Twenty-six years have passed since the occupation of Azerbaijan’s Shusha city by Armenia
Ambassador Murad N. Najafbayli met with Vice-President of the Estonian Parliament Mr. Kalle Laanet and Head of Estonia-Azerbaijan Parliamentary Group Mr. Denis Borodich
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on occupation of Kalbajar region of Azerbaijan and April escalation of 2016
Statement by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 31 March - Day of Genocide of Azerbaijanis
Statement by the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan (Ombudsman) on the 100th anniversary of 1918 Genocide of the Azerbaijanis
President Ilham Aliyev congratulated citizens of Azerbaijan on Novruz holiday
Joint Statement by the Ministry of Foreign Affairs and Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan on 26th anniversary of Khojaly genocide
Joint Statement by the Ministry of Foreign Affairs and Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan on Sumgayit disturbances of 1988