120 Member States of the Non-Aligned Movement expressed their just position on the recent military provocation of Armenia along the Azerbaijan-Armenia border
Armeenia uus sõjaline agressioon Aserbaidžaani vastu: provokatsioon kahe riigi piiril
Information of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Statement of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan as a protest against the repeated violation of the ceasefire regime by the armed forces of Armenia and the provocative attempt resulted in losses during the pandemic
Press Release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan as a protest against the repeated violation of the ceasefire regime by the armed forces of Armenia and the provocative attempt resulted in losses during the pandemic
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
"The provocation by Armenia, perpetrated along the border, is yet another evidence that the official Yerevan is disinterested in the negotiated settlement of the conflict"
Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with Minister of Foreign Affairs of Estonia, Urmas Reinsalu