28 may - Respublika Günü, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibəti ilə “Hilton Tallinn Park” mehmanxanasında rəsmi qəbul keçirilmişdir
28 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Estoniya Respublikasındakı Səfirliyi 28 may - Respublika Günü, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibəti ilə “Hilton Tallinn Park” mehmanxanasında rəsmi qəbul təşkil etmişdir.
Azərbaycanın və Estoniyanın dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra, Səfir Murad Nəcəfbəyli çıxış edərək 28 May – Respublika Gününün əhəmiyyəti, Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradılması və tarixi haqqında danışmişdır. Bildirilmişdir ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti 23 ay ərzində fəaliyyət göstərmişdir. Ancaq bu müddət ərzində böyük işlər görülmüşdür. Qısa müddət ərzində müvafiq qanunlar qəbul edilmişdir. Onların arasında qadınlara səsvermə hüququnun verilməsi qanunu xüsusi yer tutmuşdur.
1991-ci ildə dövlət müstəqilliyini bərpa etmiş Azərbaycan Respublikası bu illər ərzində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarının 20 faizinin işğal olunmasına, etnik təmizləmə nəticəsində bir milyondan çox Azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsinə baxmayaraq ölkəmiz siyasi, iqtisadi, sosial və diplomatik sahələrdə böyük nailiyyətlər əldə etmiş və bütün bunlar Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Səfir bildirdiyi kimi, hazırda prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla aparılan siyasi-iqtisadi islahatlar ölkəmizin davamlı inkişafını təmin edir. Həyata keçirilən tədbirlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin uzaqgörən müdrik siyasətinin məntiqli davamıdır. Səfir müstəqil siyasət aparan Azərbaycanın son 27 il ərzində beynəlxalq aləmdə özünü etibarlı tərəfdaş kimi göstərdiyini və regional inkişafa, təhlükəsizliyə, sabitliyə, eləcə də multikulturalizmə töhfə verdiyini qeyd etmişdir.
Səfir tədbir iştirakçılarına bildirmişdir ki, enerji təhlükəsizliyi baxımından Azərbaycan nəinki regionda, dünya miqyasında önəmli ölkəyə çevrilmişdir. Hazırda Cənub Qaz Dəhlizinin icrası ilə bağlı böyük işlər görülür. Tarixdə ilk dəfə olaraq Xəzər dənizi Qara dənizlə, Aralıq dənizi ilə neft kəmərləri vasitəsilə birləşdi. Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Bakı-Tbilisi-Ərzurum neft və qaz kəmərləri inşa olunmuşdur.
Bundan əlavə qeyd olunmuşdur ki, açıq dənizlərə çıxışı olmayan Azərbaycan bu gün dünyanın nəqliyyat mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir. Bu xüsusda, Səfir Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, nəqliyyat infrastrukturu ilə bağlı digər layihələr, Xəzərin ən böyük limanı olan Ələt Limanının işə düşməsi, habelə “Şimal-Cənub” nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində atılmış addımlar barədə məlumat vermişdir.
Daha sonra, Səfir Azərbaycan – Avropa Birliyi, o cümlədən Azərbaycan - Estoniya əlaqələrinə toxunmuşdur. Öz çıxışında o, Estoniya və Azərbaycan arasında siyası və iqtisadi münasibətlərin davamlı inkişafından məmnunluğunu ifadə edərək, ikitərəfli münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulamışdır.
Rəsmi çıxışdan sonra tədbir ziyafətlə davam etmişdir.
Tədbirdə Azərbaycanın mədəniyyətini əks etdirən müxtəlif videoçarxlar nümayiş olunmuş, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş nəşrlər paylanmış və Azərbaycan musiqisi səsləndirilmişdir.

Reception on occasion of 100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic held in Tallinn
On the occasion of the 100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic an official reception organized by the Embassy of Azerbaijan was held on May 28th at Hilton Tallinn Park hotel in Tallinn.
After the national anthems of Azerbaijan and Estonia were played, Ambassador Murad N. Najafbayli spoke about the significance of the Republic Day, the establishment and history of Azerbaijan Democratic Republic.
It was noted that the Azerbaijan Democratic Republic existed only 23 months but managed to do a lot during this time. Relevant laws were adopted in a short time. Azerbaijan became one of the first countries in the world to grant women equal political rights with men, including the right to vote.
Ambassador noted that the establishment of the first parliamentary and secular democratic republic in the Muslim East was declared on May 28, 1918 with the Declaration of Independence. Azerbaijan Democratic Republic had a great importance in the restoration of the national statehood traditions.
In 1991, when independence of the country was restored, Azerbaijan immediately faced huge political, economic and humanitarian challenges posing a real threat to its existence as an independent and sovereign state.
The most serious of these was military aggression of the neighbouring Armenia that resulted in the continuous occupation of 20 percent of the territory of Azerbaijan, including Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts. As a result of ethnic cleansing committed by Armenia, more than one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons.
The UN Security Council adopted four resolutions, demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from the territory of Azerbaijan. These resolutions must be implemented and the territorial integrity of Azerbaijan must be restored.
Despite the conflict and challenges of transition to a new political system and a market economy, Azerbaijan has been able to put in place a successful development strategy and implemented necessary political and economic reforms.
This allowed Azerbaijan to strengthen the independence, improve the quality of life of its citizens and secure a dignified place for Azerbaijan in the community of nations. Political, economic and social stability are a solid basis of the successful development of Azerbaijan.
All these achievements are closely linked with the name of the National Leader of Azerbaijani people, late President Heydar Aliyev. The current successful reforms carried out by President Ilham Aliyev are the logical follow-up of the far-sighted policy of the National Leader Heydar Aliyev.
Ambassador declared that Azerbaijan has showed itself as a reliable partner with its independent policy in the international arena over the past 27 years and has made a great effort to evolve regional development, security and stability, as well as contributing to multiculturalism.
Ambassador noted that in terms of energy security, Azerbaijan has become an important country not only in the region, but also on a global scale. A lot of work has been done to implement the Southern Gas Corridor - a 40 billion USD project providing a new source of natural gas for international markets. The Caspian Sea has been connected with the Black and Mediterranean seas through pipelines. Oil and gas pipelines Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum have been built on Azerbaijan’s initiative.
Moreover, Azerbaijan, which has no access to the open seas, Azerbaijan turned into one of the transport hubs of the world peace. In this regard, the Ambassador briefed on the Baku-Tbilisi-Kars railway, other projects related to transport infrastructure, the launch of the largest port of the Caspian port - the Alat Port, as well as steps taken to create a North-South transport corridor.
Talking about Azerbaijan-European Union relations including Azerbaijan-Estonia relations Ambassador expressed satisfaction with the continuous development of political and economic relations between Estonia and Azerbaijan based on mutual benefit and respect.
Various videos presenting Azerbaijan’s economy and culture were shown, featured with Azerbaijani music. Special editions of Azerbaijani magazines dedicated to the 100th Anniversary of Azerbaijan Democratic Republic were presented to the guests at the end of the event.