28 May – Respublika Günü münasibətilə Tallin şəhərində rəsmi qəbul keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı Səfirliyi 28 may -Respublika Günü münasibətilə Tallin şəhərindəki “Radisson Blu Sky” otelində rəsmi qəbul təşkil edib.
Azərbaycanın və Estoniyanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra, Səfir Murad Nəcəfbəyli çıxış edərək 28 May – Respublika Gününün əhəmiyyəti, Azərbaycan Demokratik Respublikasının tarixi haqqında danışıb. İlk demokratik Azərbaycan Respublikasının cəmi 23 ay ərzində mövcud olmasına baxmayaraq, dünya dövlətçiliyi və demokratiya tarixinə töhfə vermişdir. Azərbaycanın dövlət quruculuğunda əldə etdiyi böyük nailiyyətlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verən Səfir bildirib ki, Şərqdə ilk demokratik respublika olan - Azərbaycan Demokratik Respublikası parlament və çoxpartiyalı hökumətin, eləcə də dövlətçilik atributlarının yaradılmasına nail olmuş, Şərqdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda qadınlara seçki hüququ verilmişdir. Sovet ordusu tərəfindən 1920-ci ildə Azərbaycanın işğalından öncə, respublikanın müstəqilliyi 26 dövlət tərəfindən tanınaraq, 19 dövlət ilə diplomatik əlaqələr qurulmuşdur.
1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa etmiş Azərbaycan Respublikası bu 25 il ərzində bir sıra mühüm çətinliklərlə üzləşdiyindən bəhs edən Səfir Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunduğunu, etnik təmizlənmə nəticəsində bir milyondan çox Azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Səfir vurğulamışdır ki, Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğala məruz qaldığına baxmayaraq, bu illər ərzində ölkəmiz siyasi, iqtisadi, sosial və diplomatik sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə etmiş və bütün bunlar Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Səfir bildirdiyi kimi, hazırda prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparılan siyasi-iqtisadi islahatlar ölkəmizin davamlı inkişafını təmin edir. Həyata keçirilən tədbirlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörən müdrik siyasətinin məntiqli davamıdır. Çıxışın sonunda Səfir müstəqil siyasət aparan Azərbaycanın son 25 il ərzində beynəlxalq aləmdə özünü etibarlı tərəfdaş kimi göstərdiyi və regional inkişafa, təhlükəsizliyə, sabitliyə, eləcə də multikulturalizmə töhfə verdiyini qeyd edib.
Rəsmi çıxışdan sonra tədbir ziyafətlə davam edib.
Tədbirdə Azərbaycanın iqtisadiyyatını, turizm imkanlarını və mədəniyyətini əks etdirən müxtəlif videoçarxlar nümayiş olunub, Azərbaycan müsiqisi səsləndirilib.

Tallinn, 30 May 2016
On May 28, on the occasion of the Republic Day, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Estonia has organized a formal reception in „Radisson Blu Sky“ hotel.
After playing the national anthems of Azerbaijan and Estonia, Ambassador Murad Najafbayli spoke about the significance of May 28 – the Republic Day, the history of the Democratic Republic of Azerbaijan. Although the first Democratic Republic of Azerbaijan excisted 23 months, it contributed to the world's statism and history of democracy. Ambassador informed the guests about the great achivements in building up the state, saying that the first Democratic Republic in the East - the Democratic Republic of Azerbaijan, parliamentary and multi-party government, as well as achieving the state attributes, in Azerbaijan for the first time in the East, women were given the right to vote. Prior to the invasion by the Soviet army in 1920, the independence of the Republic was recognized by 26 states, diplomatic relations were established with 19 states.
Ambassador also paid attention to the significant challenges in the past 25 years since the Republic of Azerbaijan regained its independence in 1991, mentioning the offensive military invasion of Armenia resulting in occupation of 20% of the territory, more than 1 million Azerbaijani refugees and IDP’s as a result of ethnic cleansing.
Ambassador emphasized that although Azerbaijan has been subjected to the occupation by Armenia, the country has achieved great success in the fields of economic, social and diplomatic affairs, all this thanks to the national leader of Azerbaijani people, Heydar Aliyev.
According to the Ambassador, president Ilham Aliyev successfully ensures the sustainable development of the country's ongoing political and economic reforms. Carried out activities are a logical continuation of the far-sighted wise policy of the national leader Heydar Aliyev. At the end of the speech Ambassador pursued that over the past 25 years Azerbaijan has shown itself as a reliable partner in regional development, security and stability, as well as in the contribution to multiculturalism.
The formal part was followed by a banquet.
Various videos presenting Azerbaijan’s economy, tourism possibilities and culture were shown, featured with Azerbaijani music.