının Baş Assambleyası 31 mart – Azərbaycanlıların soyqırımı gününü tanıyan qətnamələr qəbul etmişlər.
Bir daha bəyan edirik ki, bu soyqırımına beynəlxalq miqyasda hələ də hüquqi qiymət verilməmişdir. Dünya birliyinə və mötəbər beynəlxalq qurumlara müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulacağına, uzun müddət davam edən bu münaqişənin sülh və danışıqlar yolu ilə aradan qaldırılmasına kömək göstəriləcəyinə əminliyimizi ifadə edirik.
Beynəlxalq təşkilatları ikili standartlara yol vermədən haqlı mövqeyimizi dəstəkləməyə çağırır, ədalətin tezliklə öz yerini tapacağına, insanlığa qarşı törədilən bu qatı cinayətin genosid aktı kimi beynəlxalq hüquqi qiymətini alacağına, cinayətkarların cəzasız qalmayacağına, soyqırımı törətmiş Ermənistana qarşı səlahiyyətli beynəlxalq qurumlar tərəfindən sanksiyaların tətbiq olunacağına, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün, bir milyon qaçqın və məcburi köçkün soydaşımızın kütləvi şəkildə pozulmuş hüquqlarının bərpa ediləcəyinə, əsir və girovların azad olunacağına inanırıq.
Ümid edirik ki, bütün nüfuzlu beynəlxalq qurumlar, sülhməramlı insanlar imkanlarını səfərbər etməklə, Azərbaycan torpaqlarında sülhün və əmin-amanlığın bərqərar edilməsində səylər göstərəcəklər. Ölkəmizdə və bütövlükdə regionda sülh, davamlı inkişaf və işgüzar əməkdaşlıq naminə zəruri şəraitə nail olunacaqdır. Hər bir kəsin, hər hansı bir zəmində ayrı-seçkiliyə yol verilmədən ümumbəşər miqyasında tanınmış fundamental insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması üçün real imkanlar yaranacaqdır

The purposeful massacre, ethnic cleansing and deportation policy of Armenian nationalists and their supporters against the Azerbaijanis lasted more than two centuries were aimed at banishing the Azerbaijanis from their historical native lands and establishing "Great Armenia" State.
Since the beginning of XIX century thousands of the Armenian families had been moved to historical Azerbaijani lands such as Iravan province, Nakhchivan, Karabakh, Zangazur and other regions from Iran and Turkey. Since 1988, due to Armenian aggression policy against Azerbaijan, 20 percent of territories of the country, including Nagorno Karabakh and seven surrounding districts were occupied; hundred thousands of our people became refugees and IDPs.
The most horrible tragedies on March 31, 1918 committed by Armenians are the genocide acts against Azerbaijanis. The bloody events committed by Armenian-bolshevik forces in Baku gained mass scale on March 31 and April 1-2 and armed Armenian groups killed civilians mercilessly. During those massacres, hundred thousands of our compatriots in the whole territory of Azerbaijan, including 30 000 persons in Baku and in surrounding villages were brutally murdered on the ground of nationality, mosques and schools were burned. During March slaughters Armenians fired at and destroyed many old buildings, including Juma and Thazapir mosques, also Ismailyya building which is considered one of pearls of the world architecture.During March events, 75 villages in Shamakhi and 115 villages in Zangezur provinces were completely destroyed and all property of peaceful Muslim population was looted. Only in Guba province the Armenian armed groups burned 122 villages, killed 60 men, women and children and injured 53 persons. In general, in that period about 700 people were massacred in the whole Azerbaijani territory.
Within last period, there were recently found evidences ascertained mass slaughter committed by Armenians during March events in 1918 in Guba province. Innumerable found human bones are visual evidences of the Armenian vandalism. There was created "Massacre Memorial Complex" as a respect to the memory of those persons killed there in the period of March incidents. The recently opened Memorial Genocide Museum at the Azerbaijan Republic Military Prosecutor’s Office also plays significant role in informing the international community about historical truths of the country,including massacres and manslaughters committed by the Armenian nationalists against our people. Under the international law, as a grave international crime, genocide is included to such group of crimes as aggression against the international peace and security, crime against humanity, war crimes and international terrorism. The legal definition of the crime of genocide was found in the Convention "on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide" adopted by the UN General Assembly Resolution No. 260 (III) dated 9 December 1948. As it is enumerated by the Convention, genocide is an act committed with intent to destroy, in whole or in part, a national, ethnic, religious, or racial group. Each action that is an element of the crime against humanity and is envisaged in this document was committed by Armenians against Azerbaijanis during March events in 1918 and should be recognized as genocide from the legal perspective.
The events evidenced that Armenian nationalists did not give up their notorious purposes, massacred civilians by cruel methods and falsified the history converting facts to their own use to curtain the crime committed. The occupied Nagorny Karabakh and surrounding provinces are the integral part of Azerbaijan. Although, the UN Security Council adopted four Resolutions on territorial integrity and unconditional liberation of the occupied territories of Azerbaijan, the UNGA adopted the Resolution titled "the Situation in the occupied territories of Azerbaijan" of March 14, 2008, the Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE) adopted a Resolution No. 1416 and a Recommendation No. 1690 confirming the occupation of the Azerbaijani territories by the Armenian armed forces and governing the Nagorno-Karabakh by separatists, Armenia still refuses to fulfill the requirements of these documents. However, in these Resolutions, Armenia was recognized as an aggressor and was demanded to withdraw its military forces from the occupied Azerbaijani territories and to create possibilities for one million Azerbaijani refugees and IDPs to return to their native lands.
The Decree signed by the National Leader of Azerbaijan Haydar Aliyev on “Genocide against Azerbaijanis" dated 26 March 1998, provided political recognition to these events and for the first time officially declared the fact of the genocide against Azerbaijanis committed by Armenians. So, every year 31 March is commemorated as the date of genocide against the Azerbaijanis at the state level. Generally, the Azerbaijani side tries for peaceful solution to the conflict. The country President Ilham Aliyev repeatedly declared that we would achieve the restoration of our territorial integrity.
The world community provides more support for the just position of Azerbaijan and it is interested in peaceful settlement to this conflict within the international legal norms. EU has repeatedly declared its will to actively participate in solution of Nagorny Karabakh conflict and to establish trust between the parties to the conflict. This should be noted that in 2012, the US New York State Senate and in 2013, New Jersey General Assembly passed Resolutions recognizing the 31 March genocide of Azerbaijanis.We once more declare this act of genocide has not been yet given legal assessment at the international level. While requesting to the world community and international organizations, we believe that long-lasting Armenian aggression against Azerbaijan, mass human rights violations will be ended and this conflict will be solved by peaceful and reconciliation means.
We urge international organizations to support the just position of Azerbaijan without double standards and believe that justice will be restored, this violent crime committed against humanity will be given international legal assessment as an act of genocide, the perpetrators will be punished, imposing sanctions on Armenia by the corresponding international organizations, restoration the territorial integrity of the country and grossly violated rights of hundred thousands of refugees and IDPs. We hope international organizations; peacemakers will join efforts for the restoration of peace and security in Azerbaijan.